Jim Wendler: sylwetka sportowca i trenera

Jim Wendler
Jim Wendler w trakcie martwego ciągu. Źródło : zacheven-esh.com

Jim Wendler urodził się 13 lutego 1975 roku w Nowym Yorku, w Stanach Zjednoczonych. Już jako nastolatek wykazywał zainteresowanie sportem, głównie futbolem amerykańskim. Swoją edukację w lokalnej szkole połączył z występami w futbolowej drużynie szkolnej, gdzie już jako nastolatek zyskał reputację zaangażowanego sportowca. Jego pasja do futbolu amerykańskiego szybko się rozwijała, co zaowocowało występami na poziomie licealnym i uniwersyteckim. Reprezentując barwy Arizona Wildcats wystąpił w latach 1998-99 w 23 spotkaniach ligi NCAA.
To właśnie w czasie studiów Jim zetknął się z treningiem siłowym, który stał się jego nową pasją.

Przejście do treningu siłowego

Po zakończeniu kariery futbolowej, Wendler zwrócił się ku treningowi siłowemu, znajdując w tym sporcie swoje nowe powołanie. Szybko zyskał uznanie dzięki swojej etyce pracy, konsekwencji oraz imponującym wynikom. Jego podejście do treningu było proste i skuteczne zarówno w budowie siły jak i masy mięśniowej.

Jim Wendler jako trójboista

W świecie powerliftingu Jim szybko wyrobił sobie renomę osiągając wyniki, które przyciągnęły uwagę społeczności siłowej. W latach 2001 do 2005 regularnie startował w zawodach trójbojowych w kategorii “ze sprzętem”, zdobywając między innymi pierwsze miejsce na zawodach IPA World Cup/Iron House Classic w roku 2002 (total 907,1 kg w kategorii do 125 kg).

Najlepszy rezultat na zawodach osiągnął podczas zawodów Iron House Classic w roku 2005, gdzie startując ponownie w kategorii do 125 kilogramów zaliczył 453,5 kg w przysiadzie, 306,1 kg w wyciskaniu leżąc oraz 317,5 kilogramów w martwym ciągu. Podczas swojej kariery na zawodach podejścia do martwego ciągu wykonywał w klasycznym stylu.

Rozwój jako Trener

Jim Wendler nie tylko rywalizował, ale także zaczął dzielić się swoją wiedzą z innymi. Jako trener zaczął prowadzić seminarium i warsztaty, przekazując swoje doświadczenie sportowcom na różnych poziomach zaawansowania. Jego filozofia treningowa, opierająca się na prostocie, ciężkiej pracy i inteligentnym programowaniu, zyskała mu reputację eksperta w dziedzinie treningu siłowego.

Program 5/3/1 Jima Wendlera

Po latach doświadczeń na podestach zawodniczych oraz zdobytej w pracy jako trener, Jim Wendler poczuł zapotrzebowanie na program treningowy, który byłby zarówno prosty w zrozumieniu, jak i efektywny w budowaniu siły. Program 5/3/1 powstał jako odpowiedź na te potrzeby, skupiając się na powolnym, ale ciągłym progresie. Wendler opracował metodę, która pozwala na długoterminowy rozwój i minimalizację ryzyka wystąpienia urazów.

Plany treningowe Weldera opierają się na pracy ze sztangą, niezależnie od tego czy do treningu przymierza się mężczyzna czy kobieta.

Fundamenty programu 5/3/1

Podstawą programu jest progresja w czterech kluczowych ćwiczeniach siłowych: przysiadzie ze sztangą z tyłu, wyciskaniu żołnierskim, martwym ciągu i wyciskaniu leżąc. Program dzieli trening na czterotygodniowe cykle, które z jednej strony zmuszają trenujących do ciężkiej pracy i zachowania konsekwencji, a z drugiej – są na tyle krótkie, że łatwo im utrzymać zaangażowanie. Kluczowym aspektem jest sprawdzenie swojego obecnego poziomu możliwości przed rozpoczęciem realizacji programu, tak by jego wykonanie było dla nas bezpieczne.

Program 5/3/1 szybko zyskał popularność dzięki swojej uniwersalności i możliwości adaptacji do różnych celów treningowych, od zwiększenia siły i mocy po poprawę kondycji fizycznej. Jego prostota i skuteczność sprawiły, że został przyjęty przez szerokie grono trenujących. Szczególną popularność zdobył jednak wśród osób średnio-zaawansowanych, którzy chętnie sięgając po tego typu programowanie gdy tylko skończy się okres “progresu żółtodzioba”.

Jako autor i trener

Jim Wendler jest autorem słynnej książki “5/3/1: The Simplest and Most Effective Training System to Increase Raw Strength”. Poza nią wydał jeszcze kilka nawiązujących do programu 5/3/1 książek i e-booków. Oprócz tego napisał niezliczoną ilość artykułów na temat treningu siłowego, jest też częstym autorem przedmów do książek innych autorów. Czegokolwiek by Jim nie napisał, zawsze powstaje z użyciem prostego języka, dużej dozy motywacji i ciekawych anegdot.

Poza pisaniem książek i artykułów, Wendler prowadzi bloga i swoje kanały w mediach społecznościowych chętnie dzieląc się swoją wiedzą i filozofią trenerską.

Poza siłownią

Interesy Jima Wendlera wykraczają poza trening siłowy. Jest znanym miłośnikiem muzyki, zwłaszcza heavy metalu, co często znajduje odzwierciedlenie w jego osobistym stylu i podejściu do treningu. Jego pasje to również motoryzacja i modyfikowanie samochodów.

Wpływ Wendlera na trening siłowy

Jim Wendler uznawany jest za jednego z prekursorów współczesnego treningu siłowego. Jego filozofia treningowa i program 5/3/1 trafiły do tysięcy trenujących na całym świecie. Trudno spotkać trenera czy zawodnika trójboju, który chociaż przez kilka miesięcy nie stosował w swoim życiu planu treningowego opartego o schemat 5/3/1.

Obok Marka Rippetoe, to właśnie Wendler jest jednym z autorów, który zaprowadził trójbój siłowy “pod strzechy” i pomógł spopularyzować ten sport wśród trenujących.

W kilku słowach

Jim Wendler to postać, której wkład w trening siłowy i popularyzację trójboju siłowego jest nieoceniony. Jego program 5/3/1, publikacje i działalność edukacyjna w znaczący sposób przyczyniły się do popularyzacji treningu siłowego z wykorzystaniem wolnych ciężarów.

Książka 5/3/1… nie została jeszcze przetłumaczona na język polski. Właściciele Kindla mogą zamówić ją na amerykańskim Amazonie za nieco ponad 10 dolarów. Tam też można znaleźć inne wydawnictwa tego autora.

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować