Letnia wyprawa w góry — niezbędne wyposażenie

letnia wyprawa w góry
Letnia wyprawa w góry – jak się przygotować?

Tatry i Bieszczady to najpopularniejsze kierunki, które wybierają fani pieszych górskich wycieczek. Gdy pogoda zaczyna sprzyjać, wielu amatorów górskich wypraw odczuwa potrzebę podziwiania przyrody i planuje letnie górskie wędrówki. Oprócz wyboru szlaku, który zostanie odkryty, ważne jest przygotowanie wyposażenia, które ułatwi nam wyprawę. Jak spakować plecak i co zabrać ze sobą na wielogodzinny marsz po być może wymagającym terenie?

Co zabrać ze sobą latem w góry?

Lato to wspaniały moment na podziwianie górskiej przyrody i napawanie się fantastyczną pogodą. Warto jednak pamiętać, że w górach pogoda może być bardzo zdradliwa, dlatego przed wyjściem na szlak należy się dobrze przygotować.

Mapa

W górach bardzo często brakuje zasięgu, dlatego nie można polegać wyłącznie na mapach, do których dostęp wymaga posiadania naładowanej baterii w telefonie, lub połączenia z siecią GSM. W takim wypadku warto mieć ze sobą zwykłą mapę, która pozwoli odnaleźć się w terenie.

Telefon

Kontakt z bliskimi to ważna kwestia szczególnie wtedy, gdy wybieramy się na samotną wyprawę. Naładowany telefon, a także dodatkowo power bank to obowiązkowy element wyposażenia, który w razie konieczności pozwoli na wezwanie pomocy.

Kurtka przeciwdeszczowa

Lato w górach rządzi się innymi prawami. W południe może być uciążliwy upał, a 30 minut później może zerwać się burza i bardzo zimny wiatr. Kurtka przeciwdeszczowa ochroni przed deszczem i zimnym wiatrem.

Polar

Nie zawsze w górach jest ciepło. Niejednokrotnie można było zaobserwować bardzo szybkie zmiany temperatury, na które trzeba być przygotowanym.

Latarka

Choć wiele osób planuje swoje wyprawy w taki sposób, aby nie przebywać w górach po zmroku, warto zabrać ze sobą latarkę na czoło, która może być sporym ułatwieniem podczas marszu, gdy nasze planu ulegną zmianie i zastanie nas zmrok na szlaku.

Zapas wody

Woda to podstawa szczególnie latem, gdy upały doprowadzają do szybszego odwodnienia organizmu, które szczególnie w górach może być bardzo niebezpieczne. Dlatego też zapas wody to obowiązek!

Pożywienie

Chodzenie po górskich szlakach związane jest ze sporym wydatkiem energetycznym. Wysokokaloryczne przekąski to doskonały sposób na dodanie sobie energii i odżywienie organizmu podczas wymagających podejść.

Apteczka

Wybierając się w góry, nikt z nas nie zakłada, że może wydarzyć się coś, co sprawi, że będziemy potrzebować pomocy medycznej. Niewielki urazy można opatrzyć samodzielnie, do czego niezbędna będzie apteczka.

Plecak przeciwdeszczowy lub dodatkowo pokrowiec na plecak

Plecak przeciwdeszczowy to wygodne rozwiązanie, które zabezpieczy nasz ekwipunek. Ciekawą alternatywą są również pokrowce na plecak, których zadaniem jest ochrona plecaka i jego zawartości przed deszczem, który latem w górach może pojawić się w każdej chwili.

Wygodne buty trekkingowe

Długi marsz nie będzie możliwy bez wygodnych butów, które pozwolą na stabilizację stopy i kostki, a do tego zagwarantują stabilność w nierównym terenie.

Teraz już wiesz, co zabrać latem w góry. Jeśli planujesz górską wędrówkę, to koniecznie zabierz wszystkie potrzebne rzeczy, o których wspomnieliśmy w artykule!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować