Skontaktuj się z nami

News

Węglowodany pomogą przebiec półmaraton.

Opublikowane

on

Wyniki najnowszych badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Fizjologiczne opublikowanych w renomowanym „Journal of Applied Physiology” wskazują na to, że to węglowodany, a nie tłuszcze – jak poprzednio podejrzewano – są głównym paliwem podczas długotrwałego wysiłku o wysokiej intensywności, takiego jak przebiegnięcie półmaratonu.bieganie

W trakcie wysiłku mięśnie wykorzystują węglowodany oraz tłuszcze jako paliwo podczas wysiłku, które jednak – jako źródła energii – różnią się stopniem dostępności. W przypadku węglowodanów mamy do czynienia z bardzo łatwą dostępnością – mogą być one zużywane „od zaraz”, jednak ich ilość jest ograniczona. W przypadku tłuszczów mamy do czynienia z gorszą dostępnością paliwa – musi być ono najpierw przetworzone przez organizm do postaci przyswajalnej – jednak zdecydowanie większym zapasem energetycznym.

Szereg badań publikowanych w ostatnim czasie koncentrował się na testowaniu strategii zwiększających dostępność zapasów tłuszczu w organizmie podczas długotrwałego wysiłku. Zespół naukowców z różnych ośrodków badawczych zaprosił do badania grupę 12 biegaczy – zawodników, którzy wykonywali próbę biegnąc po bieżni w tempie równym 95% najlepszego wyniku danej osoby na dystansie połowy maratonu w różnych konfiguracjach:

  • po posiłku (2g węglowodanów / kg wagi ciała + 44 g węglowodanów w trakcie próby – CFED) bez oraz z zastosowaniem kwasu nikotynowego (NA – blokującego wykorzystanie tłuszczów)
  • na czczo (po zjedzeniu posiłku placebo, o kaloryczności równej 0 – FAST) bez oraz z zastosowaniem kwasu nikotynowego

Wyniki testów pokazały brak znaczącej różnicy w pokonywanym dystansie do wyczerpania w przypadku blokowania oraz bez blokowania wykorzystywanie tłuszczów (CFED 21.53 ± 1.07, CFED-NA 21.29 ± 1.69, FAST 20.60 ± 2.09, FAST-NA 20.11 ± 1.71 km)

W każdym przypadku to węglowodany stanowiły podstawowe źródło paliwa podczas wykonywania wysiłku (od 83 do 91% całkowitego wydatku energetycznego).

Zdaniem naukowców sportowcy startujący w wyścigach na odcinku półmaratonu, czy wykonujący wysiłek trwający krócej aniżeli 1,5 godziny powinni się koncentrować na strategiach dietetycznych poprawiających dostępność węglowodanów przed i w trakcie wyścigu.

źródło: https://jap.physiology.org/content/early/2015/11/18/japplphysiol.00855.2015

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie
Kliknij by skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

News

Powrót po COVID-19 do treningu

Opublikowane

on

Pojawienie się koronawirusa zmieniło nasze życie. Większość z nas, jak dotychczas, odczuwa głównie skutki które przyniosło zamykanie gospodarki w związku z pandemią, jednak z każdym tygodniem przybywa osób, które przeszły tę chorobę w sposób mniej lub bardziej objawowy.

Do napisania artykułu skłoniły mnie moje doświadczenia w pracy z Klientami po przebytym COVID-19. Mam nadzieję że jego treść będzie przydatna tak dla trenujących, jak i dla trenerów pracujących z osobami po infekcji koronawirusem. Bazą są zarówno moje doświadczenia, jak i informacje zebrane w ankiecie od aktywnych sportowo osób które przeszły potwierdzoną testem infekcję COVID-19.

(więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

News

Polska Federacja Fitness wzywa do walki o odszkodowania

Opublikowane

on

Polska Federacja Fitness, zrzeszająca właścicieli obiektów sportowych, instruktorów i trenerów wzywa do walki o odszkodowania za bezprawne zamknięcie branży sportowej przez rząd. Branża fitness jest jedną z najmocniej dotkniętych przez pandemię koronawirusa – podczas pierwszego lockdownu kluby fitness były zamknięte od 13 marca do połowy czerwca, a ponowne zamknięcie przyszło wraz z początkiem drugiej fali zachorowań.

(więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

News

Rzecznik MŚP wnioskuje o umożliwienie przedsiębiorcom z branży fitness prowadzenie działalności gospodarczej od 4 maja 2020 r.

Opublikowane

on

W dniu 18 kwietnia 2020 r. Rzecznik MŚP działając na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 10 oraz art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców wskazał, aby wyznaczono datę 4 maja 2020 r., dla przedsiębiorców z branży fitness, prowadzących baseny, siłownie, łaźnie, sauny w celu umożliwienia prowadzenia działalności gospodarczej w tych zakresach. (więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Popularne