Na ile jesteś gotowy na trening? Zrób prosty test!

gotowy na trening
Na ile jesteś gotowy na trening? Sprawdź swoje RAW Score

Często ćwicząc skupiamy się na tym, by trenować ciężko zamiast mądrze, co z kolei przekłada się na występowanie kontuzji lub uzyskiwanie gorszych niż możliwe do uzyskania wyników sportowych. Jeśli sport nie jest jedynym, co w życiu robisz – na co dzień pracujesz, studiujesz lub masz wiele obowiązków rodzinnych – nie zawsze organizm pozwala trenować tak ciężko, jak byśmy sobie tego życzyli. Czasem nasza niegotowość do treningu wynika jednak z niedbalstwa i skupienia się wyłącznie na czasie spędzanym na siłowni i ignorowaniu wszystkiego co jest wokół.

Poniższy test pozwoli Ci zrobić przed treningiem “rachunek sumienia” i pomoże dopasować trening do Twoich możliwości. Będzie też swego rodzaju przypomnieniem o rzeczach, które tak chętnie pomijamy w przygotowaniu do treningów.

Oblicz swój RAW Score

RAW Score to wynik na który składa się Twoja gotowość do działania i samopoczucie (Readiness and Wellbeing), i pozwala określić poziom stresu Twojego organizmu przed rozpoczęciem treningu. Wbrew pozorom, stres to nie jest tylko to, co zwykle kojarzymy z pracą – goniące nas terminy czy nieprzyjemne sytuacje oczywiście składają się na codzienne obciążenie naszego ciała stresem. Składowe stresu obciążającego nasze ciało użyte do tego testu obejmują:

  • sen (ilość, jakośc snu)
  • kondycję fizyczną (ewentualne kontuzje, choroby)
  • nastrój
  • jakość odżywienia i nawodnienia

W teście możemy maksymalnie uzyskać 12 punktów, przy czym im wyższy wynik, tym lepsza nasza gotowość do treningu.

Składnik ocenyKryterium oceny
SenMniej niż 6h snu, niewyspanie = 1 pkt
Niewyspany, niezależnie od ilości snu = 2 pkt
Wyspany, 8+ godzin snu = 3 pkt
Kondycja fizycznaBól / kontuzja, silne spięcie, mocne zmęczenie = 1 pkt
Mały dyskomfort, lekkie spięcie, umiarkowane zmęczenie = 2 pkt
Brak dyskomfortu = 3 pkt
NastrójPrzygnębienie / stres psychiczny / rozkojarzenie = 1 pkt
Neutralny = 2 pkt
Pełnia energii, dobry nastrój = 3 pkt
OdżywienieSłabej jakości jedzenie lub niewystarczające odżywienie (celowe lub niecelowe pominięcie posiłk), braki w nawodnieniu = 1 pkt
Dobrej jakości odżywianie i nawodnienie, jednak w nieoptymalnej odległości od treningu (zbyt długa lub krótka przerwa od posiłku) = 2 pkt
Dobrej jakości odżywienie i nawodnienie, dobry timing posiłków = 3 pkt
Twój wynik………

Jak interpretować wyniki?

Zdobycie 4 do 6 punktów oznacza zły wynik. To znak, że Twoje ciało jest poddane wysokiemu stresowi, brakuje Ci odpowiedniego poziomu regeneracji. Jeśli planujesz wykonać ciężki trening, najpewniej konieczne będzie zmniejszenie obciążenia lub ilości powtórzeń.

Zakres 7 do 9 punktów to przeciętny wynik. To znak, że mogłoby być lepiej z Twoją gotowością na trening, ale wykonanie zaplanowanej pracy powinno być możliwe z ewentualnymi małymi korektami w programie treningowym.

Jeśli Twój wynik mieści się w zakresie 10-12 punktów, to znak że Twoje ciało jest gotowe na ciężki trening. Możesz z powodzeniem zrealizować swój plan treningowy, a może nawet dołożyć coś od siebie. Ten poziom gotowości powinien być naszym celem, jeśli na poważnie myślimy o wynikach sportowych.

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować