Bieżnie do domu – czy warto kupić?

Bieżnia domowa
fot. sofiiashunkina / Envato Elements

Jeśli chcemy zadbać o swoje zdrowie lub efektywnie kształtować swoją sylwetkę, to regularne treningi są konieczne. Żeby trenować, możemy wykupić karnet na siłownię, lecz często ich koszt jest za wysoki lub po prostu tłum, który często możemy spotkać na siłowniach, nie pozwala nam wracać tam regularnie i wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Bieganie na zewnątrz to świetny sposób na dbanie o naszą kondycję, jednak w okresie jesienno-zimowym łatwo się rozchorować, co wpłynie na regularność naszego ćwiczenia i nawet zakup odpowiedniej odzieży termicznej może się wtedy nie sprawdzić. Wszystko oczywiście zależy od naszej indywidualnej odporności i od naszych celów, jednakże bieżnia treningowa we własnym domu może być rozwiązaniem, które pozwoli nam biegać o każdej porze dnia i w każdą pogodę.

Bieżnie domowe – bieżnia elektryczna, czy bieżnia magnetyczna, jakie są rodzaje?

Bieżnie dzielą się na mechaniczne lub inaczej zwane magnetyczne, elektryczne oraz te, które są przeznaczone do bardziej specjalistycznych zastosowań, czyli ciśnieniowe i antygrawitacyjne. Rodzaje bieżni, które sprawdzą się w domowych warunkach to magnetyczne i elektryczne i takie głównie spotkamy też w klubach fitness. Bieżnie domowe, to sprzęt, który powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, abyśmy w odpowiedni dla siebie sposób mogli dbać o naszą kondycję fizyczną.

Bieżnia

Bieżnie magnetyczne, czy bieżnie elektryczne do domu?

Przy zakupie bieżni warto wziąć pod uwagę to, na jaki trening jej potrzebujemy i czy już biegamy od jakiegoś czasu, czy dopiero zaczynamy naszą przygodę z bieżniami. Dla początkujących biegaczy znacznie lepszym wyborem jest zakup bieżni elektrycznej. Z takim rodzajem najczęściej spotkamy się na treningu na siłowni, więc jeśli kiedyś chodziliśmy na siłownię, to taki rodzaj bieżni już znamy i jego dodatkowe funkcje mogą być dla nas udogodnieniem, z którego często korzystaliśmy.

Popularna bieżnia domowa dla osób, które już zbudowały swoje mięśnie nóg i są przygotowane do bardziej wymagającego biegu to bieżnia magnetyczna. Warto wiedzieć, że to właśnie taka bieżnia powstała w latach 60. i cały czas rozwijana pozwalała dbać o kondycję osobom, które uprawiały sport, a później trafiła także na siłownie i do domów. Niestety uruchomienie pasa biegowego wymaga użycia siły naszych mięśni nóg, dlatego takie urządzenie może zniechęcić do regularnego treningu osoby, które zaczynają lub być nawet niewskazane w przypadku niektórych schorzeń.

Bieżnia treningowa – jakie powinna mieć funkcje?

Bieżnie do domu magnetyczne to urządzenia, które mogą konkurować swoją znacznie niższą ceną od elektrycznych modeli. Częstotliwość naszych ćwiczeń jest bardzo ważna dla naszego rozwoju fizycznego, dlatego niektóre dodatkowe funkcje mogą się bardzo przydać w pracy nad regularnością. Bieżnia sportowa powinna być niezawodna i przygotowana do różnych treningów, dlatego ważna jest ich moc silnika. Wybierając bieżnię do domu, sprawdź jej moc silnika i pamiętaj, że im większy jest ten parametr, tym sprzęt fitness powinien mieć większą cenę, żeby silnik zapewniał odpowiednią niezawodność.

Długość pasa biegowego powinna być dostosowana do naszej wysokości, żeby podczas wykonywania naszej regularnej aktywności fizycznej nie ryzykować upadku. Ponadto ważna jest maksymalna waga użytkownika, taki parametr ma wpływ na wytrzymałość i przyda się zarówno osobom bardzo umięśnionym, jak i walczącym z otyłością.

Dobry model bieżni do biegania oferuje także programy treningowe, które pomogą zachować motywację do wytrwania do końca i ustalą nam cel treningu. Ważna funkcja to także pomiar pulsu, który przyda się do kontroli naszego biegu oraz osobom, których serce jest w słabszej kondycji. To, czym różnią się bieżnie wyposażone w silnik elektrycznych to także kąt nachylenia, jaki można ustawić oraz różne prędkości podane w km/h. Wybierając bieżnie w sklepie, warto pomyśleć, jaki mamy cel naszych treningów, ponieważ nie zawsze potrzebujemy, aby kąt nachylenia był wysoki, czy prędkość maksymalna miała 18 km/h. Najważniejsze jest utrzymać naszą kondycję na wysokim poziomie za sprawą wygody, którą daję bieżnie domowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować