Kreatyna to związek cieszący się dużym zainteresowaniem wśród osób aktywnych fizycznie, który jest doceniany przede wszystkim w gronie zawodników uprawiających sporty siłowe. To aminokwas, który może przyczyniać się do zwiększenia masy mięśniowej, a jednocześnie do wzrostu siły i wytrzymałości mięśni.
Czym jest kreatyna?
Kreatyna to kwas beta-metyloguanidynooctowy, który z pomocą aminokwasów, takich jak arginina, metionina i glicyna jest naturalnie produkowany w organizmie człowieka. To związek wytwarzany w wątrobie, nerkach czy trzustce, który następnie jest transportowany wraz z krwią do mięśni szkieletowych. Niewielkie ilości kreatyny można znaleźć jednak również w jądrach czy w mózgu. To substancja wykazująca potencjał anaboliczny, która stanowi istotny magazyn energii ATP.
Źródła kreatyny w żywności – gdzie występuje kreatyna?
Kreatyna może powstawać na skutek endogennej syntezy, jednak może być dostarczana do organizmu człowieka również wraz z codzienną dietą. Za źródła aminokwasu uznaje się pokarmy odzwierzęce, takie jak:
- czerwone mięso,
- drób,
- ryby,
- mleko,
- produkty mleczne.
Formy kreatyny – jaka jest najpopularniejsza kreatyna?
Kreatyna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pasjonatów aktywnego trybu życia, dlatego też na rynku można znaleźć wiele różnych form aminokwasu. Jakie postaci kreatyny są dostępne? Która kreatyna jest najlepsza?
Najprostszą formą substancji jest monohydrat kreatyny, który stanowi połączenie cząsteczki kreatyny z cząsteczką wody. To najlepiej przebadana postać związku, która jednocześnie wyróżnia się najniższą ceną. Połączenie kreatyny z kwasem jabłkowym, znane jako jabłczan kreatyny, to natomiast jedna z najchętniej wybierany postaci składnika, która nie powoduje retencji wody i jest dobrze tolerowana przez osoby borykające się z wrażliwym układem pokarmowym.
Jedną z najlepiej rozpuszczalnych form kreatyny jest z kolei chlorowodorek kreatyny, czyli zestawienie pożądanego aminokwasu z kwasem chlorowodorowym. Dostępny na rynku cytrynian kreatyny świetnie się wchłania w organizmie człowieka, z kolei chelat magnezowy kreatyny może zwiększać przyswajalność suplementu diety.
Wybór najlepszej postaci kreatyny to kwestia indywidualnych potrzeb i preferencji zawodnika. Kreatyna może jednak stanowić cenne wsparcie treningowe wśród osób aktywnych fizycznie niezależnie od wybranej postaci związku.
Kiedy stosować kreatynę?
Zagadnieniem, które budzi spore zainteresowanie wśród zawodników, w szczególności w gronie początkujących pasjonatów aktywnego trybu życia, jest pora przyjmowania kreatyny. Kiedy najlepiej stosować aminokwas – przed czy po treningu?
Pora przyjmowania substancji zależy od celu jej stosowania i pożądanych rezultatów. Sportowcy, którzy sięgają po kreatynę w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz siły mięśni powinni stosować aminokwas po zakończeniu uprawiania aktywności fizycznej – dotychczas uzyskane dane wskazują, że wówczas kreatyna może działać lepiej na organizm zawodnika, jednak warto zwrócić uwagę, iż znacznie istotniejsza jest wielkość przyjmowanej porcji aminokwasu, niż czas podaży związku.
Czy w takim razie jest sens dostarczać kreatynę do ustroju przed rozpoczęciem treningu? Oczywiście! Kreatyna przed ćwiczeniami może pozytywnie oddziaływać na moc i wydajność, zwiększając poziom energii podczas uprawiania aktywności fizycznej.
Suplementacja kreatyną – który preparat kreatynowy wybrać?
Mnogość preparatów kreatynowych dostępnych na sklepowych półkach sprawia, że wybór odpowiedniego suplementu diety może stanowić nie lada wyzwanie. Kreatyna w tabletkach, w kapsułkach czy w postaci proszku? Monohydrat czy jabłczan kreatyny, a może ester etylowy kreatyny? Suplement o smaku czekoladowym, pomarańczowym czy zielonego jabłka? „Sama” kreatyna czy w zestawieniu z innymi składnikami? Kreatyna z BCAA czy z beta-alaniną?
Wybierając najlepszy suplement diety z kreatyną, należy zwrócić uwagę na własne preferencje i potrzeby organizmu. Ponadto warto sięgać po sprawdzone produkty wysokiej jakości, pochodzące od dobrze znanych i rekomendowanych producentów. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z szerokiego asortymentu dostępnego na stronie https://ostrovit.com/pl/menu/kreatyna-18777.html. Proste składy dostępnych preparatów kreatynowych oraz świetna rozpuszczalność proponowanych produktów sprawiają, że nawet najbardziej wymagający zawodnik znajdzie wśród suplementów firmy produkt na miarę własnych potrzeb.