Trening z TRX

Trening z TRX zdobył dużą popularność na świecie dzięki swojej skuteczności, prostocie i skalowalności. W tym miejscu znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o ćwiczeniach w podwieszeniu. Znajdziesz tutaj zarówno skrócone informacje o tym rodzaju treningu, odnośniki do opublikowanych na portalu artykułów, a także obszerną bazę ćwiczeń na TRX.

Dlaczego warto trenować w podwieszeniu?

Trening w podwieszeniu pozwala na zbudowanie siły, mobilności oraz wytrzymałości niemal w każdym miejscu na świecie. Potrzebne nam jest tylko trochę miejsca do ćwiczenia i punkt, w którym będziemy mogli taśmy zaczepić. Ćwicząc w podwieszeniu wykorzystujemy nasze ciało jako obciążenie, co oznacza że nie musimy ze sobą wozić wielu ciężkich sprzętów żeby potrenować – w końcu “siebie” mamy wszędzie. Oprócz swojej przenośności, trening z TRX niesie za sobą większość korzyści z klasycznego treningu siłowego, takich jak:

  • poprawa siły i wytrzymałości siłowej
  • wzrost gęstości kości i obniżenie ryzyka osteoporozy
  • poprawa elastyczności i stabilności stawów
  • poprawa równowagi
  • poprawa zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Więcej informacji o zaletach i wadach treningu z TRX znajdziesz w tym miejscu

trening z TRX możemy wykonywać wszędzie
Trening z TRX możemy wykonywać dosłownie wszędzie

Jak zacząć trening w podwieszeniu?

Trening w podwieszeniu możesz zacząć zarówno w klubie fitness, małym studiu treningowym – takim jak mój LIFT, jak i domu, kupując swój własny zestaw TRX lub jego kopię (o wyborze szerzej napisałem tutaj). Nie jest to specjalnie duży wydatek, szczególnie w zestawieniu z tym, który musimy ponieść kompletując domową siłownię. Oryginalne pasy TRX możemy znaleźć za około 500 złotych na Amazon (link) lub niewiele drożej w polskiej dystrybucji, co jest równowartością jednego przyzwoitego zestawu hantli regulowanych.

Jeśli zdecydujesz się na wybór klubu fitness jako miejsca rozpoczęcia przygody z treningami w podwieszeniu, warto wybrać się na organizowane w wielu sieciowych siłowniach zajęcia wykorzystujące pasy treningowe, lub skorzystać z usługi trenera personalnego. Nauka ćwiczeń w podwieszeniu nie jest trudna – trening tego typu jest znacznie łatwiejszy, aniżeli wiele ćwiczeń z treningu siłowego, a przy okazji – znacznie bezpieczniejszy.

Więcej pomysłów na trening w podwieszeniu

Na łamach portalu opublikowana jest cała masa materiałów na temat treningu w podwieszeniu, w tym obszerna baza ćwiczeń (odnośniki do prezentowanych ćwiczeń poniżej). Znajdziesz tutaj zarówno pomysły na konkretny trening z wykorzystaniem pasów treningowych, jak i zestawy ćwiczeń czy wyniki badań nad treningiem w podwieszeniu. Sprawdź następujące artykuły:

ćwiczenia na trx w podwieszeniu
Poniższa baza ćwiczeń na TRX powinna pomóc Ci zacząć bezpiecznie trening w podwieszeniu

Ćwiczenia w podwieszeniu – baza Fitnessowy.NET

Kompleksowa baza ćwiczeń w podwieszeniu, przygotowana z myślą zarówno o trenujących rekreacyjnie jak i trenerach personalnych. Poniżej znajdziesz uporządkowaną listę ćwiczeń do wykonania z wykorzystaniem taśm TRX lub innego systemu pozwalającego na trening w podwieszeniu. Pamiętaj, żeby ćwiczenia dobierać do swoich możliwości treningowych i poziomu zaawansowania – wtedy wyciągniesz z treningu więcej, bez ryzyka niepotrzebnej kontuzji.

Ćwiczenia z TRX na nogi

Poniżej znajdziesz odnośniki do opublikowanych na stronie ćwiczeń w podwieszeniu, wzmacniających dolne partie ciała. Podział na grupy mięśni, które wykonują większą ilość pracy w danym ćwiczeniu powinien pomóc Ci zorientować się, jak dane ćwiczenie pomoże Ci budować określone partie ciała.

Ćwiczenia z dominacją przedniej taśmy (np. na m. czworogłowe)

Ćwiczenia z dominacją tylnej taśmy (np. na m. dwugłowe, pośladki)

Ćwiczenia z TRX na klatkę, plecy i ramiona

Poniżej znajdziesz odnośniki do opublikowanych przez nas ćwiczeń wzmacniających górne partie ciała.

Ćwiczenia z dominacją push (alternatywy wyciskania)

Ćwiczenia z dominacją pull (alternatywy wiosłowania / podciągania)

  • TRX 3-Way Row – wiosłowanie w 3 kierunkach w podwieszeniu
  • TRX Row – wiosłowanie z wykorzystaniem taśm treningowych
  • TRX 1-Arm row – wiosłowanie jednorącz

Ćwiczenia akcesoryjne

Ćwiczenia z TRX na brzuch

Ćwiczenia izometryczne

Ćwiczenia dynamiczne