Domowa siłownia do 1000 złotych

domowa siłownia

Czy 1000 złotych wystarczy na urządzenie własnej domowej siłowni? I tak, i nie. Jeśli marzy nam się domowa siłownia w której będziemy podnosić duże ciężary na hantlach lub sztandze to zwyczajnie zabraknie nam budżetu, ale to nie znaczy, że nie jesteśmy w stanie w tym budżecie złożyć zestawu który umożliwi nam wykonanie pełnowartościowego treningu funkcjonalnego / siłowego. Poniżej znajdziesz dwie przykładowe konfiguracje sprzętowe wraz z opisem możliwości, które dana konfiguracja umożliwia. Jeśli szukasz większej ilości informacji na temat budowania domowej siłowni, przeczytaj ten kompleksowy poradnik.

Linki umieszczone w artykule prowadzą do stron Ceneo.pl i Amazon.pl, jeśli zdecydujesz się na zakup z linków – Fitnessowy.NET otrzyma prowizję, która umożliwi dalsze funkcjonowanie tego serwisu.

Funkcjonalna siłownia za mniej niż 1000 złotych

Ta konfiguracja umożliwi Ci wykonywanie treningów siłowych oraz wytrzymałościowych z wykorzystaniem treningu w podwieszeniu (dobrej jakościowo kopii taśm TRX), obciążeń kettlebell, piłki fit-ball oraz innych akcesoriów. Ten wariant zajmie mało miejsca, i jest idealnym pomysłem na kącik treningowy w mieszkaniu.

Lista zakupów

nubrey trx

Dobra jakościowo kopia taśm TRX będzie dobrą podstawą dla każdej domowej siłowni. Niezłą jakość znajdziemy w produktach polskiej marki Nubrey, gdzie za około 100 złotych dostaniemy prosty zestaw pasów treningowych. Nieco drożej można znaleźć produkty marki 4 Fizjo (około 120 zł). Niestety nie ma w tych zestawach mocowania sufitowego, które może okazać się przydatne. Najtańszy zestaw z tym mocowaniem to produkt firmy Sling Sports (link), ale możemy też dokupić osobno mocowanie sufitowe (jeśli nam się przyda – link).
Łączny koszt zakupu: od 100 do 250 zł.

Kettlebells firmy Kawmet to dość tanie, żeliwne odważniki które posłużą długie lata. Idealnie byłoby wybrać na start 3 odważniki: w przypadku kobiet 8 / 12 / 16 kilogramów, a w przypadku mężczyzn 12 / 16 / 20 lub 16 / 20 / 24. Takie zestawy niestety wyczerpałyby nasz budżet, dlatego optymalnym wyborem będzie:
Dla kobiet: 8 + 16 kilogramów (łącznie 300 złotych)
Dla mężczyzn: 12 + 20 kilogramów (łącznie 400 złotych)
Link do odważników: Amazon / czasem pojawiają się na OLX

Hantle regulowane 2×10 kg to absolutne minimum w domowej siłowni, a silniejsi mężczyźni na pewno powinni rozejrzeć się za parą 2×20 kg. Nawet jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, warto kupić hantle stalowe zamiast bitumicznych (te drugie są znacznie tańsze) ze względu na ich trwałość. W przypadku, gdy będziemy wykorzystywać hantle pojedynczo, komplet 2×10 kg powinien pozwolić na uzyskanie maksymalnego obciążenia 18 kg na jednym hantelku, a 2×20 – nawet 38 kilogramów.
Najtańsze stalowe hantle znalazłem na Amazon (260 zł z przesyłką). Bitumiczne najtaniej znajdziemy na Ceneo, komplet 2×10 kilogramów kosztuje nawet 80 zł.

Mata antypoślizgowa firmowana przez TRX to tanie (70 zł z przesyłką) i dobre rozwiązanie do domowej siłowni. Umieszczone na niej pasy i znaczniki stanowią dobre punkty orientacyjne podczas treningu w podwieszeniu.
Link: Amazon

Zestaw gum do ćwiczeń, tak Power Band jak i Mini Band to bardzo tanie i użyteczne wyposażenie każdej domowej siłowni. Powerbandy możemy wykorzystać jako akcesorium stanowiące dodatkowe obciążenie treningowe, a także jako coś co pomoże nam się dobrze rozgrzać i zmobilizować.
Jako że nie ma dużych różnic jakościowych między producentami, można się kierować ceną. W przypadku Power Bandów fajny zestaw firmy SportVida znajdziemy już za niecałe 50 złotych na Ceneo. Dobre jakościowo mini bandy znajdziemy w Action za około 15 złotych za komplet.

Podsumowanie: tania, domowa siłownia za mniej niż 1000 złotych.

Kupując produkty z listy zakupów wydamy łącznie (na 13 lipca 2022) 950 zł w przypadku konfiguracji z kettlebellami damskimi, lub 1050 zł w przypadku odważników “męskich”. Ta kwota może się zmniejszyć, jeśli zamiast hantli stalowych zdecydujecie się na bitumiczne. Oszczędzone w ten sposób pieniądze można wydać na zakup “większego” hantla regulowanego lub dodatkowe akcesoria, takie jak np. roller do masażu czy piłkę do pilatesu (to ostatnie to fajny przyrząd treningowe, jednak zajmuje sporo miejsca w mieszkaniu). Możemy też zdecydować się na zakup trzeciego kettla zamiast hantli regulowanych – da to większe możliwości w zakresie treningu wytrzymałościowego, a brak hantli będziemy w stanie skompensować wykorzystując kettlebell i TRX.

Jak widać, w tej liście brakuje czegoś, bez czego część osób nie wyobraża sobie domowej siłowni: ławeczki. Dzięki rezygnacji z ławki udało się kupić odważniki kettlebells do pracy wytrzymałościowej, a wiele ćwiczeń wykonywanych tradycyjnie, takich jak wyciskania leżąc czy rozpiętki możemy zastąpić ćwiczeniami na TRX. Nic nie stoi na przeszkodzie, by za ławkę w domu robiło nam jakieś solidne krzesło lub kanapa – będziemy mieli dodatkowy “funkcjonalny” bonus w postaci wymuszonego utrzymywania spięcia brzucha i pośladków podczas robienia “mostu”.

Domowa siłownia do 1000 zł (wariant 2)

W tym wariancie skupimy się na bardziej klasycznym “żelastwie”, nie skreślając jednak z listy wspomnianego już TRX (to świetne narzędzie treningowe dla każdego, o zaletach treningu z TRX możesz przeczytać tutaj). Mimo ograniczonego budżetu warto kupować, w miarę możliwości, rzeczy dobre jakościowo tak, byśmy mogli naszą domową siłownię później rozbudowywać, a nie musieli wymieniać sprzętu który się przedwcześnie zużył.

Ławka treningowa otwiera listę w drugim wariancie domowej siłowni. Niestety z budżetem na poziomie około 400 złotych nie możemy liczyć na cuda. Możemy wybierać między polskim Keltonem HL4 (ok. 350 zł, toporny, ale względnie solidny), którego najlepiej szukać na OLX lub produktami importowanymi. Dobre opinie zbierają ławki Activeweight oraz Bremley, ale należy pamiętać że ani wspomniany Kelton, ani wymienione wyżej produkty nie nadzadzą się do użytkowania przez silnego, ciężkiego użytkownika. Jeśli chcesz wyciskać docelowo >100 kg, niestety musisz nieco dołożyć do ławki Flybird (720 zł), o nośności 300 kg.

trx loev

Podobnie jak w przypadku siłowni funkcjonalnej, taśmy TRX trafiają na listę zakupową. LOEV zawiera w zestawie mocowanie, które umożliwi nam zawieszenie taśm pod sufitem. To świetna opcja pozwalająca maksymalnie wykorzystać potencjał treningu w podwieszeniu. Jeśli nie zdecydujesz się na skorzystanie z tego mocowania, możesz użyć standardowego zaczepu “o drzwi”.

Cena: około 255 złotych na Amazon

Ławeczka nadwyrężyła nam nieco budżet, więc w tym wariancie szukamy albo stalowych hantli używanych na OLX (w chwili pisania artykułu komplet 2×20 kg był dostępny za 300 złotych), albo decydujemy się na zakup hantli bitumicznych, których spory wybór znajdziemy zarówno na Allegro jak i Ceneo.

Jak widać, w wariancie w którym chcemy postawić stricte na trening siłowy, budżet na poziomie 1000 złotych nie daje nam zbyt wielkiego pola manewru i powinniśmy się mocno zastanowić, czy nie lepiej się wstrzymać do momentu, kiedy będziemy dysponować kwotą około 2000 złotych, co pozwoli na kupowanie lepszego sprzętu i pełniejsze wyposażenie naszego treningowego sanktuarium. Do tego zestawu powinniśmy jeszcze poszukać maty w rolce pod ławeczkę / hantle, żebyśmy odkładając ciężar nie uszkodzili podłogi. Awaryjnie możemy kupić kilka mat antywibracyjnych pod pralkę, ale najlepiej sprawdzi się zawsze dedykowane rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować