Skontaktuj się z nami

Artykuły sponsorowane

Jak wykorzystać pulsometr podczas biegania?

Opublikowane

on

Funkcję pomiaru pulsu ma większość modeli zegarków do biegania. Dzięki tym urządzeniom możemy mierzyć na bieżąco swoje tętno. Wielu początkujących biegaczy nie wie jednak, w jaki sposób wykorzystać pulsometr w trakcie treningów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Najbardziej popularne zegarki posiadają czujniki do pomiaru pulsu w formie opasek zakładanych na klatkę piersiową, ale w sprzedaży możemy znaleźć też modele wyposażone w specjalne nakładki na nadgarstek. Czujnik po sparowaniu z zegarkiem sportowym pozwala nam na odczytywanie naszego tętna oraz na prowadzenie różnych analiz z użyciem dostępnych funkcji.

W czym pomoże pulsometr?

Nowoczesny monitor pracy serca – pulsometr, czyli elektroda i czujnik wraz z zegarkiem sportowym przez cały czas po włączeniu monitoruje nasz wysiłek podczas treningów. To bardzo duże udogodnienie, ponieważ nie każdy z nas jest w stanie kontrolować swój wysiłek poprzez tempo czy samopoczucie. Wobec tego z pulsometrem możemy wyeliminować wszelkiego rodzaju nieścisłości.

Po założeniu czujnika zegarek może nam pokazać, jakie tętno osiągamy w trakcie treningu, także jego najbardziej intensywnych części. Bieganie razem z pulsometrem pozwala nam też na łatwiejsze planowanie naszych treningów, ich realizację, a także analizowanie wyników.

Jak trenować z pulsometrem?

Podczas biegania z pulsometrem możemy trenować według tak zwanych zakresów albo stref treningu. To one będą określały, jakie tętno powinniśmy utrzymać. Bieganie w odpowiedniej strefie odpowiadającej naszemu tętnu pomoże nam w uzyskaniu oczekiwanych efektów.

Zanim jednak zaczniemy, powinniśmy wyznaczyć swoje tętno spoczynkowe oraz maksymalne, czyli HRmax czy Tmax. Najprostszy wzór do jego oznaczenia to HR max lub Tmax = 220 – wiek, ale możemy zastosować też bardziej zaawansowane wzory biorące pod uwagę płeć i wagę. Następnie na podstawie swojego tętna możemy wyznaczyć odpowiednie zakresy odpowiadające naszym możliwościom. W tym celu możemy wykorzystać też specjalne kalkulatory stref treningowych, które znajdziemy on-line.

Strefy treningu:

  • strefa 1 (50-60% HRmax) – dobra dla rozgrzewki, a także dla osób, które chcą schudnąć, ale są początkujące w ćwiczeniach, treningi w tej strefie ogólnie poprawią stan zdrowia

  • strefa 2 (60-70% HRmax) – w tej strefie najlepiej spala się tkankę tłuszczową, to najlepsza intensywność treningu dla osób chcących się odchudzać, a także zadbać o lepszą wydolność serca

  • strefa 3 (70-80% HRmax) – treningi w tej strefie wspomagają wydolność sercowo-naczyniową wydolność oddechową, wspomagają budowę siły mięśniowej, pomagają w uzyskiwaniu coraz lepszych wyników

  • strefa 4 (80-90% HRmax) – stosowana do treningu aerobowego (tlenowego) oraz anaerobowego (beztlenowego), najlepsza dla osób zaawansowanych, zawodowych sportowców, osób, którym zależy na poprawie wyników, bardzo obciąża mięśnie

  • strefa 5 (90-96% HRmax) – tylko dla zaawansowanych sportowców o świetnej kondycji, do trenowania przez krótki czas, na krótkich odcinkach, pomaga w poprawie szybkości

Dla uzyskania najlepszych efektów możemy też łączyć ze sobą treningi w określonych strefach, aby nie obciążać zbyt mocno mięśni.

Jaki zegarek z pulsometrem kupić?

Gdy nie wiesz, jaki rodzaj zegarka sportowego z funkcją pomiary tętna wybrać, postaw na sprawdzone modele. Dużo dobrych pulsometrów czeka na ciebie w sklepie internetowym DoBiegania.pl.

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie
Kliknij by skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Artykuły sponsorowane

Jak wybrać najlepszy catering dietetyczny?

Opublikowane

on

Usługa cateringu dietetycznego z powodzeniem zdobywa coraz mniejsze miejscowości. Klienci odkrywają zalety, jakie daje dieta z dowozem. Coś, co jeszcze kilka lat temu było traktowane jak fanaberia gwiazd, aktualnie jest usługą, którą postrzega się jako niezwykle wartościową oraz ułatwiającą codzienne funkcjonowanie. Szczególnie jeśli jesteśmy osobami bardzo zajętymi, a mimo to zależy nam na racjonalnym, regularnym oraz zbilansowanym odżywianiu każdego dnia. (więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Artykuły sponsorowane

Jak przygotować fit śniadanie?

Opublikowane

on

Jeśli dbasz o swoją sylwetkę i zdrowie, to wiesz, że na śniadanie nie powinno się jeść byle czego. Co powinno się znaleźć rano na Twoim talerzu? A czego lepiej jest unikać? (więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Artykuły sponsorowane

Najmodniejsze modele męskich butów Adidas – jakie adidasy chętnie kupują faceci?

Opublikowane

on

Jedną z najbardziej lubianych marek butów sportowych niewątpliwie jest Adidas. Jest to obuwie na tyle już kultowe i powszechnie cenione, że nie ma możliwości o nich nie wspomnieć. Które z modeli popularnych adidasów chętnie wybierane są przez mężczyzn? Po co i do czego je nosić? (więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Popularne