Garmin Epix 2 Pro i Fenix 7 Pro to obecni królowie opłacalności

garmin Epix 2 Pro
Linki w artykule mają charakter afiliacyjny

Mimo obecności od kilku miesięcy na rynku Fenixa 8 oraz wprowadzenia niedawno do oferty Instincta 3 generacji, nadal „starsze” modele Garmina jawią się jako obecnie najbardziej opłacalne zegarki w kategorii cena / jakość. Szczególnie Epix 2 Pro, którego ceny (w wersji bez szafirowego szkła) zatrzymały się na poziomie około 2830 złotych, wydaje się być wyjątkowo atrakcyjnie wyceniony. A przynajmniej atrakcyjnie jak na zestaw oferowanych możliwości i inne zegarki na podobnej półce cenowej.

Dlaczego Epix 2 Pro się obecnie „opłaca”?

W Epixie 2 Pro znajdziemy ekran AMOLED niewiele ustępujący funkcjonalnie temu z 8 generacji Fenixa, dokładnie ten sam czujnik tętna Elevate 5 generacji (nieobecny w podobnie wycenionym Fenixie E) oraz wielozakresowy GPS. Komplet funkcji uzupełnia faktycznie przydatna latarka, będąca dla mnie olbrzymim pozytywnym zaskoczeniem (mam ją w swoim Fenixie 7 Pro). Największą techniczną różnicą między Epixem 2 Pro a kosztującym blisko o połowę więcej Fenixem 8 generacji jest komputer nurkowy – tylko czy aby na pewno go potrzebujesz? Mamy jeszcze kwestię EKG, udostępnionego niedawno na rynku europejskim w Fenixach 8, Enduro 3 generacji oraz Venu 3. Obecnie nie ma go w Epixie 2 Pro, ale biorąc pod uwagę, że ta funkcjonalność już dawno była udostępniona na rynku amerykańskim, można liczyć że i w Epixie 2 Pro / Fenixie 7 Pro rejestrowanie EKG się wkrótce pojawi.

Epixa 2 Pro kupisz za 2829 złotych na polskim Amazonie.

A co z Fenixem 7 Pro?

DSC 1005

Używam Fenixa 7 Pro od około roku, i zdecydowanie jest to zegarek, który kupiłbym ponownie w tamtym momencie. W momencie kupna, różnica cenowa między nim, a AMOLED’owym Epixem 2 Pro była na poziomie 800 złotych. Obecnie to są okolice 300 złotych różnicy, a z tego co widzę po klientach (spośród których znaczna część używa zegarków Garmina), AMOLED’owy wyświetlacz w praktycznym użytkowaniu nie skraca czasu życia baterii tak mocno, jak można by się tego spodziewać. Trzeba też przyznać że AMOLED jest zwyczajnie… bardzo ładny.

Poza brakiem ładowania solarnego w Epixie 2 Pro (z racji zastosowanego AMOLED’a), oba zegarki są identyczne funkcjonalnie, a różnica w czasie pracy na baterii przy moim użytkowaniu wynosiła by około 2-3 dni. Czyli zamiast ładować swój zegarek co około 11-14 dni (realne użytkowanie), ładowałbym co 9-11.

Fenixa 7 Pro znajdziesz za około 2530 złotych w różnych sklepach (porównywarka Ceneo.pl)

Umieszczone w artykule linki mają charakter afiliacyjny. Fitnessowy.NET może otrzymać prowizję od zakupów dokonanych za ich pośrednictwem, to z kolei sprawia że serwis jest pozbawiony reklam i darmowy. Inne metody wsparcia działania strony opisane są w zakładce „wsparcie

4 komentarzy
  1. Czy aby na pewno? Garmin wielokrotnie pokazywał że różnicuje sprzęt pod względem softwerowym. Starsze sprzęty nie dostawały funkcji które mają na starcie nowe. Dochodziło do sytuacji że nowszy Instinct 2 był lepszym wyborem niż np Fenix 6

    1. Cześć, tylko że tutaj te funkcje już były wcześniej udostępniane w różnego rodzaju oprogramowaniu beta. Nie spodziewałbym się jednak ich udostępnienia powszechnie tak długo, jak są jeszcze duże zapasy F7Pro i E2Pro w sklepach. Swoją drogą, EKG można włączyć w każdym obecnym Fenixie 7 Pro / Epixie 2 Pro już teraz, zmieniając region w Garmin Connect’cie i włączając aplikację zmieniającą lokalizację w telefonie z którym się parujesz na czas synchronizacji.

      1. Zmienić w connect lokalizację i wuala już mamy na 7pro EKG. Lokalizacja na USA. Tylko EKG, jak reszta algorytmów Garmina to trochu generator liczb losowych więc z użytecznością tych danych mocno bym uważał.

        1. W jakim kontekście generator liczb losowych? Bo korzystając z okazji i możliwości testowania sprawdziłem parę rzeczy i:
          – HRV pokrywa się 1:1 z odczytami zarówno z Polara jak i wynikami z medycznego EKG
          – Szacowany pułap tlenowy pokrył się z dokładnością do ~2% z wynikami testów laboratoryjnych (robiłem razem z grupą podopiecznych badania wydolnościowe w listopadzie, wyniki z badań były na poziomie +/- 1 w stosunku do szacowanego VO2Max
          – od 3 lat używam szacowanego przez Garmina poziomu spalania kalorii do trzymania michy u siebie i podopiecznych korzystających z tego zegarka, i efekty są dokładnie takie jakich można oczekiwać:)
          Moim zdaniem poza Garmin Coachem, który o ile dobrze dobiera rodzaj treningu, o tyle zwykle proponuje go albo wykonać zbyt słabo (treningi bazowe), albo nierealnie mocno (sprinty na rowerze z mocą, na którą nie da się wkręcić).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować