Dlaczego warto pływać? 8 powodów.

dlaczego warto pływac?

Możliwość relaksu na świeżym powietrzu, nad orzeźwiającą wodą to tylko jeden z powodów, dlaczego warto pływać. Pływanie to jednak znacznie więcej niż relaks – może być to także bardzo wartościowy trening, i sposób na uwolnienie się od stresu o każdej porze roku. Pływanie to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie zdrowego, aktywnego stylu życia. Jeśli nie jesteś przekonany, że nurkowanie w wodzie jest dla Ciebie, czytaj dalej, aby poznać 8 powodów, dla których warto pływać.

To jeden z najłatwiejszych sposobów na trening

Jeśli jesteś początkujący lub masz ograniczenia fizyczne, pływanie jest jednym z najłatwiejszych sposobów na zbudowanie formy. O ile nauka pływania może zająć trochę czasu, to jednak jest to okres zwykle znacznie krótszy niż ten, konieczny do opanowania ćwiczeń umożlwiających efektywny trening na siłowni. Pływanie to doskonały trening na całe ciało, który angażuje ręce, nogi, mięśnie brzucha i mięśnie pleców. Jest to również trening nisko obciążający, co oznacza, że Twoje stawy nie są narażone na duże obciążenie podczas sesji pływania.

Nawet jeśli jesteś bardziej doświadczonym pływakiem, pływanie może być świetnym sposobem na ćwiczenia. Daje Ci trening całego ciała, który tonizuje mięśnie i zwiększa metabolizm, co może pomóc Ci schudnąć. Pływanie może być również dobrym sposobem na uzyskanie pełnego rozciągnięcia ciała, które może poprawić Twoją postawę i pomóc złagodzić ból pleców.

To świetny sposób, aby utrzymać prawidłową masę ciała

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz pływać, czy nurkujesz w wodzie od lat, może to być świetny sposób na pozostanie w formie. Pomijając fakt angażowania mięśni niemal całego ciała, ze względu na wydatek energetyczny jaki ponosimy w trakcie pływania aktywność ta jest również doskonałym sposobem na utratę wagi i poprawę wytrzymałości. Co ważne, różne style pływackie pomagają rozwijać różne grupy mięśniowe, i umożliwiają aktywność o bardzo różnym poziome intensywności. Warto wiedzieć, że osoba ważąca 70 kilogramów może w ciągu godziny średnio intensywnego pływania spalić nawet 500 kalorii.

Najwięcej kalorii spala styl motylkowy – nawet do 900 kcal na godzinę pływania, najmniej z kolei spalimy pływając stylem grzbietowym – spokojne pływanie tym stylem spali około 250 kcal w ciągu godziny.

pływanie kraulem
Pływanie stylem motylkowym oraz kraulem pozwala spalić największą ilość kalorii.

Pomaga budować beztłuszczową masę ciała

Pływanie jest treningiem całego ciała – podczas tej aktywności pracują zarówno mięśnie rąk, nóg, grzbietu jak i mięśnie brzucha. Jest to trening o niskiej intensywności, lecz dużej objętości, która ma potencjał hipertroficzny (do rozbudowy mięśni Twojego ciała). Dzięki pływaniu możesz zbudować beztłuszczową masę mięśniową, co może pomóc Ci w utrzymaniu zdrowej wagi w dłuższej perspektywie poprzez pobudzenie metabolizmu.

Pływanie jest dobre dla Twojego serca

Pływanie jest jednym z najlepszych treningów cardio dla Twojego serca. Wykazano, że obniża ciśnienie krwi i zwiększa tętno bardziej niż wiele innych ćwiczeń aerobowych[1][2]. W kilku badaniach stwierdzono, że pływanie jest nawet bardziej skuteczne w obniżaniu tętna niż chodzenie.

Warto dodać, że pływanie jest aktywnością bez limitu wiekowego – cieszyć się można nim zarówno będąc dzieckiem, jak i w wieku podeszłym.

Pływanie pomaga radzić sobie ze stresem

Pływanie jest skutecznym środkiem odstresowującym.

Przepływ krwi i poczucie rytmu wody to świetny sposób na rozładowanie stresu. Dodatkowo, trening siłowy, który wykonujesz podczas pływania, może pomóc Ci poczuć się bardziej pewnym siebie i silniejszym. Możesz zauważyć, że twój nastrój i poziom energii wzrasta, gdy ćwiczysz regularnie, a to z kolei może pomóc ci radzić sobie ze stresem zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

Jeśli zauważysz, że pływanie pomaga Ci zmniejszyć poziom stresu, spróbuj włączyć je do swojej codziennej rutyny. Nie musisz pływać godzinami, aby zobaczyć rezultaty – nawet krótkie, półgodzinne sesje na basenie mogą okazać się bardzo korzystne.

Pomaga lepiej oddychać, co może być korzystne dla osób cierpiących na astmę i inne schorzenia układu oddechowego.

Pływanie jest doskonałym ćwiczeniem dla osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego, takie jak astma, POChP i alergie[3]. Rytmiczny ruch wody może pomóc zrelaksować mięśnie i wypracować lepsze wzorce oddechowe. Jeśli martwisz się, że woda dostanie się do nosa, zawsze możesz założyć klips na nos pływaka, aby temu zapobiec.

Jeśli masz astmę, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed spróbowaniem pływania, ponieważ woda może wywołać atak astmy u niektórych osób. Jeśli jednak masz alergie, sesja pływania może pomóc Ci uniknąć objawów, ponieważ woda pomaga utrzymać alergeny z dala od nosa i ust.

Nie potrzebujesz żadnego sprzętu do pływania.

Jest to jedna z największych zalet pływania jako ćwiczenia – nie potrzebujesz żadnego wymyślnego sprzętu, aby wejść do wody. Wszystko, czego potrzebujesz, to strój kąpielowy i miejsce do zanurzenia się. Ludzie pływają w basenach i jeziorach od czasów starożytnych, i nie potrzebujesz żadnego fantazyjnego stroju, czy wymyślnych gadżetów by się tym cieszyć.

Jeśli jednak chcesz pokonywać kilometry na basenie, możesz zainwestować w gogle, aby woda nie dostała się do oczu. Czepek do pływania może pomóc chronić włosy przed uszkodzeniem przez chlorowaną lub słoną wodę.

pływanie aktywny wypoczynek
Pływanie to świetny pomysł na aktywny wypoczynek

Pływanie to świetna aktywna regeneracja.

Jako aktywność nieobciążająca dla stawów, oraz o bardzo łatwo skalowanym poziomie intensywności, pływanie doskonale nadaje się jako “aktywna regeneracja” (z ang. active recovery). To świetne rozwiązanie tak dla biegaczy, dla których może być świetną aktywnością uzupełniającą, nieobciążającą stawów, jak i dla osób trenujących Crossfit lub podnoszenie ciężarów. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzać z intensywnością aktywności, która ma nam przynieść przyspieszenie regeneracji mięśni.

Dlaczego warto pływać: podsumowanie

Pływanie jest aktywnością, którą może uprawiać niemal każdy, a powodów, dla których warto pływać jest prawdziwe multum. Jeśli nie wiesz jak zacząć swoją przygodę z pływaniem, dobrym pomysłem będzie wykupienie kilku lekcji u któregoś z trenerów pływania. Zwykle każdy większy basen dysponuje listą polecanych trenerów, można też poszukać poleceń w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować