Faza koncentryczna w treningu występuje w sytuacji, gdy nasze mięśnie ulegają skróceniu. To moment, w którym generowana jest siła pozwalająca nam wstać z przysiadu, podciągnąć się na drążku czy wycisnąć sztangę czy hantla nad głowę. Mimo faktu, że występuje w niemal każdym ćwiczeniu, mało osób poświęca jej należytą uwagę. Zdecydowanie częściej możemy zobaczyć osoby trzymające się kurczowo tempa w fazie ekscentrycznej, aniżeli ćwiczących którzy potrafią faktycznie zastosować się do polecenia “eksplozywnie” w fazie koncentrycznej.
Czy faza koncentryczna buduje siłę i mięśnie?
Badania naukowe jasno wykazały, że jeśli chodzi o samą hipertrofię włókien mięśniowych, najefektywniejszą metodą jest stosowanie ćwiczeń ekscentrycznych i wydłużanie tej fazy w treningu[1], jednak w dalszym ciągu trening wyłącznie koncentryczny przyczyniał się do wzrostu masy mięśniowej. W przypadku budowy siły maksymalnej trening ekscentryczny również przyniósł lepsze efekty aniżeli trening koncentryczny[2].
Kto powinien się skupić na fazie koncentrycznej treningu?
Szybkość i eksplozywność fazy koncentrycznej jest kluczowa dla sportów opartych o mocy, oraz takich w których szybkość zawodnika ma kluczowe znaczenie. Przykładem może być tutaj tak olimpijskie podnoszenie ciężarów, jak i np. przygotowanie motoryczne piłkarzy, siatkarzy czy koszykarzy. To sporty w których zmiana kierunku, szybkość reakcji i umiejętność szybkiego wygenerowania mocy są kluczowe.