Odżywki na spalanie – czy warto?

dieta - kobieta na wadze

Odżywki na spalanie, spalacze tłuszczu, suplementy przyśpieszające odchudzanie – brzmi jak bajka, bo wygląda na to, żeby być szczupłym nie potrzeba wysiłku, treningów, ani cudownych diet – wystarczy środek, który zrobi to za nas. Nic więc dziwnego, że tak chętnie sięgamy po odżywki tego typu. Czy rzeczywiście warto je brać, kiedy pomagają i czy przynoszą efekty? Sprawdźmy!

Jak działają spalacze tłuszczu?

Odżywki na spalanie dzielą się na dwie grupy – suplementy o działaniu termogenicznym (czyli tzw. termogeniki) oraz suplementy o działaniu lipolitycznym. Pierwsze mają za zadanie przede wszystkim podnieść temperaturę naszego ciała, przyśpieszyć akcję serca i metabolizm, przede wszystkim dzięki kofeinie, synefrynie i im podobnym składnikom. Natomiast odżywki o działaniu lipolitycznym zapobiegają kumulowaniu się tkanki tłuszczowej w organizmie. Ich skład to przede wszystkim błonnik, l-karnityna oraz rozmaite wyciągi i ekstrakty (z ananasa, z zielonej kawy, z czerwonej herbaty, z alg itd.).

 

Czy spalacze tłuszczu pomagają schudnąć?

Mogą pomóc, o ile poparte są odpowiednim stylem życia – treningami i dietą. Niestety, jeśli będziemy łykać jedynie suplementy, nie sprawią one, że bez wysiłku po jakimś czasie założymy ubrania o kilka rozmiarów mniejsze. Spalacze tłuszczu mogą pomóc, wesprzeć nasze wysiłki, ale nigdy nie będą dla nich zastępstwem – słowem nie ma cudownych metod i złotych środków.

Termogeniki czy środki lipolityczne?

Bardziej bezpieczne i przez to polecane osobom początkującym są suplementy o działaniu lipolitycznym. Termogeniki, które podnoszą temperaturę ciała i przyśpieszają akcje serca mogą być niebezpieczne – podczas treningu musimy unikać przegrzania organizmu, pić dużo wody i ćwiczyć w przewiewnej odzieży. Przed regularnym stosowaniem każdego suplementu należy zawsze uważnie czytać ulotkę i najlepiej porozmawiać z lekarzem czy trenerem osobistym.

Zaczynasz odchudzanie? Najpierw ćwiczenia

Procesu odchudzania czy wzmacniania sylwetki nie należy zaczynać od wizyty w najbliższym sklepie z odżywkami. Szczególnie, jeśli do tej pory prowadziliśmy kanapowy styl życia i wielokrotne próby zmiany tej sytuacji nie przynosiły żadnych efektów. Zacznijmy od regularnych ćwiczeń i dobrej diety, aby następnie po kilku tygodniach i pierwszych efektach dobrać odpowiednie suplementy do naszych potrzeb, które pomogą nam osiągnąć lepsze wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować