Jak rozwinąć talent młodego piłkarza?

bramka piłkarska
Trening piłkarski w młodym wieku? Oczywiście!

Piłka nożna to niezwykle popularny sport wśród dzieci i młodzieży. Wielu rodziców marzy, by ich pociecha rozwinęła swój talent piłkarski i została w przyszłości profesjonalnym zawodnikiem. Jeśli zależy nam na powodzeniu naszej pociechy, musimy od najmłodszych lat stymulować rozwój zdolności motorycznych i technicznych poprzez systematyczny trening oraz system motywujących nagród. O ile podstawą treningu piłkarskiego zawsze będą zajęcia w szkółkach piłkarskich, stworzenie warunków do rozwoju umiejętności w pobliżu domu także jest bardzo ważne. Inwestycja w akcesoria, takie jak pachołki treningowe czy bramki piłkarskie może być bardzo dobrym sposobem na podtrzymanie zainteresowania naszego dziecka także poza treningami.

Rola szkółek piłkarskich w rozwoju talentu

Szkółki piłkarskie odgrywają niezwykle istotną rolę w kształceniu przyszłych zawodników. Zajęcia grupowe z profesjonalnymi trenerami koncentrują się zarówno na rozwoju umiejętności technicznych z piłką, takich jak podania, przyjęcia czy strzały, jak i ogólnej sprawności fizycznej. Poprzez udział w meczach i turniejach dzieci uczą się też taktyki oraz gry zespołowej.

742
Dobrze prowadzone zajęcia pomogą rozwinąć umiejętności motoryczne młodego piłkarza

Dobrze prowadzona szkółka zapewnia kompleksowe szkolenie dopasowane do wieku i możliwości młodych adeptów futbolu. Nie każda jednak gwarantuje profesjonalne zajęcia, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kwestii przy jej wyborze. Przede wszystkim szkółka powinna dysponować wykwalifikowaną kadrą trenerską z udokumentowanymi sukcesami szkoleniowymi. Warto zwrócić uwagę także na wielkość grup. Optymalna liczebność to 10-15 dzieci, dzięki czemu trener może skutecznie wyłapywać i poprawić błędy oraz zapewnić indywidualne podejście do każdego młodego futbolisty. Istotna jest również baza obiektów sportowych – dostęp do boisk z nawierzchnią trawiastą i ze sztuczną murawą.

Bramki piłkarskie, pachołki, płotki – akcesoria przydatne nie tylko, gdy mamy własny dom

11678
Jeśli nie mamy w okolicy domu boiska nic straconego – kupno przenośnej bramki piłkarskiej nie stanowi obecnie wyzwania

Aby zapewnić optymalne warunki treningowe poza szkółką, warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych akcesoriów. Jednym z podstawowych jest bramka piłkarska, którą można łatwo zmontować i przechowywać. Obecnie bramki piłkarskie dostępne są w bardzo wielu rozmiarach – znajdziemy zarówno pełnowymiarowe konstrukcje, jak i pomniejszone bramki do montażu w ogródku. Nie mamy własnego ogródka? To nie problem, bez problemu znajdziemy też składane bramki aluminiowe, które możemy zabrać ze sobą do parku. D

Oprócz bramek przydają się też inne akcesoria, jak stożki treningowe, płotki czy zestaw piłek – zarówno tradycyjnych, jak i sensorycznych, o zmiennej fakturze, obciążeniu, rozmiarach. One również powinny być dostosowane do możliwości młodego sportowca. Np. piłka sensoryczna (gąbkowa) jest lżejsza i wolniej się toczy, co ułatwia opanowanie podstawowych elementów, które później młody zawodnik będzie szlifował z większymi piłkami.

Ćwiczenia rozwijające zdolności motoryczne młodego piłkarza

Poza zajęciami w ramach szkółki, ważne są także treningi ukierunkowane na rozwój konkretnych zdolności motorycznych. Ćwiczenia z młodym piłkarzem (lub piłkarką) to także świetny sposób na zacieśnianie więzi rodzinnych i budowanie trwałych relacji. Większość z tych ćwiczeń jesteśmy w stanie nadzorować sami, bez rozbudowanej wiedzy szkoleniowej. Przykłady? Proszę bardzo:

  • Odbijanie piłką – poprawia koordynację ruchową i kontrolę piłki. Ćwiczyć można odbijając piłkę różnymi częściami ciała – stopami, udami, klatką piersiową.
  • Bieganie z piłką – rozwija prędkość i zwinność. Wystarczy wyznaczyć prostą trasę biegu ze slalomem pomiędzy pachołkami lub naturalnymi przeszkodami w parku czy na działce.
  • Sprinty do piłki – świetnie rozwijają dynamikę. Możemy podawać piłkę kilka metrów przed młodym piłkarzem, i mierzyć czas, w jakim do niej dobiega.
  • Akrobatyka – np. przewroty w przód i tył wykonywane na matach lub trawie. Poprawiają gibkość, równowagę i orientację w przestrzeni.
  • Skoki – po schodach, z pogłębienia, w dal z odbiciem obunóż. Wpływają korzystnie na moc i dynamikę mięśni. Jeśli kupimy regulowane płotki do treningu – możliwości wzrosną jeszcze bardziej.

Pomóż mu osiągnąć sukces w swoim tempie

Rozwój talentu piłkarskiego dziecka w dużej mierze zależy od systematyczności treningów, zarówno tych w ramach szkółki, jak i indywidualnych w domu. Rodzic powinien przy tym pamiętać, że dla dziecka powinna to być przede wszystkim dobra zabawa. Zbyt duża presja na wyniki może zniechęcić dziecko do treningów, lub zabrać mu radość z gry w piłkę nożną. Stworzenie odpowiednich warunków – zapisanie do szkółki piłkarskiej, kupno akcesoriów – powinno iść w parze z rozwinięciem motywującej, ale przede wszystkim wspierającej atmosfery w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like