W ostatnich latach możemy zaobserwować silny trend związany ze wzrostem zainteresowania medycyną ajurwedyjską. Wraz ze wzrostem tejże dziedziny medycyny wzrosła popularność rośliny o tajemniczej nazwie Ashwagandha, której stosowanie przynosi niezliczone korzyści dla ludzkiego organizmu. Ashwagandha wchodzi w skład wielu suplementach diety, do których trafia głownie jej sproszkowany korzeń, ale znaleźć możemy także produkty, które bazują na wyciągu lub ekstrakcie roślinnym. Czym tak naprawdę jest Ashwagandha i jak wykorzystać jej szerokie możliwości w codziennej suplementacji?
Czym jest Ashwagandha?
Ashwagandha jest rośliną, którą można znaleźć w klimacie subtropikalnym oraz umiarkowanym. Roślina przyjmuje postać zielonego krzewu należącego do tej samej rodziny co pomidor, papryka czy ziemniak (tzw. warzywa psiankowate). Na uwagę zasługuje fakt, że roślina znana jest także pod innymi nazwami np.: witania ospała, indyjski żeń-szeń czy też śpioszyn lekarski. Charakterystyczna cecha rośliny to srebrnoszare, krótkie włoski, które znajdują się na całej jej powierzchni. Witania ospała to krzew o pojedynczych liściach, które mają eliptyczno-jajowate blaszki. Roślina posiada także owoce w kolorze pomarańczowo-czerwonym lub czerwonym, które osiągają wielkość ok. 5-8mm. Korzeń Ashwagandhy ma formę długiej bulwy w kolorze szaro zielonym.
Działanie Ashwagandhy
Pozytywne działanie Ashwagandhy związane jest z obecnością witanolidu będącego głównym związkiem aktywnym tejże rośliny. To właśnie dzięki niemu zaobserwować można pozytywny wpływ rośliny na mózg człowieka, który objawia się znaczną poprawą pamięci, a także łatwiejszym przyswajaniem i zapamiętywaniem informacji. Ashwagandha posiada także właściwości antyoksydacyjne, które chronią mózg przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników. Indyjski żeń-zeń znakomicie sprawdza się do zmniejszania stresu ponieważ skutecznie pomaga obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu nazywanego hormonem stresu. Redukcja kortyzolu znacznie ułatwia zasypianie, pozytywnie wpływając na jakość snu. Dodatkowo zmniejszenie hormonu stresu pozwala zmniejszyć uczucie lęku oraz depresji. Poza pozytywnym wpływem na mózg oraz poprawą samopoczucia przyjmuje się, że Ashwagandha posiada także właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz silnie rozluźniające ośrodkowy układ nerwowy.
Przeciwwskazania do stosowania Ashwagandhy
Działanie witanii ospałej podobnie jak działanie innych roślin czy suplementów może mieć dla ludzkiego organizmu skutki uboczne. Nie zaleca się stosowania suplementów na bazie Ashwagandhy u osób, które stosują leki uspokajające i nasenne, nie powinny jej także przyjmować osoby leczące się farmakologicznie na padaczkę. Stanowczo odradza się stosowanie rośliny u kobiet w ciąży, a także tych które karmią piersią. Osoby u których występuje wysokie ryzyko pojawienia się nadczynności tarczycy, również powinny zachować ostrożność przy suplementacji.
[materiał dostarczony przez partnera serwisu]