Every Day is Game Day – Mark Verstegen

every day is game day

Książka “Every Day is Game Day” autorstwa założyciela EXOS – jednej z najbardziej znanych szkół przygotowania motorycznego na świecie – to ciekawa pozycja tak dla trenerów, jak i sportowców. Znajdziemy tutaj zarówno praktyczne informacje dotyczące samych treningów oraz bazę ćwiczeń ( zajmującą około połowy książki – 150 stron) wyciągniętą wprost z systemu EXOS, jak i zwięźle przygotowane materiały dotyczące przygotowania fizycznego i mentalnego do treningów.

Nie jest to pozycja encyklopedyczna – napisana jest dość łatwym do zrozumienia językiem – co jest plusem, szczególnie jeśli czytelnik nie jest akurat “obcykanym” w anatomii i fizjologii wysiłku fizycznego trenerem. Autor przygotował podział na kilka części:

  • Prepare for itAthletes Perfomance Mindset – dział poświęcony nastawieniu mentalnemu do treningu i życia, zmuszający Cię do przeanalizowania swoich zwyczajów codziennych i pomagający poprawić Twoją codzienną rutynę.
  • Fuel for it – Athletes Performance Nutrition – poświęcony żywieniu, zawierający skuteczne, proste do zastosowania porady, które mogą pomóc Ci poprawić dietę tak, byś dostarczył organizmowi właściwego paliwa do sprostaniu wyzwaniom, które przed nim stawiasz.
  • Train for it – Athletes Performance Movement – poświęcony przygotowaniu motorycznemu, treningowi siłowemu oraz wytrzymałościowemu – całość oparta na metodologii EXOS. Znajdziemy tutaj opis elementów składowych treningów przygotowania motorycznego wg schematów EXOS, a nawet kompletne plany treningowe
  • Rest for it – Athletes’ Performance Recovery – dział poświęcony regeneracji. Znajdziemy tutaj informacje na temat metod optymalizacji wypoczynku, pracy z oddechem oraz rady dotyczące automasażu i rozciągania.
  • Athletes Performance Movement Library – wspomniana baza ćwiczeń, oparta na systemie EXOS. W zasadzie pokrywa około 70% materiału, na który trafimy na kursie EXOS Performance Specialist, i o ile forma obrazkowa nie jest idealna, o tyle bez problemu po wyszukaniu większości ćwiczeń na Youtube znajdziemy prezentacje danego ćwiczenia w formie wideo od trenerów Exos.

Dla kogo jest “Every day is game day”?

Myślę że to świetna pozycja dla sportowców – amatorów, którym brakuje usystematyzowania posiadanej wiedzy dotyczącej przygotowania do treningów czy zawodów. Książka może pomóc nam zidentyfikować nasze “słabe ogniwa” – tak mentalne jak i fizyczne – i pomóc poprawić nasze braki, a przynajmniej skierować na właściwe tory.

To też bardzo dobra pozycja dla osób, które zastanawiają się nad wybraniem się na kurs EXOS Performance Specialist. Te osoby znajdą tutaj bardzo obrazowe przedstawienie tego, czym jest EXOS, jak wygląda ich metodologia treningowa, i pozwoli się zorientować na ile będziemy się dobrze czuć pracując tym systemem.

Niestety książka nie została przetłumaczona na język polski – pozostaje jedynie wersja angielska. Dostępna na Amazon za 95 złotych: link

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować