Badanie: trening siłowy lepszy niż aeroby dla diabetyków

trening siłowy przy cukrzycy
Trening siłowy okazał się być skutecznym w terapii cukrzycy typu II u osób o normalnej masie ciała

Ciekawe wnioski wyciągnięto w niedawno przeprowadzonym badaniu naukowym, przeprowadzonym na grupie 186 osób o prawidłowej masie ciała ze zdiagnozowaną cukrzycą typu II. W jego trakcie sprawdzano jak trening siłowy, trening aerobowy i połączenie obu rodzajów treningu wpływa na poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c) oraz kompozycję ciała uczestników. Uczestnicy zostali zrekrutowani w poradniach diabetologicznych oraz poprzez ogłoszenia, i w sposób losowy byli przydzielani do 9-cio miesięcznego programu treningowego. Uczestnicy plan treningowy realizowali w lokalnych klubach fitness.

Przebieg badania

Spośród 186 uczestników, 63 przydzielono do grupy trenującej siłowo, 58 do grupy ćwiczącej aerobowo oraz 65 wykonujących kombinowany trening siłowo-kondycyjny. Spośród tych osób, po 38 uczestników grup trenujących siłowo i aerobowo oraz 31 osób z grupy wykonującej trening siłowo-kondycyjny ukończyło badanie. W trakcie jego trwania, uczestnicy poza badaniem początkowym, trzykrotnie mieli sprawdzany poziom HbA1c – w 3,6 oraz 9 miesiącu od rozpoczęcia interwencji. Analiza składu ciała była przeprowadzana na początku i na końcu eksperymentu

Wyniki badania: trening siłowy najlepszym rozwiązaniem?

Na podstawie badania zespół naukowców stwierdził, iż najlepsze wyniki w zakresie obniżenia poziomu HbA1c przynosi trening siłowy. Średnio poziom ten spadł o -0.44 punktu procentowego, w porównaniu do obniżenia o około -0.35 w przypadku grupy wykonującej trening kombinowany i -0.24 dla grupy wykonującej trening aerobowy.

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, iż jest to niedużo, jednak ta różnica zbliżyła uczestników do poziomu normy. Jeśli spojrzymy na tabelę wyrażaną w mmol/mol, możemy zobaczyć iż spadek wartości HbA1c z okolic 60 mmol/mol do około 54, oznacza zmniejszenie przekroczenia wartości granicznej dla tego parametru z 12 do 6 mmol.

Wynik badań HbA1c, każde z badań było wykonywane dwukrotnie – zestawienie obu wyników.

Dlaczego HbA1c jest ważne?

HbA1c, czyli hemoglobina glikowana, to parametr odzwierciedlający średni poziom glukozy we krwi pacjenta przez ostatnie 2-3 miesiące. Jest to wynik przyłączania cząsteczek glukozy do hemoglobiny, białka czerwonych krwinek odpowiedzialnego za transport tlenu.Pomiar HbA1c jest kluczowy w leczeniu cukrzycy, gdyż pozwala ocenić, jak skutecznie kontrolowany jest poziom cukru we krwi długoterminowo.

Inaczej niż codzienne pomiary glukozy, HbA1c nie jest podatne na krótkotrwałe zmiany spowodowane posiłkami czy aktywnością fizyczną. Lekarze polegają na tym wskaźniku, aby dostosować leczenie, w tym dobór odpowiednich leków, dietę oraz plan ćwiczeń fizycznych. Utrzymanie HbA1c na odpowiednim poziomie minimalizuje ryzyko powikłań cukrzycowych, takich jak uszkodzenia nerek, oczu, nerwów czy sercowo-naczyniowych.

Źródło:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37493759/

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować