Otyłe dzieci żyją krócej. O ile?

otyłe dzieci

Problem otyłości wśród dzieci staje się coraz poważniejszy, także w naszym kraju. Wg niedawno opublikowanego raportu NFZ aż 13% chłopców i 5% dziewczynek jest otyłych, a kolejne – odpowiednio – 31% i 20% ma nadwagę. Ten problem jest o tyle poważny, że jak badania pokazują poważna otyłość (III stopnia) może skrócić życie nawet o 20 lat (u chłopców / mężczyzn), nie mówiąc już o niższej jakości życia osób otyłych, które będą zmagać się z szeregiem chorób i nieprzyjemnych sytuacji wynikających z nadmiarowych kilogramów.

Co mówią badania?

Prowadzone badania jednoznacznie mówią, że otyłe dzieci będą żyły krócej. Amerykańskie badania z 2005 roku [1] mówią o skróceniu życia o średnio 13 lat u otyłych dzieci. Australijskie badania szacują skrócenie życia o 8-12 lat u osób wchodzących w dorosłe życie z otyłością [2].

Dołóżmy do tego fakt, że osoby zmagające się z cukrzycą (będąca częstym następstwem otyłości i złych nawyków żywieniowych w dzieciństwie) są obciążone zwiększonym ryzykiem występowania tak chorób serca i naczyniowych, chorób nerek, amputacji kończyn dolnych (stopa cukrzycowa), demencji i utraty wzroku i możemy mieć pewność, że akceptacja otyłości dzieci jest wyświadczaniem im niedźwiedziej przysługi.

Trzeba pamiętać też, że wbrew obiegowym opiniom, większość dzieci nie chudnie samo z siebie wraz ze wzrostem. 2/3 otyłych dzieci staje się otyłymi nastolatkami, a 80% nastolatków z nadwagą lub otyłością staje się otyłymi dorosłymi.

Stopa cukrzycowa jest jednym z powikłań cukrzycy, której największym czynnikiem ryzyka jest właśnie otyłość. Stopa cukrzycowa często kończy się amputacją.

Jak pomóc dziecku z otyłością?

Jednym z najlepszych sposobów pomocy dziecku jest wizyta u dietetyka lub psychodietetyka, który pomoże zmienić nawyki żywieniowe. To jednak zwykle nie wystarcza, i będzie to wymagało też działania od Ciebie:

  • stań się wzorem dla swojego dziecka: jedz zdrowo, ruszaj się
  • zadbaj o aktywność: minimum godzina, a optymalnie kilka godzin ruchu na świeżym powietrzu pomoże dziecku zrzucić wagę.
  • pilnuj wielkości porcji: dziecko nie może jeść tyle co dorosły!
  • unikaj wizyt w lokalach szybkiej obsługi – w trakcie walki z otyłością nie ma miejsca na fast foody!
  • unikaj produktów wysoko przetworzonych, napojów gazowanych oraz soków owocowych. Te ostatnie, mimo że zdrowe, także tuczą! Sok pomarańczowy ma kaloryczność zbliżoną do Coca-Coli.
  • uczul rodzinę na fakt, że próbujesz pomóc swojemu dziecku, tak by nie sabotowali Twojej pracy w trakcie imprez rodzinnych czy podczas “wizyt u dziadków”/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować