Dlaczego Garmin Edge 530 w 2023 roku nadal ma sens

garmin edge 530
Garmin na stałe zagościł na mojej kierownicy

Nawigacje rowerowe są obecne na rynku od ponad 15 lat, i można spokojnie uznać że są to już produkty bardzo dojrzałe. Prezentowany Garmin Edge 530 został wprowadzony na rynek w 2019 roku, a więc już 4 lata temu, zastępując udany model 520. Swoją drogą, pierwszą przystępną cenowo nawigację rowerową Garmin wprowadził w…2005 roku, prezentując archaiczny (wg dzisiejszych standardów) model 205. Ale ten wpis to nie o tym, a raczej o sensie kupowania modelu nawigacji wprowadzonego 4 lata temu w 2023 roku. Z jednej strony 4 lata wydają się bardzo długim okresem (szczególnie w kontekście np. rozwoju smartfonów), a z drugiej – w dojrzałych produktach nie dochodzi już do tak znaczących rewolucji, by kolejne modele były przełomowymi i wprowadzały funkcje będące faktycznymi “deal breakerami”.

Garmin Edge 530 w telegraficznym skrócie

Garmin Edge 530 to rozbudowana nawigacja rowerowa, wyposażona we wszystkie najważniejsze funkcje licznika rowerowego, nawigacji i komputera treningowego. Sterowanie nawigacją odbywa się za pomocą przycisków (brak tu ekranu dotykowego), a kolorowy ekran o przekątnej 2,6 cala jest czytelny i wystarczająco jasny do użytkowania nawet w najbardziej słoneczne dni. Sam ekran jest identyczny (poza obsługą dotyku) co w modelu 830, i mniejszy niż w najwyższych modelach Garmina – 1030/1030 Plus / 1040. Czas pracy na baterii wynosi 20 godzin, i pokrywa się z tym co możemy uświadczyć w praktyce.

Garmin Edge 530 pozwala na połączenie z zewnętrznymi akcesoriami (pulsometr, pomiar mocy, kadencji, czujnik szybkości etc), dostarcza informacje treningowe zarówno w zakresie efektu treningu jak i np. dynamiki jazdy czy też zlicza ilość skoków na rowerze i ich długość.

Planowanie trasy możemy wykonać zarówno poprzez aplikację Garmin Connect, jak i np. przez Komoot, który obecnie jest bardzo dobrze zintegrowany z Edge’m i wysłanie trasy z Komoota do nawigacji trwa dosłownie kilka sekund.

Do jakości rejestrowanej trasy nie mam żadnych zastrzeżeń – nawigacja jest dokładna, nie gubi się nawet w gęstym lesie i górach (np. gdy jeździłem w Alpach nad Jeziorem Garda), a zarówno dane dotyczące przewyższeń jak i prędkości są poprawne. Warto przy tym korzystać z dwóch systemów nawigacyjnych równocześnie – np. GPS + GALILEO – wtedy różnice między trackiem rejestrowanym przez Edge 530, a tym który zapiszą “młodsi bracia” są w zasadzie pomijalne.

Jeżdżąc nad Gardą przetestowałem Garmina w najgorszych warunkach, i dał sobie rade – nie gubiąc sygnału – nawet w gęstym lesie.

Co skłoniło mnie do zakupu nawigacji rowerowej…

Lubię eksplorować nowe trasy jeżdżąc na rowerze, niezależnie czy mówimy o wycieczkach po okolicznych górach, czy też za granicą. Doświadczenie z kilku ostatnich wypadów do Włoch, gdzie wiele szlaków zmieniło swoją numerację i przebieg, w zasadzie mnie do tego zmusiło. Przez te zmiany traciłem masę czasu na zorientowanie się, gdzie jestem i dokąd mam dalej jechać, więc przed tegorocznym wypadem zdecydowałem się na zakup nawigacji. Jako że korzystam już z zegarka Garmina, logicznym wyborem była nawigacja tego producenta – tak żeby nie zbierać danych treningowych po kilku aplikacjach. Wybór padł na 530, jako że znajomi korzystający z wyższych modeli (z ekranem dotykowym) mówili o pojawiających się problemach w użytkowaniu podczas deszczu i konieczności zdejmowania rękawiczek do obsługi urządzenia.

Dodatkowym argumentem za zakupem nawigacji była funkcja Live Trackingu, czyli możliwość udostępniania położenia podczas aktywności. Jako że bardzo często jeżdżę samemu po górach, to taka opcja jest bezcenna by w sytuacji jakiejś nieszczęśliwej przygody bliscy wiedzieli, gdzie mają mnie szukać. Dodatkowo samo udostępnianie lokalizacji bardzo ułatwia logistykę na wakacjach – partnerka mogła w każdej chwili zobaczyć jak daleko mam do hotelu, i w odpowiednim momencie zejść z basenu tak żeby nie tracić później niepotrzebnie czasu.

livetrack Garmin edge 530
Funkcja Live Trackingu okazała się być bardzo przydatną… na wakacjach

…I jakie są wrażenia z użytkowania?

Garmin Edge 530 zdecydowanie nie jest najłatwiejszym w obsłudze urządzeniem. Ustawienie ekranów do aktywności zajmuje trochę czasu, i jest dość frustrujące. Jest to czynność którą robimy raz – po zakupie. Kiedy już przebrniemy przez początkowe ustawienia, dalsze użytkowanie jest już całkiem przyjemne, choć problematyczna bywa czasem upartość nawigacji w prowadzeniu nas do danego punktu, który pominęliśmy na przykład z braku przejazdu. Na szczęście Garmin w końcu złapie, że ma nas prowadzić do kolejnego punktu, ale w takiej sytuacji trzeba bardziej ufać sobie aniżeli samej nawigacji. Nawigowanie i ustalanie tras z samego urządzenia również nie należy do łatwych i przyjemnych. Awaryjnie można skorzystać, jednak na co dzień lepiej planować trasy np. w Komoot’cie i importować do urządzenia.

Mimo tego, korzystanie z Edge’a – szczególnie jeśli wgramy sobie przygotowaną wcześniej trasę – oszczędza masę czasu i nerwów podczas wycieczek. We Włoszech, jeżdżąc nowymi dla siebie szlakami, w zasadzie nie zdarzało mi się błądzić i tracić czasu. “Przestrzelenie” zakrętu, na przykład podczas zjazdu, było od razu sygnalizowane. Kto choć raz musiał wepchać rower kilkaset metrów w pionie z powodu swojej nieuwagi, ten wie jak przydatna jest ta funkcja.

Wspomniany wcześniej Live tracking działa bardzo dobrze – pod warunkiem oczywiście, że mamy zasięg komórkowy i telefon jest w stanie przesłać dalej naszą pozycję. Podobnie rejestrowany ślad jest pozbawiony błędów, dziwnych skoków wysokości czy zmian pozycji. Wszystkie informacje treningowe są również prezentowane w sposób czytelny i jasny, a jeśli dysponujemy kompatybilnym (niekoniecznie produkcji Garmina) miernikiem mocy, możemy nawet “zlecić” Garminowi przygotowanie dla nas planu treningowego.

Sam sposób prezentacji informacji o przebytej trasie, pozostałym przewyższeniu, prędkości i tętnie – wszystko jest super czytelne, i jeśli chodzi o komfort korzystania z tych informacji, w porównaniu do zegarka na nadgarstku, to jest prawdziwa przepaść. Fajną ciekawostką jest też mierzenie ilości i długości skoków w trakcie jazdy – można to potraktować jako bajer, ale czasem fajnie zajrzeć i zobaczyć jak nam się “latało” – szczególnie jeśli daną trasę przejeżdżamy wielokrotnie.

Dzięki nawigacji eksploracja mniej oczywistych miejsc jest znacznie łatwiejsza – tutaj szlak, który wyhaczyłem jako Segment na Stravie, zaplanowałem przejazd nim w trakcie planowania wycieczki i wgrałem całość do nawigacji

Garmin Edge 530 w 2023 roku ma najlepszy stosunek ceny do jakości

To jest najważniejszy powód, dla którego zakup tej nawigacji rowerowej obecnie ma sens. Nowe modele – 540, 840, 1040 – są jeszcze bardzo drogie, choć czasem zdarzają się okazje by kupić następce – model 540 – za mniej niż 1600 złotych.

Garmin Edge 530 możemy w chwili pisania tego tekstu kupić za 949 złotych na Amazonie, a sporo używanych nawigacji jest także oferowanych na OLX. Jeśli nie posiadamy pulsometru, to dobrą opcją jest zakup Edge 530 w zestawie z czujnikami – pulsometr, czujnik kadencji oraz czujnik szybkości. Taki pakiet to koszt 1389 złotych (Amazon).

Dla porównania – następca, czyli model 540 – kosztuje obecnie zwykle około 1800 złotych (sama nawigacja), czyli niemal dwa razy tyle co “goły” Edge 530. Jeśli planujemy korzystać z wytyczania tras na samym urządzeniu, to zapewne warto dopłacić do nowszego brata, jednak jeśli ma to być głównie komputer rowerowy z funkcją prowadzenia po trasie? Nie jestem przekonany. Zdecydowanie lepszą opcją alternatywną są inne modele Garmina – 1030 Plus (około 1700 zł na Amazonie), czy też Edge 840, który ma poprawiony względem poprzednika ekran dotykowy, a czasami w promocjach można go znaleźć poniżej 2000 złotych.

Alternatywy od innych producentów to przede wszystkim WAHOO ELMNT ROAM, który obecnie w pakiecie z czujnikami kadencji, prędkości i pulsometrem możemy kupić za niecałe 1400 złotych, lub nowy model Sigmy – ROX 12.1 – który miejmy nadzieję będzie stanowił dobrą konkurencję dla nawigacji Edge.

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Garmin Edge 530

939
8.3

Jakość wykonania

10.0/10

Łatwość obsługi

5.0/10

Czas pracy na baterii

9.0/10

Możliwości

9.0/10

Zalety

 • Niska cena
 • Funkcjonalność
 • Długi czas pracy na baterii
 • Trwałość
 • Kompatybilność z ekosystemem Garmina

Wady

 • Mozolna początkowa konfiguracja
 • Nieintuicyjna obsługa
4 komentarzy
 1. Może błąd ale do końca nie doczytałem, z bardzo prostego powodu to urządzenie w porównaniu do nowego 540 wypada fatalnie totalnie fatalnie i tak jak ktoś tu już napisał 500zl? Sorry wolę to nawet przez pół roku odkładać na edge 540
  Wyciągnę jeden argument który niszczy całą gamę urządzeń x30 to pozycjonowanie tzw GPS obecnie nawet nie obecnie ale smartfony potrafią lepiej rysować ślad na mapach nie wspominając już o 540 właśnie.

  1. gdybym nie miał tego urządzenia u siebie, i nie miał bezpośredniego porównania z 840 to może bym w te zastrzeżenia do GPS uwierzył. Realnie, 530 nie gubi się w żadnych warunkach – nawet w zalesionych Alepjskich dolinach, z górami po 1000m+ względem obecnego położenia bez problemu dawał sobie radę (ustawienie GPS + GALILEO).
   840, a więc pewnie i 540 łapie lokalizację szybciej, ale różnica pomiaru na trasie (w górach) długości 40 km będzie się mieścić w granicach 1% tak dla pomiaru odległości jak i wysokości (sprawdzone). 840 jest dużo lepszą nawigacją (w sensie dawania podpowiedzi gdy np. zgubimy wcześniej zapisanego tracka), ale pod względem rejestrowania trasy, łapania lotów itp – 530 nie ustępuje nowszym braciom.

 2. Dwa lata temu dałem za to urządzenie 700 zł. dzisiaj uważam że nie jest warte 500. Archaiczny ekran, bardzo powolne ,z fatalnym interfejsem, funkcja namiastki nawigacji to dokładnie tylko namiastka, nie ma co liczyć że odnajdfiesx się w nieznanym terenie. Z plusów bateria, gps, niezawodność i rozbudowane funkcje sportowe.

  1. Hmm, no ja mam inne odczucia z używania. Mogę się zgodzić co do interfejsu – jest nieintuicyjny i trzeba trochę czasu poświęcić na jego opanowanie. Używam jej głównie planując z Komoota (integracja działa bdb) i nawigując w sytuacjach awaryjnych (powrót do miejsca docelowego, lub wytyczanie nowej trasy w górach kiedy okazuje się że coś jest nieprzejezdne) i czas przeliczania nie jest może szybki, ale jest akceptowalny. Nie wiem jak w sytuacji gdybym chciał zaplanować wyjazd do miejsca oddalonego o 100 km.
   Co do wyceny- chętnie zapłaciłbym za nawigację rowerową 500 złotych, niestety takich sprzętów nie ma na rynku. Na chwilę obecną 530 jest najtańszą nawigacją z kolorowym ekranem – Sigmy ROX do modelu 12.1 nie potrafią nawigować, tylko podążać za śladem – i przy cenie na poziomie ~930 złotych jest o blisko połowę tańsza od następcy (który swoją drogą moim zdaniem jest wyceniony z kosmosu). Pewnie kupując nawigację teraz zastanawiałbym się jeszcze nad Wahoo ELMNT Bolt v2, ale nie miałem jeszcze okazji z tym jeździć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować