Odżywki białkowe dla kobiet – jak wybrać najlepsze i czy jest to zdrowe rozwiązanie?

odżywki białkowe dla kobiet
Fotografia: Envato

Czy kobiety również powinny zażywać odżywki białkowe? Dowiedz się kiedy bilans proteinowy wpływa na organizm u osób trenujących. Podpowiadamy, jak wybrać odżywkę dla początkujących oraz z czym ją spożywać.

Czy odżywki białkowe dla kobiet to dobry pomysł?

Przez długi czas odżywki białkowe kojarzyły się z kulturystami. Na zdjęciach umieszczanych na opakowaniach, widnieli mężczyźni o bardzo mocno rozbudowanej masie mięśniowej, dlatego kobiety stroniły od tego typu suplementacji. Większość z nich bała się, że regularne przyjmowanie białka sprawi, że będą zbyt mocno umięśnione, a ich sylwetka straci kobiecą subtelność. No cóż, gdyby to było takie proste… Przyrost muskulatury wymaga ciężkiej pracy siłowej i odpowiednio skomponowanej diety. Białko dla sportowców to przede wszystkim cenne źródło aminokwasów, które odgrywają nieocenioną rolę w funkcjonowaniu całego ludzkiego organizmu. Napój lub koktajl na bazie odżywki białkowej to fantastyczny pomysł na szybki i pełnowartościowy posiłek po treningu lub sposób na zaspokojenie głodu między posiłkami.

Suplementacja białkiem – jaka jest jej rola?

Odżywki proteinowe chronią nasze włókna mięśniowe, a także biorą udział w spalaniu tkanki tłuszczowej i obniżać łaknienie poprzez zwiększenie uczucia sytości. Czy zatem kobiety powinny pić białko? Zdecydowanie tak. To produkt przeznaczony dla osób aktywnych fizycznie, które chcą poprawić proporcje swojego ciała, zwiększyć efektywność treningów, zadbać o kondycję kości i odżywić mięśnie, przyspieszając ich regenerację i redukcję mikrourazów po treningu. Białko pomaga zredukować objawy DOMS (Delayed Onset Muscle Soreness in Sports), czyli zakwasów.

Fot: Envato

Jak wybrać odżywkę białkową dla kobiet?

Na rynku dostępne są rozmaite odżywki białkowe, które różnią się od siebie zawartością czystego białka i aminokwasów, laktozy, tłuszczów, a także innych dodatków. Zwracaj uwagę na skład kupowanego produktu, by był jak najprostszy, bez zbędnych ulepszaczy.

Godne polecenia są odżywki na bazie białka serwatkowego, które należy do dobrze przyswajanych przez organizm.

Jedną z ciekawych propozycji produktowych jest HMB – kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy, którego rolą w organizmie jest ochrona białek mięśniowych. Wspiera on redukcję tkanki tłuszczowej przy jednoczesnej rozbudowie masy mięśniowej. Najlepsze efekty przyniesie stosowany w duecie z kreatyną. Odżywki HMB dedykowane są szczególnie kobietom początkującym, które dopiero stawiają pierwsze kroki na drodze do wymarzonej sylwetki.

Fot: Envato

Jak stosować odżywki białkowe?

Osobom aktywnym, sportowcom zaleca się uzupełnianie swojej diety o 1,4-2 g białka na kg masy ciała dziennie. Ulubioną odżywkę możesz rozpuścić w mleku krowim albo w wybranym napoju roślinnym np. owsianym, ryżowym, migdałowym itp. Białko wspaniale smakuje w owsiance bądź koktajlu na bazie jogurtu naturalnego z dodatkiem świeżych owoców np. banana lub owoców sezonowych: truskawek, malin, borówek. To jednak nie wszystko. Odżywki białkowe wykorzystuje się również do bardziej rozbudowanych dań np. do ciast, batonów proteinowych, placków, naleśników, omletów, kawowego shake’a, czy lodów.

Pamiętaj, że żaden suplement diety nie zastąpi zdrowego, zbilansowanego menu, o które powinnaś szczególnie mocno zadbać w okresie wzmożonej aktywności fizycznej.

Materiał nadesłany przez partnera serwisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować