Jak wykorzystać pulsometr podczas biegania?

Funkcję pomiaru pulsu ma większość modeli zegarków do biegania. Dzięki tym urządzeniom możemy mierzyć na bieżąco swoje tętno. Wielu początkujących biegaczy nie wie jednak, w jaki sposób wykorzystać pulsometr w trakcie treningów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Najbardziej popularne zegarki posiadają czujniki do pomiaru pulsu w formie opasek zakładanych na klatkę piersiową, ale w sprzedaży możemy znaleźć też modele wyposażone w specjalne nakładki na nadgarstek. Czujnik po sparowaniu z zegarkiem sportowym pozwala nam na odczytywanie naszego tętna oraz na prowadzenie różnych analiz z użyciem dostępnych funkcji.

W czym pomoże pulsometr?

Nowoczesny monitor pracy serca – pulsometr, czyli elektroda i czujnik wraz z zegarkiem sportowym przez cały czas po włączeniu monitoruje nasz wysiłek podczas treningów. To bardzo duże udogodnienie, ponieważ nie każdy z nas jest w stanie kontrolować swój wysiłek poprzez tempo czy samopoczucie. Wobec tego z pulsometrem możemy wyeliminować wszelkiego rodzaju nieścisłości.

Po założeniu czujnika zegarek może nam pokazać, jakie tętno osiągamy w trakcie treningu, także jego najbardziej intensywnych części. Bieganie razem z pulsometrem pozwala nam też na łatwiejsze planowanie naszych treningów, ich realizację, a także analizowanie wyników.

Jak trenować z pulsometrem?

Podczas biegania z pulsometrem możemy trenować według tak zwanych zakresów albo stref treningu. To one będą określały, jakie tętno powinniśmy utrzymać. Bieganie w odpowiedniej strefie odpowiadającej naszemu tętnu pomoże nam w uzyskaniu oczekiwanych efektów.

Zanim jednak zaczniemy, powinniśmy wyznaczyć swoje tętno spoczynkowe oraz maksymalne, czyli HRmax czy Tmax. Najprostszy wzór do jego oznaczenia to HR max lub Tmax = 220 – wiek, ale możemy zastosować też bardziej zaawansowane wzory biorące pod uwagę płeć i wagę. Następnie na podstawie swojego tętna możemy wyznaczyć odpowiednie zakresy odpowiadające naszym możliwościom. W tym celu możemy wykorzystać też specjalne kalkulatory stref treningowych, które znajdziemy on-line.

Strefy treningu:

  • strefa 1 (50-60% HRmax) – dobra dla rozgrzewki, a także dla osób, które chcą schudnąć, ale są początkujące w ćwiczeniach, treningi w tej strefie ogólnie poprawią stan zdrowia

  • strefa 2 (60-70% HRmax) – w tej strefie najlepiej spala się tkankę tłuszczową, to najlepsza intensywność treningu dla osób chcących się odchudzać, a także zadbać o lepszą wydolność serca

  • strefa 3 (70-80% HRmax) – treningi w tej strefie wspomagają wydolność sercowo-naczyniową wydolność oddechową, wspomagają budowę siły mięśniowej, pomagają w uzyskiwaniu coraz lepszych wyników

  • strefa 4 (80-90% HRmax) – stosowana do treningu aerobowego (tlenowego) oraz anaerobowego (beztlenowego), najlepsza dla osób zaawansowanych, zawodowych sportowców, osób, którym zależy na poprawie wyników, bardzo obciąża mięśnie

  • strefa 5 (90-96% HRmax) – tylko dla zaawansowanych sportowców o świetnej kondycji, do trenowania przez krótki czas, na krótkich odcinkach, pomaga w poprawie szybkości

Dla uzyskania najlepszych efektów możemy też łączyć ze sobą treningi w określonych strefach, aby nie obciążać zbyt mocno mięśni.

Jaki zegarek z pulsometrem kupić?

Gdy nie wiesz, jaki rodzaj zegarka sportowego z funkcją pomiary tętna wybrać, postaw na sprawdzone modele. Dużo dobrych pulsometrów czeka na ciebie w sklepie internetowym DoBiegania.pl.

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook1Share on Google+1Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *