Jak wykorzystać pulsometr podczas biegania?

biegacze podczas zawodów

Funkcję pomiaru pulsu ma większość modeli zegarków do biegania. Dzięki tym urządzeniom możemy mierzyć na bieżąco swoje tętno. Wielu początkujących biegaczy nie wie jednak, w jaki sposób wykorzystać pulsometr w trakcie treningów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Najbardziej popularne zegarki posiadają czujniki do pomiaru pulsu w formie opasek zakładanych na klatkę piersiową, ale w sprzedaży możemy znaleźć też modele wyposażone w specjalne nakładki na nadgarstek. Czujnik po sparowaniu z zegarkiem sportowym pozwala nam na odczytywanie naszego tętna oraz na prowadzenie różnych analiz z użyciem dostępnych funkcji.

W czym pomoże pulsometr?

Nowoczesny monitor pracy serca – pulsometr, czyli elektroda i czujnik wraz z zegarkiem sportowym przez cały czas po włączeniu monitoruje nasz wysiłek podczas treningów. To bardzo duże udogodnienie, ponieważ nie każdy z nas jest w stanie kontrolować swój wysiłek poprzez tempo czy samopoczucie. Wobec tego z pulsometrem możemy wyeliminować wszelkiego rodzaju nieścisłości.

Po założeniu czujnika zegarek może nam pokazać, jakie tętno osiągamy w trakcie treningu, także jego najbardziej intensywnych części. Bieganie razem z pulsometrem pozwala nam też na łatwiejsze planowanie naszych treningów, ich realizację, a także analizowanie wyników.

Jak trenować z pulsometrem?

Podczas biegania z pulsometrem możemy trenować według tak zwanych zakresów albo stref treningu. To one będą określały, jakie tętno powinniśmy utrzymać. Bieganie w odpowiedniej strefie odpowiadającej naszemu tętnu pomoże nam w uzyskaniu oczekiwanych efektów.

Zanim jednak zaczniemy, powinniśmy wyznaczyć swoje tętno spoczynkowe oraz maksymalne, czyli HRmax czy Tmax. Najprostszy wzór do jego oznaczenia to HR max lub Tmax = 220 – wiek, ale możemy zastosować też bardziej zaawansowane wzory biorące pod uwagę płeć i wagę. Następnie na podstawie swojego tętna możemy wyznaczyć odpowiednie zakresy odpowiadające naszym możliwościom. W tym celu możemy wykorzystać też specjalne kalkulatory stref treningowych, które znajdziemy on-line.

Strefy treningu:

  • strefa 1 (50-60% HRmax) – dobra dla rozgrzewki, a także dla osób, które chcą schudnąć, ale są początkujące w ćwiczeniach, treningi w tej strefie ogólnie poprawią stan zdrowia

  • strefa 2 (60-70% HRmax) – w tej strefie najlepiej spala się tkankę tłuszczową, to najlepsza intensywność treningu dla osób chcących się odchudzać, a także zadbać o lepszą wydolność serca

  • strefa 3 (70-80% HRmax) – treningi w tej strefie wspomagają wydolność sercowo-naczyniową wydolność oddechową, wspomagają budowę siły mięśniowej, pomagają w uzyskiwaniu coraz lepszych wyników

  • strefa 4 (80-90% HRmax) – stosowana do treningu aerobowego (tlenowego) oraz anaerobowego (beztlenowego), najlepsza dla osób zaawansowanych, zawodowych sportowców, osób, którym zależy na poprawie wyników, bardzo obciąża mięśnie

  • strefa 5 (90-96% HRmax) – tylko dla zaawansowanych sportowców o świetnej kondycji, do trenowania przez krótki czas, na krótkich odcinkach, pomaga w poprawie szybkości

Dla uzyskania najlepszych efektów możemy też łączyć ze sobą treningi w określonych strefach, aby nie obciążać zbyt mocno mięśni.

Jaki zegarek z pulsometrem kupić?

Gdy nie wiesz, jaki rodzaj zegarka sportowego z funkcją pomiary tętna wybrać, postaw na sprawdzone modele. Dużo dobrych pulsometrów czeka na ciebie w sklepie internetowym DoBiegania.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować