Skarpety do biegania – integralna część stroju sportowca

skarpety do biegania
skarpety do biegania

Nikt nie wyobraża sobie biegania w butach bez skarpet. Są one integralną częścią stroju sportowego biegacza. Uprawiając różnego rodzaju sporty,  warto zainwestować w dobrej jakości skarpety przeznaczone dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Wówczas  będziemy mieć pewność, że w używanych przez nas skarpetach dobór odpowiednich pod względem właściwości materiałów  – często zaawansowanych technologicznie  jest optymalny, a  jakość wykonania wysoka. Jednak najważniejszą sprawą jest fakt, że poszczególne modele skarpet są dedykowane dla różnych aktywności fizycznych. Prawidłowo dobrany model to nie tylko komfort i wygoda podczas ruchu, to również ciepło w zimnie i wentylacja w lecie. Dodatkowo skarpety do biegania zapobiegają powstaniu odparzeń i otarć. Nowoczesne materiały, z których wykonywane są skarpety absorbują wilgoć i niwelują nieprzyjemny zapach, równocześnie przepuszczając powietrze i pozwalając stopie oddychać. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli skarpet dla biegaczy. Warto wiedzieć, kiedy i gdzie sprawdzą się najpopularniejsze z nich.

Termoaktywne

Grube skarpety do biegania wykonywane są z włókien termoaktywnych. Dzięki temu sprawdzą się one w mroźne dni albo podczas wyjazdu w góry – także jeśli uprawiasz wymagające, górskie bieganie. Ten rodzaj skarpetek wykonany jest tak, aby zapewnić stopie dopływ powietrza oraz odprowadzać zgromadzoną wilgoć. Izolujący materiał chroni przed czynnikami zewnętrznymi, a pory pozwalają stopom oddychać. Warto mieć na uwadze, że taki rodzaj skarpetek nie „produkuje” sam ciepła. Należy je wytworzyć podczas ruchu. Dlatego też nadają się one dla bardziej zaawansowanych, świadomych właściwości wybranego ubioru biegaczy. Osoby biegające amatorsko mogą sięgać po skarpety bawełniane z dodatkiem przędzy termoaktywnej, które będą zapewniały ciepło i odprowadzały wilgoć.

skarpety do biegania
skarpety do biegania

Cienkie

Komplet cienkich skarpet do biegania sprawdzi się doskonale w ciepłe i upalne dni. Skarpety takie wykonane są z dzianiny o cienkim splocie. Powinny one być nie za grube szczególnie w grzbietowej części stopy – to tu wymiana cieplna musi być największą, aby zapewnić stopom prawidłową wentylację. Ten rodzaj skarpet może być wykonany z bawełny z domieszką włókien oddychających.

Najważniejszą funkcją lekkich skarpet do biegania jest odprowadzanie nadmiaru potu pojawiającego się podczas ruchu. Mają one również za zadanie nie dopuszczać do przegrzania się stóp w butach. Dodatkowym atutem cienkich skarpetek jest fakt, iż szybko one wysychają. Przy częstych i intensywnych treningach z pewnością będzie to wygodne. Niestety mają one również pewna wadę: cienki materiał powoduje, że tego typu skarpety są delikatniejsze i łatwo się przecierają, przez co szybciej będą się zużywały.

Amortyzujące i stabilizujące

Podczas biegania stopy narażone są na wiele kontuzji. Aby im zapobiegać, a także po przebytych urazach warto sięgać po skarpety do biegania, które będą stabilizowały stopy, a także amortyzowały. Stabilizujące skarpety do biegania odznaczają się charakterystycznymi ściągaczami w grzbietowej części stopy i w okolicach pięty, które tworzą coś w rodzaju bandażu elastycznego. Dzięki temu skarpeta opina stopę i zapobiega przesuwaniu się materiału na skórze. Ten typ skarpet polecany jest szczególnie osobom po skręceniu kostki, a także dla stóp podatnych na tworzenie się odcisków.

Natomiast amortyzujący rodzaj skarpet do biegania charakteryzuje się większą ilością dzianiny na podeszwie, a także w okolicy palców i piety. Taka dodatkowa warstwa materiału zwiększa komfort podczas biegania.

Skarpetom do biegania często nie jest poświęcania zbytnia uwaga, są bagatelizowane i całkowicie nieprawidłowo zastępowane zwykłymi skarpetkami. Te profesjonalne gwarantują znacznie większy komfort podczas treningu, a także zapewniają odprowadzanie potu i dopływ powietrza. Co więcej, odpowiedni wybór skarpet do biegania uchroni stopy przed niechcianymi kontuzjami oraz zapobiegnie powstawaniu otarć i odparzeń, a nasze dobre samopoczucie będzie nagrodą po wyczerpującym treningu.

Aby samemu przekonać się o ich licznych zaletach, zapraszamy na www.360sklep.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować