Porównujemy różne formy jogi – która jest dla Ciebie?

różne formy jogi
Mimo różnic między formami jogi, bazują one w dużej mierze na tych samych ruchach i technikach

Joga to starożytna praktyka pochodząca z Indii, która ewoluowała przez setki lat. Dzięki tej ewolucji mamy do wyboru obecnie różne formy jogi, spośród których możemy wybierać zgodnie z naszymi potrzebami i możliwościami. Jeśli popatrzymy na tę dość długą listę szkół jogi, wybranie odpowiedniej formy może wydawać się trudne. Dlatego też przygotowaliśmy listę najpopularniejszych form tej praktyki, z krótki opisem oraz wyszczególnieniem zalet i wad.

Najpopularniejsze formy jogi

Poniższa szóstka to najpopularniejsze formy praktyki jogi, na które możemy natrafić w naszym kraju. Oczywiście nie jest to pełna lista – znajdziemy także praktyki bardziej niszowych form, jednak ta szóstka to 95% spotykanych form.

1. Hatha Yoga

Choć “Hatha” w sanskrycie oznacza siłę, w kontekście jogi odnosi się do praktyki harmonizacji przeciwności: słońce i księżyc, ciało i umysł. Jest to wszechstronny styl, koncentrujący się na posturach, oddechu i medytacji. Doskonały dla początkujących, daje solidne podstawy do dalszej praktyki.

2. Vinyasa Yoga

Nazywana również “jogą przepływu”. Charakteryzuje się płynnymi przejściami między asanami, z głębokim naciskiem na synchronizację ruchu z oddechem. Idealna dla tych, którzy szukają dynamiczniejszej praktyki.

3. Ashtanga Yoga

To systematyczna sekwencja asan, wykonywana w określonej kolejności. Jest intensywna i wymagająca, ale jednocześnie daje uczucie spokoju po zakończonym treningu.

Ashtanga jest dynamiczną formą Jogi, popularną szczególnie wśród zaawansowanych praktykantów

4. Kundalini Yoga

Kundalini to energia uważana za zlokalizowaną u podstawy kręgosłupa. Ta forma jogi koncentruje się na budzeniu tej energii poprzez dynamiczne ruchy, śpiewanie mantre i specjalne techniki oddechowe.

5. Bikram Yoga

Ta forma jogi skupia się na 26 posturach, wykonywanych w pomieszczeniu podgrzewanym do około 40°C. Intensywny ciepło ma pomóc w głębszym rozciąganiu i oczyszczeniu ciała poprzez pocenie.

6. Yin Yoga

Jest to spokojniejsza praktyka, skoncentrowana na głębokim rozciąganiu tkanek łącznych w ciele. Asany są utrzymywane przez dłuższy czas, co pozwala na głęboką relaksację.

różne style jogi możemy praktykować wszędzie
Jedną z olbrzymich zalet jogi jest możliwość jej praktykowania we w zasadzie dowolnym miejscu

Jak znaleźć swój styl?

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego stylu jogi dla siebie jest wypróbowanie kilku i sprawdzenie jak reaguje Twoje ciało i umysł na konkretny rodzaj praktyki. Każdy styl oferuje coś wyjątkowego, a Twoje indywidualne potrzeby i preferencje mogą się zmieniać wraz z upływem czasu. Bardzo ważne jest także trafienie na dobrego instruktora jogi, który pomoże wskazać właściwą drogę, nauczy techniki wykonywania ćwiczeń oraz metod oddechowych i relaksacyjnyc.

Ciekawostki:

  1. Początki jogi: Choć joga jest teraz popularna na całym świecie, jej korzenie sięgają tysięcy lat wstecz w Indiach. Pierwsze wzmianki o jodze pochodzą z rytego tekstu na pieczęciach z okresu cywilizacji Doliny Indusu, datowanego na 3000 p.n.e.
  2. Joga w kosmosie: W 2008 roku Sunita Williams, astronautka NASA, została pierwszą osobą, która praktykowała jogę w przestrzeni kosmicznej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować