Skontaktuj się z nami

Poradniki

Pulsometry Bluetooth i ANT+ do Endomondo

Opublikowane

on

Przez długie lata pulsometry które umożliwiały późniejsze przeanalizowanie przebiegu treningu były koszmarnie drogie, a aplikacje stworzone do analizy treningu niezbyt przystępne dla przeciętnego użytkownika. Wprowadzenie obsługi standardów Bluetooth, ANT+ i Bluetooth SMART do nowoczesnych telefonów, i ich obsługa działających za pośrednictwem tych protokołów pulsometrów przez aplikacje treningowe – takie jak Endomondo, Runtastic czy Strava pozwalają każdej trenującej osobie na tani i wiarygodny monitoring treningu.

Przykładowy wykres tętna w aplikacji Endomondo - pulsometr Bluetooth SMART

Przykładowy wykres tętna w aplikacji Endomondo – pulsometr Bluetooth SMART

Zalety treningu z pulsometrem

O zaletach treningu z pulsometrem napisałem szerzej tutaj, więc wymienię tylko podstawowe, najważniejsze z perspektywy osób ćwiczących:

 • pozwala oszacować względnie dokładnie ilość spalonych kalorii
 • umożliwia trenowanie wg założonych stref tlenowych
 • pozwala na monitoring postępu treningowego w sportach wytrzymałościowych

Dodatkowo, dostępne są na rynku aplikacje umożliwiające monitoring stopnia zmęczenia organizmu i układanie treningu opartego o Heart Variability Rate (o tym więcej wkrótce). Takie aplikacje wymagają użycia bardzo dokładnych pulsometrów wysyłających dane w standardzie R/R, jednak w dalszym ciągu są to urządzenia możliwe do kupienia poniżej 250 złotych.

Standardy transmisji danych

Wybierając pulsometr należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, który ze standardów transmisji danych obsługuje nasz telefon. W przypadku starszych telefonów będzie to najczęściej wyłącznie Bluetooth (bez SMART) lub ANT+ –  szczegółowe informacje znajdziemy w instrukcji swojego telefonu lub na stronie producenta. W przypadku nowszych urządzeń standardem staje się Bluetooth SMART, czyli inaczej BTLE (Bluetooth Low Energy). Ten standard jest obsługiwany przez urządzenia Apple iPhone w wersji od 4s wzwyż, oraz telefony z systemem Android w wersjach od 4.3 wzwyż. W przypadku telefonów opartych o system Windows obsługę przyniosła BTLE wersja 8.1, ale duża część urządzeń na rynku NIE JEST z nim kompatybilna.

Podstawowa różnica między urządzeniami Bluetooth SMART a „starym Bluetooth” jest zdecydowanie niższy pobór prądu, a co z tym się wiąże – czas pracy na baterii, zarówno w przypadku naszego telefonu (który zużywa mniej prądu na transmisję danych) jak i urządzenia końcowego.

Pulsometry Bluetooth SMART, ANT+ , Bluetooth – zestawienie

Pulsometry zostały pogrupowane względem standardu transmisji danych. W przypadku urządzeń, co do których miałem pewność że nadają się do używania z aplikacjami wspomagającymi trening w oparciu o Heart Variablility Rate dodałem taką informację. Te urządzenia cechują się najwyższą dokładnością pomiarów.

Pulsometry Bluetooth SMART

 

Polar H7 – od 207 zł – link

Polar H7

Polar H7

Polar H7 to jeden z najdokładniejszych pulsometrów na rynku, o jakości pomiaru niewiele odbiegającej od pomiarów EKG. Obsługuje Bluetooth SMART oraz transmisję na kanale 5KHz wykorzystywanym przez szereg urządzeń Polar – takich jak np. zegarków linii Polar FT. Czas pracy na bateriach jest szacowany przez producenta na 200 godzin co jest stosunkowo niską wartością jak na pulsometry w standardzie Bluetooth 4.0 (SMART)
Uwaga! Producent podaje brak kompatybilności z urządzeniami opartymi o system Windows!

Polar H6 – od 229 zł – link

Polar H6

Polar H6

Starszy brat Polara H7. Cechuje się nieco dłuższą pracą na baterii (ponad 300 godzin), która została uzyskana dzięki okrojeniu urządzenia z obsługi transmisji na kanale 5KHz. Dokładność pomiaru jest zbliżona do tego notowanego na Polarze H7, a więc całkowicie wystarczająca nawet do bardziej profesjonalnych zastosowań.
Uwaga! Producent podaje brak kompatybilności z urządzeniami opartymi o system Windows!

Mio Link Slate – od 378 zł – link

Mio Link

Mio Link

Pulsometry nadgarstkowe w ofercie firmy MIO to urządzenia które najczęściej pracują zarówno poprzez Bluetooth SMART jak i ANT+. Podobnie jest w przypadku modelu Mio Link Slate, który jest jednym z wielu pulsometrów nadgarstkowych w ofercie producenta. Niestety jego dokładność, podobnie jak w przypadku większości pulsometrów optycznych, wyklucza go z bardziej profesjonalnych zastosowań. W przypadku stosowania tylko w treningu z Endomondo – powinien się sprawdzić, choć w przypadku przesunięcia się na ręce może dojść do przekłamania odczytu.

Decathlon GEONAUTE Bluetooth SMART – 149 zł

Decathlon Geonaute (na dole)

Decathlon Geonaute (na dole)

Stosunkowo tani pulsometr Bluetooth znajdujący się od jakiegoś czasu w ofercie sieci Decathlon. Testowany był tutaj, jednak parę dni temu, po przepracowaniu łącznie ok. 700 godzin „wyzionął ducha”. Dokładność na dobrym poziomie. Powinien działać z każdym urządzeniem obsługującym Bluetooth SMART.

Sigma R1 Blue Comfortex+ – od 168 zł – link

Sigma R1 Bluetooth Smart

Sigma R1 Bluetooth Smart

Pulsometr Sigmy to jedno z najtańszych markowych urządzeń działających w oparciu Bluetooth SMART. Czas pracy na baterii deklarowany przez producenta przekracza 450 godzin, co należy do najlepszych wyników w tej grupie produktów. Dokładność pozwala na wykorzystanie w treningu opartym o Heart Variability Rate co czyni ten pulsometr tym bardziej interesującym dla osób poważnie myślących o swoim treningu wytrzymałościowym.

Na rynku dostępne są również pulsometry Bluetooth firmy Alatech, które można kupić nawet poniżej 100 złotych, jednakże dotychczasowe doświadczenia z tymi urządzeniami nie pozwalają ich polecić z czystym sumieniem. W Biedronce pojawiły się również „ichniejsze” pulsometry Bluetooth Smart, jednak nie zdążyłem położyć na jednym z nich łapy i przetestować, stąd też brak w zestawieniu.

Pulsometry ANT+

Decathlon GEONAUTE ANT+ – 149 zł

Geonaute ANT+

Geonaute ANT+

Dostępny w dalszym ciągu w ofercie Decathlon pulsometr kompatybilny jest ze zdecydowaną większością urządzeń obsługujących protokół ANT+, w tym z urządzeniami opartymi o systemy Microsoft. Czas pracy na baterii jest niestety krótszy niż w przypadku urządzeń opartych o Bluetooth SMART i kształtuje się na poziomie 150-200 godzin (raporty użytkowników), ale w dalszym ciągu przekracza czas pracy urządzeń opartych o „zwykły” Bluetooth.

[lista będzie uzupełniana w miarę jak otrzymam informację o dostępności urządzeń ANT+ w sklepach – wprowadzenie i popularyzacja Bluetooth SMART okroiły mocno listę dostępnych urządzeń]

Pulsometry Bluetooth

Polar Wearlink+ Bluetooth – od 210 zł – link

Polar Wearlink+

Polar Wearlink+

Działające w standardzie Bluetooth urządzenie Polara cechuje się stosunkowo niskim, jak na ten standard transmisji, apetytem na energię: działa do 150 godzin na baterii. Produkt cechuje – jak przystało na Polara – dobra dokładność działania. Niestety nie transmituje danych w formacie R/R co uniemożliwia wykorzystanie go w treningu opartym o HRV.

[lista będzie uzupełniona o kolejne urządzenia w miarę otrzymania informacji o dostepności]

Podczas pisania artykułu wykorzystano zdjęcia produktowe należące do producentów: Polar, Mio, Decathlon.

Na artykuł można trafić wyszukując:

 • pulsometry bluetooth porównanie
 • pulsometr do endomondo
 • pulsometry bluetooth smart
 • zestawienie pulsometrów

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie
18 komentarzy

18 Comments

 1. Mati

  4 marca, 2020 at 8:45 pm

  Witam. Mam galaxy S 8 android 9.0 . Telefon obsługuje ant plus oraz BT oczywiście. Niestety Endomondo nie widzi mojego pulsometra (Decathlon 150 zł ) telefon wykrywa urządzenie Ale endomondo już nie. Poza tym Endomondo nie ma opcji Ant plus co jest grane???. Inny telefon Samsung z Android 6.0 śmiga po BT tam w aplikacji endomondo pulsometr wykrywa i działa.

 2. Paweł

  15 stycznia, 2019 at 9:14 pm

  Mam dziwne pytanie, czy Endomondo odczytuje „na żywo” zmiany tętna z paska? tak jak odczytuje np przebiegnięte kilometry i czasy z pomocą gps?

  • Dorian Rochowski

   29 maja, 2019 at 12:38 pm

   tak 🙂

 3. Marcin

  22 stycznia, 2017 at 8:22 pm

  Witam. Po przeczytaniu wielu wątków o opaskach bluetooth mam pytanie która działa gdy smartfona mamy schowanego z tyłu na plecach w kieszonce koszulki rowerowej?

  • dorian

   27 stycznia, 2017 at 1:26 pm

   bez problemu. Zarówno Polar jak i ten Geonaute działały nawet kiedy byłem kilka metrów od telefonu.

 4. suchy

  21 stycznia, 2017 at 4:14 pm

  witam mam pytanie na jaka odleglosc dziala pulsometr od telefonu ??

  • dorian

   27 stycznia, 2017 at 1:26 pm

   Polar ~10-12 metrów. Geonaute trochę mniej.

 5. Barklejek

  14 czerwca, 2016 at 10:02 am

  Witam posiadam pulsometr Polar H6 który miałem w kieszeni na wysokości klatki piersiowej z rozładowania bateria ponieważ miałem zakupić nową bateryjke. Udałem sie na rehabilitacje zapominając o tym a dostałem jakąś dawke pola elektromagnetycznego i po tym przypomniałem sobie o pulsometrze było za późno po wymianie baterii telefon go nie widzi. Ktoś ma jakieś info co robić ???

  • dorian

   27 czerwca, 2016 at 1:11 pm

   Cześć,
   jeśli po wymianie baterii się nie załącza to niestety ale musiałeś go „usmażyć”. Spróbuj jeszcze reklamować na gwarancji… a nuż widelec się uda.

 6. shusty

  30 marca, 2016 at 8:20 am

  Trochę też w błąd wprowadzasz, bo Polar H7 to 200-500h działania baterii wg producenta to zależy od tego jak go ustawimy. Np. przeważnie z gymlink nie korzystamy (inne pasmo dla konkretnych urządzeń i sygnał przechodzi przez wodę) i można wyłączyć visibility jeśli nie mamy potrzeby akurat parować z wieloma urządzeniami. Po wyłączeniu tych dwóch funkcji dla większości osób zbędnych spokojnie 500h pracy an baterii jest.

  • dorian

   2 kwietnia, 2016 at 7:22 pm

   Cześć.
   Mam wyłączoną widoczność mojego Polara, i naprawdę chciałbym żeby on w ogóle się zbliżył do 500 godzin. Albo chociaż do 200. Największy problem z nim jest to, że on notorycznie po odpięciu, nawet po wyczyszczeniu styków wysyła fantomowy sygnał, czasem i 6 godzin po zakończeniu treningu. Nie zdarzyło mi się jeszcze żeby bateria w H7 wytrzymała przy regularnych treningach dłużej niż 2 miesiące.

 7. shusty

  11 marca, 2016 at 12:21 pm

  Dorian proszę o opisanie HRV i treningu z nim.
  W internecie wielka posucha o tym temacie, a obiecałeś i nic nie widać nie słychać o tym.

  Pozdrawiam.

 8. Krzychu

  27 grudnia, 2015 at 9:13 am

  Gdzie w tym endomondo macie wykres z tętnem ? Nigdzie znaleźc nie mogę … Mam opaskę mi 1s band i chciałem ją zastosować do treningu ale nie wiem jak ustawić ją pod endomondo…

  • dorian

   27 grudnia, 2015 at 11:28 pm

   cześć. Po pierwsze – łączy Ci się ona z Endomondo? W sensie po wyszukiwaniu urządzeń Bluetooth Smart ją widzi i masz odczyt pulsu? Jeśli masz, to wykres tętna możesz sobie zobaczyć na stronie głównej Endomondo (nie w apce na komórce) po zalogowaniu do swojego konta. Pozdrawiam

 9. andrzej

  15 grudnia, 2015 at 9:17 am

  allegro .pl/show_item.php?item=5326501741 czy coś takiego jest warte uwagi?

  • dorian

   26 grudnia, 2015 at 1:07 am

   witaj,
   pulsometr z linku nie jest pulsometrem bluetooth i nie ma funkcjonalności opisywanych w tym artykule

 10. Adam Mencel

  1 czerwca, 2015 at 3:49 pm

  Strava na androidzie nie obsługuje Ant+ nie wiem jak jest na iOS

  • dorian

   1 czerwca, 2015 at 9:03 pm

   można się podratować używając endomondo do logowania (obsługuje ant+) po czym zaimportowac track z endo do stravy w formacie GPX – endomondo eksportuje wraz z danymi dotyczącymi pulsu

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradniki

Trening siłowy / funkcjonalny a kolarstwo

Opublikowane

on

Przez

Kolarstwo jest sportem utożsamianym bezpośrednio ze zdrowym stylem życia, i uważane jest za sport mający duże znaczenie prozdrowotne. W ogromniej większości jest to prawda, jest jednakże kilka przypadków w którym uprawianie kolarstwa osłabia Twój organizm. Często przywoływanym jest wpływ kolarstwa na gęstość kości. Wyniki badań opublikowane w BMC Medicine są bezwzględne: aż 2/3 spośród profesjonalnych lub regularnie ścigających się kolarzy cierpi na obniżoną gęstość kości (osteopenię), która jest wstępem do osteoporozy. Naukowcy wiążą te wyniki z adaptacją organizmu do wysiłku, gdzie lżejsza masa ciała przekłada się na lepsze wyniki, oraz z rodzajem wysiłku jakim jest kolarstwo (tzw. non-weight bearing excercise – ćwiczenia w których nie wykorzystujemy masy ciała).
Kolejnym, nie mniej ważnym aspektem jest negatywny wpływ kolarstwa na postawę, wynikający z długotrwałego przebywania w pozycji zamkniętej – siedzącej.
(więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Poradniki

Dobry kettlebell – jaki wybrać do domu (i do klubu)

Opublikowane

on

Przez

Czy można wykonać źle coś, co tak naprawdę jest tylko kawałkiem „czegoś ciężkiego” z rączką? Oczywiście że można. Mało tego – bardzo trudno – w zalewie wszechobecnej tandety – na rynku trafić na naprawdę dobre odważniki kettlebell które z jednej strony będą bezpieczne dla użytkowników (dobrze wykonane: zarówno sama jakość produkcji i użytych materiałów jak również kształt odważnika)  a z drugiej będą trwałe i nie ulegną zniszczeniu podczas użytkowania. Artykuł skupia się na najpopularniejszych odważnikach żeliwnych i pochodnych, przeznaczonych do pracy jednorącz i oburącz.  (więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Poradniki

Dlaczego przestaję mieć efekty?

Opublikowane

on

Przez

Czasem już po kilku tygodniach, częściej – po kilku miesiącach regularnych ćwiczeń po początkowych szybkich zmianach w naszym ciele postępy treningowe zaczynają zwalniać, a czasami – wręcz – zatrzymują się. Poniżej postaram się przedstawić kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. (więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Popularne