Gimnastyka buzi i języka dla najmłodszych

gimnastyka buzi
Gimnastyka buzi. Fot: Adobe Stock / materiał nadesłany przez partnera

Poznaj książki dla dzieci, które wspierają mięśnie odpowiedzialne za mowę malucha i zwiększają jego umiejętności językowe.

Książki logopedyczne dla dzieci

Czytanie książek dzieciom zalecane jest od samych narodzin, a nawet wcześniej. Wielu psychologów, pediatrów, położnych zachęca do tego, by czytać na głos już w ciąży. Niemowlęta od samego początku lubią słuchać rytmicznego głosu swoich rodziców. Kojarzy im się z bezpieczeństwem, działa kojąco i pozwala się wyciszyć, nawet gdy dojdzie do przebodźcowania.

Z czasem przychodzi pora na wspólne oglądanie książeczek, opowiadanie tego, co się dzieje na obrazkach. Książki dla dzieci to świetne narzędzie do nauki mówienia. Szczególnie polecane są te z wyrazami dźwiękonaśladowczymi lub odgłosami zwierząt. Maluchy uwielbiają powtarzać i starają się to robić tak, jak potrafią już w pierwszym roku życia.

Przyjrzyjmy się książkom dla dzieci, które pomogą Wam wspólnie ćwiczyć mięśnie buzi, gimnastykować język, ułatwiając tym najmłodszym, ale też nieco starszym dzieciom naukę mówienia.

Pucio i jego zwariowany świat

Aktualnie jedną z popularniejszych pozycji do ćwiczeń logopedycznych dla dzieci jest seria książeczek Pucio. Główny bohater to zwykły chłopiec, taki z jakim każdy maluch chciałby się przyjaźnić. Poznaje on świat i prezentuje go ze swojego punktu widzenia czytelnikom. To książeczka, która rozwija słownictwo dziecka, ale także pomaga rodzicom zrozumieć perspektywę swojej pociechy.

Przygody Pucia są świetną zachętą do tego, by dziecko chciało ćwiczyć, by rozwijało swoje umiejętności i by zapałało miłością do książek. Główny bohater tej serii za każdym razem znajduje się w innej sytuacji, z którymi każde dziecko styka się w swoim codziennym życiu. Wprowadzane słownictwo dotyczy odpowiednio zakupów w markecie, wizyty u lekarza, zachowania na ulicy, w lesie w parku, na plaży itp.

Pucio to poza nowymi wyrazami i grami słownymi, także piękne ilustracje. Przyciągają one uwagę każdego malucha, a dzięki stonowanej kolorystyce, nie są zbyt silnym bodźcem. Pozwalają skupić się przede wszystkim na dźwiękach, nie rozpraszają. Na każdej stronie wiele się dzieje, występują różne postacie, które wykonują pewne czynności. Obrazki zachęcają do samodzielnego opowiadania historyjek, niezależnie od poziomu zdolności werbalnych.

Seria Pucio – książki dla dzieci dostosowane do wieku

Pucio to książeczki do ćwiczeń logopedycznych, które powstały z myślą o dzieciach na różnym etapie nauki mówienia.

Pucio uczy się mówić – książka dla niemowląt i dzieci do 3 r.ż. Rozwija umiejętność wymawiania krótkich wyrazów naśladujących dźwięki np. hau hau, puk, puk, bum bum itp.

Pucio mówi pierwsze słowa – wzbogaca słownictwo u około dwulatków.

Pucio i ćwiczenia z mówienia – poza pojedynczymi słowami są tu pełne zdania, a także pytania, które zachęcają dziecko do samodzielnego opowiadania

Pucio na wakacjach – książka dla dzieci w wieku przedszkolnym, która pomaga poprawnie wymawiać głoski sprawiające największe trudności.

Pucio umie opowiadać – w tej części główny bohater przeżywa różne emocje, nazywa je i stara się sobie z nimi radzić. Ponieważ wkrótce zostanie starszym bratem, musi sprostać wielu wyzwaniom oraz przygotować się do wejścia w nową rolę. Książka inspiruje do wielu ważnych tematów, na które można z dzieckiem porozmawiać.

Wszystkie powyższe książeczki możesz kupić online. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Pucio Allegro. Na dobry początek możesz wybrać książkę logopedyczną adekwatną do poziomu swojej pociechy, lecz pamiętaj, że to wciąga i szybko wrócisz po kolejne części!

Staraj się regularnie gimnastykować język swojego dziecka, by wesprzeć je w umiejętności przekazywania światu swoich komunikatów. Dzięki temu szybciej nauczy się wyrażać potrzeby i opowiadać o swoich przeżyciach. Takie ćwiczenia logopedyczne, to także wspólnie spędzone chwile, a każda z nich jest przecież na wagę złota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować