TRX Plank – zbuduj brzuch w podwieszeniu

trx plank
Prawidłowy plank z nogami w TRX: barki, biodra i stopy tworzą jedna linię.

TRX Plank to jedno z podstawowych ćwiczeń na mięsnie brzucha z wykorzystaniem systemu do treningu w podwieszeniu. Popularna “deska” w wersji z nogami w taśmach jest znacznie bardziej wymagająca niż to samo ćwiczenie wykonywane na stabilnym podłożu. Swego czasu przeprowadzono nawet badania naukowe, sprawdzające poziom aktywności mięśni korpusu podczas wykonywania różnych wariantów ćwiczenia “plank”[1]. W badaniach tych wykazano, że aktywność mięśni brzucha była wyższa, gdy podpory wykonywano w podwieszeniu.

Jak wykonać TRX Plank?

Ćwiczenie TRX Plank wykonujemy z taśmami TRX ustawionymi na długość sięgającą połowy łydki. Po włożeniu nóg w taśmy ustawiamy się w takiej pozycji, by stopy znajdowały się pod punktem zawieszenia TRX. Nasze ręce są wyprostowane, i znajdują się poniżej linii barków. Z tej pozycji napinamy mięśnie brzucha, pośladki i prostujemy kolana przechodząc do pozycji deski.

Porada: Dobrze zacząć wyjście do pozycji deski z pozycji klęczącej – łatwiej wtedy napiąć mięśnie brzucha, spiąć pośladki i uzyskać prawidłową pozycję.

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z treningiem w podwieszeniu, możesz zacząć od 4 serii trwających po 15 sekund pracy, i w miarę poprawy siły i oswojenia się z ćwiczeniem wydłużać ten czas.

Więcej pomysłów na ćwiczenia z TRX znajdziesz w tym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować