Jak powinna wyglądać dieta seniora? Po jakie suplementy warto sięgnąć?

dieta seniora
Zdjęcie: Adobe Stock / materiały partnera

Odpowiednio zbilansowana dieta jest niezbędna dla zachowania zdrowia i wzmocnienia organizmu. Niewątpliwie zmniejsza też ryzyko wielu chorób. Także seniorzy powinni pamiętać o tym, by wprowadzić do swojego jadłospisu w pełni zbilansowane posiłki. Dziś podpowiemy Wam jak powinna wyglądać dieta seniora i po jakie suplementy warto sięgnąć.

Dieta seniora – lekka i pełna błonnika 

Dieta seniora powinna być lekkostrawna. Z diety nie wystarczy wyeliminować dań fast food czy innych posiłków przetworzonych, trzeba też zrezygnować z produktów ciężkostrawnych typu fasola, groch, groszek czy kapusta. Bazą każdego posiłku powinny być warzywa, które można łączyć z pieczywem pełnoziarnistym, kaszą bądź ryżem oraz chudym mięsem typu filet z indyka, mięso królika czy cielęcina. Zaleca się także zwiększenie podaży ryb, najlepiej morskich, które należy przygotowywać na parze.

Wielu seniorów zmaga się z problemami z wypróżnieniem. Z tego powodu powinno się zwiększyć podaż błonnika, najlepiej wybrać jabłkowy, który reguluje pracę jelit, a także usuwa złogi i toksyny. Możecie również przygotowywać kisiel z siemienia lnianego. Wystarczy tylko do szklanki wody dodać dwie łyżki siemienia lnianego, następnie gotować do czasu aż zgęstnieje, a na koniec zblendować garść malin i wymieszać z siemieniem lnianym. To zdrowy posiłek, ale i smaczny deser. Wzmocnicie jeszcze jelita, w końcu w dużej mierze odpowiadają one za odporność. Sięgnijcie więc po produkty takie jak jogurty naturalne, kefiry czy maślanki. Jak można przeczytać na blogu Dr.Max w ciągu dnia należy spożywać od  4 do 6 małych posiłków, a wartość energetyczną należy dopasować do wieku, płci, trybu życia oraz chorób współistniejących. 

Suplementacja – czy należy na nią postawić?

Choć seniorzy mogą się starać, to nie zawsze ich dieta jest w pełni zbilansowana. W takim przypadku niezbędna wydaje się suplementacja. Można sięgnąć po preparaty multiwitaminowe, które w składzie maja kompleks witaminowy, przy czym aby witaminy lepiej się wchłaniały należy zażywać je w trakcie bądź bezpośrednio po posiłku, popijając szklanką wody. Jeżeli macie problemy z połykaniem, to sięgnijcie po syropy witaminowe bądź proszki do przygotowania witaminowego napoju. Oczywiście w diecie nie może też zabraknąć kwasów Omega-3, które można suplementować. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj olej z wątroby rekina, np. w formie niewielkich kapsułek.       

Artykuł opublikowany na podstawie materiałów partnera.          

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować