Stabilność, sport oraz wydajność ruchowa – Joanne Elphinston

joanne elphinston - sport stabilnośc i wydajnośc ruchowa

Książka autorstwa Joanne Elphinston trafiła do mojej biblioteczki tak przypadkowo, jak to tylko możliwe. Brakowało mi jednej pozycji do darmowej dostawy z księgarni, przejrzałem co było dostępne i zainteresowała mnie ta pozycja. To był jeden z najszczęśliwszych przypadków w mojej karierze trenerskiej. Gdybym miał wybrać 10 najważniejszych pozycji książkowych dla każdego trenera, ta książka na pewno znalazłaby się na liście.

Skupienie na ruchu

Joanne Elphinston w książce “Stabilność, sport oraz wydajność ruchowa” skupia się na tym, jak się poruszamy – zarówno w sporcie, jak i na co dzień. Na podstawie tego, jak wygląda ruch autorka pomaga identyfikować problemy i diagnozować słabe punkty danego sportowca. Na podstawie diagnozy pomaga wybrać odpowiednie strategie postępowania, które w efekcie pozwolą na osiągnięcie lepszej wydajności ruchowej lub – po prostu – na pozbycie się bólu, towarzyszącego danym czynnościom.

Biomechanika “dla ludzi”…

Autorka w tej pozycji w sposób przystępny wprowadza czytelnika w świat biomechaniki człowieka. To nie jest kolejna pozycja, która zasypie nas definicjami encyklopedycznymi. Zamiast nich mamy łatwy do przyswojenia przekaz z wieloma ilustracjami, opisującymi konkretne przypadki i zastosowania. Oczywiście najpierw mamy przedstawione podstawy, które umożliwiają czytelnikowi bez wiedzy anatomicznej zrozumienie treści książki. Co ważne, dzieło Joanne Elphinston jest pełne przykładów, w których opisuje zaobserwowany problem (np. uniesione barki), po czym opisuje drogę jego eliminacji.

…ale też nieoceniona skarbnica wiedzy dla trenerów

W opisywanej książce znajdziemy nie tylko informacje o możliwych dysfunkcjach, ale także szereg testów diagnostycznych, obszerną bazę ćwiczeń oraz gotowe schematy pracy. Znajdziemy tutaj protokoły postepowań przy urazach, schematy pracy dla określonych grup sportowców a także wzorce, jak danych ruch powinien wyglądać wraz z porównawczym odniesieniem do najczęściej spotykanych błędów.

Podsumowanie

Jeśli jesteś sportowcem – amatorem, książka ta pozwoli Ci ruszać się bardziej świadomie. Pomoże Ci zdiagnozować problemy ruchowe zanim ich “pielęgnowanie” przeistoczy je w kontuzje, a także będzie stanowić cenną bazę ćwiczeń korekcyjnych i wzmacniających.

Jeśli jesteś trenerem lub fizjoterapeutą, książka ta pozwoli Ci lepiej zrozumieć mechanizmy powodujące urazy, będzie stanowić kompedium łatwych do przeprowadzenia testów funkcjonalnych, i ułatwi diagnozę problemów. Co ważne, nie zostawi Cię z wiedzą o samym problemie – dostarczy też informacji, jak ten problem rozwiązać.

Mimo dość wysokiej ceny – powyżej 120 zł w księgarniach internetowych – zdecydowanie warto zainwestować w tę pozycję. Za tę samą wiedzę na kursie trenerskim zapłacisz kilka razy więcej.

Link do książki: Ceneo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować