Charles Poliquin

Charles Poliquin
Charles Poliquin był gorącym orędownikiem metod treningu o dużej objętości

Pochodzący z Kanady Charles Poliquin urodził się w 1961 roku i został w ciągu swojego życia jednym z najbardziej rozpoznawalnych trenerów siłowych na świecie. Trenował wielu utytułowanych sportowców, zarówno z lig NFL / NHL jak i medalistów olimpijskich. Oprócz sukcesu jako trener osobisty, Charles opublikował 8 książek i napisał ponad 600 artykułów zarówno do mediów tradycyjnych jak i cyfrowych. Zmarł 26 września 2018 na atak serca, pozostawiając po sobie olbrzymią ilość wiedzy, z której korzystać będą także kolejne pokolenia trenerów personalnych, przygotowania motorycznego oraz kulturystyki.

Młodość i początki pracy jako trener

Urodzony i wychowany w Ottawie w Ontario, Charles Poliquin był za młodu jednym z wybitnych zawodników karate. W wieku 14 lat został drugim najmłodszym Kanadyjczykiem, który zdobył czarny pas w tej sztuce walki. W świat treningu siłowego wprowadził go jego sensei, gdy Charles był jedynym uczniem który dotarł na trening mimo trudnych warunków pogodowych. Trener Poliquina stwierdził, że nie będzie prowadził zajęć karate dla jednego ucznia, i zamiast tego pójdą zrobić trening na siłownię. Charles od razu “wkręcił się” w trening siłowy, i porzucił karierę karatę by zająć się kulturystyką.

Jako że trening siłowy i kulturystyka stała się jego wielką pasją, Charles postanowił że będzie to też jego źródło zarobków w przyszłości. Zaczął czytać artykuły poświęcone tematyce treningu siłowego, oraz wybrał się na studia w ramach których zdobył później tytuł licencjata z kinezjologii. W międzyczasie zaczął trenować różnych sportowców, nabierając doświadczenia trenerskiego.

Zaczęło się od siatkarza reprezentacji narodowej, który zobaczył mnie trenującego na siłowni uniwersyteckiej i poprosił o moją pomoc. Pod moim okiem rozwinął się, i kilka miesięcy później w trakcie testów okazał się najsilniejszym zawodnikiem w drużynie, co spowodowało że trafił do mnie jeden z jego kolegów, który z kolei przyprowadził kolejnego. Reszta jest historią.

Charles Poliquin o swoich początkach jako trener

Po uzyskaniu tytułu magistra z fizjologii Poliquin zaczął zdobywać uznanie w środowisku kulturystów. W 1993 roku zaczął regularnie pisać felietony do magazynu Musclemania 2000. W 1997 roku wydał swoją pierwszą książkę – Poliquin Principles, w której opisał fundamenty na których opiera trening siłowy swoich podopiecznych. Od 1998 roku zaczął regularnie pisać także do obecnego T-Nation, czyli ówczesnego Testosterone Magazine.

Poliquin jako trener, autor książek i szkoleniowiec

Na przełomie lat 90-tych i 2000-ych Poliquin był już bardzo renomowanym trenerem, do którego zwracali się o pomoc tak kulturyści jak i sportowcy zawodowi. Z jego pomocy korzystało między innymi 4 medalistów olimpijskich: Dwight Philips (skok w dal), Adam Nelson (pchnięcie kulą), Chris Thorpe (saneczkarstwo) oraz Helen Louise Maroulis (wrestling). Oprócz tego pracował z czołowymi zawodnikami NFL oraz NHL.

Poza pracą trenerską, dał się poznać także jako biznesmen, szkoleniowiec i autor książek poświęconych tematyce treningowej. W 2001 roku otwarł swoje pierwsze centrum treningowe – Poliquin Performance Center w Arizonie. Tam też od 2006 roku zaczął szkolić trenerów w oparciu o stworzony przez siebie Poliquin International Certification Program (PICP) stanowiący bazę dla wielu innych kursów trenerskich organizowanych do dnia dzisiejszego. W 2009 roku otwarł swoje drugie centrum treningowe – Poliquin Strength Institute w Greenwich, Rhode Island, gdzie do dziś prowadzone są certyfikacje PICP na wysokich poziomach (system PICP przewiduje 5 poziomów – klas trenerskich).

We wrześniu 2013 roku Poliquin opuścił firmę którą założył (Poliquin Performance), i założył markę Strength Sensei, którą rozwijał aż do swojej śmierci w 2018 roku. Założona przez niego Poliquin Performance nosi obecnie nazwę Poliquin Group i kontynuuje prowadzenie kursów trenerskich na bazie przygotowanych przez Charlesa materiałów, aktualizowanych o nową wiedzę treningową.

Charles Poliquin napisał 9 książek:

  • The Poliquin Principles – 1997, 2006
  • The German Body Comp Program – 1997, 2005
  • Manly Weight Loss – 1998
  • Modern Trends in Strength Training – 2000, 2001, 2005
  • Winning the Arms Race – 2000, 2001, 2005
  • Applied Strongman Training for Sport (wraz z Art McDermottem) – 2006
  • Ask Coach Poliquin (Vol I i II) – 2006
  • Arm Size and Strength: The Ultimate Guide – 2015
  • The Ultimate Guide to Squatting: Strength Sensei on the King of Lifts – 2021 (wydanie pośmiertne) [link papier]

Większość z tych książek dostępna jest także w formie elektronicznej na Kindla (Amazon UK).

Spuścizna Poliquina w świecie treningowym

Charles Poliquin był przez długie lata uważany za wyrocznię w świecie treningu siłowego. Jego zdanie było traktowanie było na równi, z wynikami prowadzonych latami badań: jeśli Poliquin mówił że coś działa, to po prostu działało. Wprowadził naukę w świat treningu siłowego, i to on pierwszy zwrócił uwagę na znaczenie balansu strukturalnego. Poza treningiem, miał też jasno sprecyzowane zdanie na temat żywienia. Stawiał w nim na produkty nisko przetworzone, a sam był fanem diety wysokotłuszczowej, bogatej w białko.

Jeśli to nie pływało, biegało, latało lub nie rosło w ziemi – nie jedz tego.

Charles Poliquin o żywieniu

Jego nazwiskiem nazwano również kilka ćwiczeń, z których do najbardziej znanych należą wznosy Poliquina na barki (Poliquin Lateral Raises) oraz wariacja ćwiczenia step up, izolująca głowę przyśrodkową mięsnia czworogłowego (Poliquin Step Up).

Ćwiczenie Poliquin Step Up
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować