L-karnityna: dlaczego po boomie pozostało tylko wspomnienie

l-karnityna
L-karnityna była jednym z najszerzej reklamowanych środków na odchudzanie

L-karnityna to popularny suplement diety, który kilka lat temu zyskał niesamowitą popularność wśród osób trenujących i dbających o linię. Obiecujące zapowiedzi reklamy twierdzące, że to magiczny eliksir na utratę wagi napompowały sprzedaż L-karnityny i zawierających ją suplementów diety. L-karnityna była wszędzie – w produktach wspomagających odchudzanie, odżywkach przedtreningowych, izotonikach a nawet napojach energetycznych. Oprócz tego oczywiście była sprzedawana jako osobny produkt, reklamowany zwykle jako skuteczny w walce ze zbędnymi kilogramami. Teraz po jej popularności nie ma już śladu, ale zacznijmy od początku.

Dlaczego L-karnityna była tak popularna?

Eksplodująca popularność L-karnityny była związana z jej potencjalnym działaniem na organizm. L-karnityna jest aminokwasem, który naturalnie występuje w organizmie i ma kluczowe znaczenie dla metabolizmu tłuszczów. Jego główną rolą jest transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie są one spalane i produkują energię[1]. Te właściwości przyczyniły się do przekonania, że suplementacja L-karnityną może pomóc w utracie wagi, poprawić wytrzymałość i wydajność sportową. Czy można wyobrazić sobie bardziej idealne obietnice dla osób aktywnych fizycznie i tych, pragnących zrzucić parę kilogramów?

Czemu popularność L-karnityny spada?

Jak każdy mocno “hype’owany” suplement diety, i L-karnityna była testowana przez wiele osób chcących poprawić swoją formę. Jej efektywność w spalaniu tłuszczu okazała się znikoma, a oferowane zyski wydajności sportowej – pomijalne. To z kolei spowodowało spadek popularności L-karnityny jako suplementu diety. Wraz z boomem na jej stosowanie, L-karnityna stała się także obiektem szerokich badań naukowych testujących jej skuteczność. Ostatni gwóźdź do trumny wbiły wyniki badań, gdzie uzyskiwane efekty – delikatnie mówiąc – nie pokrywały się z marketingowymi obietnicami na etykietach.

Czy L-karnityna jest skuteczna?

Czy zatem L-karnityna jest w jakiś sposób skuteczna, a suplementacja może przynieść efekty? Większość badań nie potwierdza skuteczności L-karnityny w spalaniu tłuszczu. Zestawienie z 2020 roku pokazuje że jej stosowanie może przyczynić się do utraty wagi[2], przy jednoczesnym braku wpływu na tkankę tłuszczową która pozostała bez zmian. Co ciekawe, pewne badania sugerują, że przyspiesza regenerację po intensywnym treningu, zmniejszając uszkodzenia mięśni i ból mięśni[3].

Warto dodać, że większość ludzi produkuje odpowiednią ilość L-karnityny naturalnie i w zasadzie nie potrzebuje jej suplementować. Ryzyko niedoboru L-karnityny zwiększa stosowanie diety wegetariańskiej i wegańskiej. To sprawia, że ten suplement może wykazać się większą skutecznością u osób nie jedzących produktów mięsnych.

Czy warto suplementować L-karnitynę?

L-karnityna zrobiła zawrotną (i krótką) karierę na rynku suplementacji Początkowo uważana za magiczne rozwiązanie dla osób gubiących wagę i szukających poprawy wydolności, obecnie jest postrzegana w bardziej realistyczny sposób. Poprawa kondycji? Możliwe. Lepsza regeneracja? Istnieje taka szansa. Ale szybka utrata tłuszczu? Raczej nie.

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować