Jak silny jest Jason Statham?

Jason Statham zawsze w formie
Jason Statham mimo swojego wieku (ma 57 lat!) dalej utrzymuje kapitalną formę. Fot: Depositphotos

Jason Statham to prawdziwa ikona kina akcji, a jego wizerunek twardziela jest nierozerwalnie związany z imponującą formą fizyczną. Wygląd aktora ukształtowała nie tylko genetyka, ale i lata ciężkiej pracy. Niewiele osób wie, że aktor przez długie lata trenował skoki do wody, walcząc o kwalifikacje olimpijskie (których ostatecznie nie udało mu się zdobyć). Nie jest tajemnicą, że Statham wyznaje wszechstronny trening, który nie tylko buduje siłę, ale także zapewnia sprawność fizyczną na wielu płaszczyznach, tak ważną w kinie akcji.

Wyniki siłowe aktora

Choć w świecie kina Jason Statham znany jest przede wszystkim z dynamiki, zwinności i szybkości, jego potencjał siłowy również jest “niczego sobie”. Aktor wspominając o swoich treningach w wywiadach dla gazet, w tym Men’s Health, wspomniał że wyciskanie leżąc 100 kilogramów w seriach po kilka powtórzeń nie stanowi dla niego wyzwania. W martwym ciągu podnosi około dwukrotność swojej masy ciała (165 kilogramów), co może nie jest imponującym wynikiem wśród trenujących siłowo, jednak umówmy się – najpewniej siła maksymalna nie jest jego priorytetem. Z wywiadów udało się jeszcze wyciągnąć, że aktor preferuje przysiady ze sztangą z przodu, a nie Back Squat’y, i jego roboczym ciężarem w treningu jest 80 kilogramów na 5 powtórzeń. Aktor twierdzi, że nie robi nigdy prób maksymalnych ze względu na ryzyko kontuzji.

Treningi aktora skupiają się na utrzymaniu doskonałej kondycji przez cały czas, z naciskiem na zdolność do szybkiego reagowania i wytrzymałość. W jednym z wywiadów aktor wspomniał, że w w swoich treningach regularnie wykonuje ponad 100 pompek, a podciąganie – które jest dla niego także bardzo ważne – robi w seriach do 15 powtórzeń.

Jason Statham w filmie Death Race

Wszechstronność przede wszystkim

Jednym z aspektów, który wyróżnia Jasona Stathama na tle innych aktorów akcji, jest jego wszechstronność. Nie ogranicza się on do standardowych ćwiczeń siłowych, ale również może pochwalić się dobrą techniką w olimpijskim podnoszeniu ciężąrów, do którego należą rwanie i podrzut (clean & jerk). Jego treningi często obejmują także elementy gimnastyczne, co zwiększa jego zwinność i koordynację, a sprinty i ćwiczenia plyometryczne pomagają w utrzymaniu eksplozywnej siły mięśniowej.

Filozofia treningowa Statham’a

Jason Statham to zwolennik podejścia do treningu, które polega na ciągłym utrzymywaniu “więziennej formy”. Jego filozofia opiera się na intensywnym zaangażowaniu w krótkich sesjach treningowych, które nie przekraczają godziny czasu. Aktor podkreśla znaczenie pełnego zaangażowania w każde ćwiczenie i skupienia na tym, aby maksymalnie wykorzystać każdą minutę treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować