Migrena? Trening pomoże!

migrena
Trening okazał się być skutecznym sposobem na migreny

Migrena jest epizodycznym zaburzeniem, które zwykle powoduje jednostronny pulsujący ból głowy trwający od kilku godzin do kilku dni i dotyka 12-15% dorosłych na całym świecie. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi spotykają się lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i neurolodzy w codziennej praktyce. Bóle migrenowe stanowią jedno z głównych źrodeł obniżonej jakości życia, zajmując w rankingu drugie miejsce po bólu dolnej części pleców.

Trening może pomóc w walce z migreną

Podczas gdy ćwiczenia mogą wywoływać ataki migreny, regularne ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć częstotliwość migreny. W przeglądzie badań z 2022 roku przeanalizowano 21 badań, stanowiących próby interwencji w zakresie zapobiegania migrenie. Autorzy stwierdzili, że wszystkie interwencje związane z ćwiczeniami były bardziej skuteczne niż grupa, która nie ćwiczyła w celu zmniejszenia częstotliwości migren.

Trening siłowy miał największy wpływ na średnią liczbę dni migrenowych w miesiącu, zmniejszając je o przeciętnie 3,55. Następny największy wpływ miały ćwiczenia aerobowe o wysokiej intensywności, które zmniejszyły średnią miesięczną liczbę dni migrenowych o 3,13. Ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności zmniejszyły średnie miesięczne dni migrenowe o 2,18 dnia.

Co ciekawe leki stosowane do zapobiegania migrenom – topiramat i amitryptylina – miały znacznie niższą efektywność w zakresie zmniejszania częstotliwości i czasu trwania bólów migrenowych aniżeli interwencje treningowe.

źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36229774/

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować