Buty Nike ZoomX Vaporfly NEXT% 2 poprawiły wyniki biegowe

Nike ZoomX Vaporfly Next% 2
foto: zdjęcie producenta

W niedawno opublikowanym badaniu grupa badaczy zajęła się zbadaniem wpływu, jaki na wydajność biegową – w tym przypadku bieganie długich interwałów – będzie miało zastosowanie butów Nike ZoomX Vaporfly Next% 2 na osiągane wyniki. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 12 wytrenowanych biegaczy, którzy w odstępie tygodnia przebiegli interwał 5x1000m z 90 sekundowymi przerwami, raz w klasycznych butach biegowych, a raz we wspomnianych butach Nike w losowej kolejności.

Spośród mierzonych parametrów, wysokość wyskoku z przeciwruchem (CMJ – Counter Movement Jump) mierzono przed i po sesjach treningowych, a tętno, parametry spatiotemporalne, moc biegową i sztywność nóg mierzono podczas sesji treningowych. Ból związany z bieganiem oceniano przed i po 24 h każdej sesji treningowej.

Wyniki badania

Wydajność treningu na długim interwale poprawiła się o 2,4% przy użyciu buta Nike ZoomX Vaporfly Next% 2 w porównaniu do grupy kontrolnej (p = 0,009; ES = 0,482). Długość kroku, czas kontaktu i sztywność nogi były wyższe (p < 0,05; ES = 0,51, ES = 0,677, ES = 0,356), podczas gdy czas lotu był niższy (p < 0,001; ES = 0,756) przy zastosowaniu VPF. Moc biegowa zmniejszała się w podobny sposób w obu grupach podczas całej sesji treningowej. Moc pionowa była istotnie wyższa w warunkach VPF (p = 0,023, ES = 0,388). Wysokość CMJ zmniejszyła się w obu warunkach po treningu (4,7 vs. 7,2%, odpowiednio dla VPF i kontroli, p < 0,001; ES = 0,573), Wreszcie, na odczuwany ból mięśni po treningu miał wpływ warunek modelu buta.

Buty VPF poprawiły wydajność treningu na długim interwale przy podobnej mocy biegowej, tętnie i zmęczeniu nerwowo-mięśniowym oraz zmniejszyły subiektywny postrzegany ból mięśni w porównaniu ze zwykłymi butami treningowymi.

Źródło badania: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36680410/

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować