Jakie suplementy dla mężczyzn warto stosować po 30. roku życia?

suplementy dla mężczyzn po 30
Materiał nadesłany przez partnera serwisu

Po 30. roku życia w organizmie człowieka zaczynają zachodzić naturalne zmiany fizjologiczne, które mogą wpływać na poziom energii, kondycję skóry czy zdolność regeneracji. W tym okresie warto szczególnie zadbać o regularną aktywność fizyczną, zrównoważoną dietę oraz odpowiednią ilość snu. Uzupełnieniem zdrowego stylu życia może być także rozsądnie dobrana suplementacja – zwłaszcza składników wspierających prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, odpornościowego oraz metabolizmu energetycznego. Jakie substancje mogą być szczególnie istotne dla mężczyzn po trzydziestce?

Zwiększenie elastyczności skóry dzięki kolagenowi

Choć skóra mężczyzn jest z reguły grubsza i bardziej odporna na czynniki zewnętrzne niż skóra kobiet, również u nich wraz z wiekiem obserwuje się stopniowy spadek poziomu kolagenu. Już po 25. roku życia stopniowo maleje naturalna zdolność do syntezy tego białka. W rezultacie na powierzchni skóry pojawiają się i stopniowo pogłębiają zmarszczki. Sama zaś skóra staje się słabsza, mniej elastyczna i wiotka. W literaturze wskazuje się także, że rozpad włókien kolagenowych przyspiesza m.in. przewlekły stres, ekspozycja na promieniowanie UV, obecność dużej ilości wolnych rodników oraz dieta bogata w cukier [1].

Degradacji kolagenu nie da się zatrzymać, ale dzięki odpowiednio dobranej suplementacji można ją spowolnić, dostarczając do organizmu łatwo przyswajalne cząsteczki białka kolagenowego. Obecnie za najlepiej przyswajalne uważa się hydrolizaty kolagenowe z uwagi na ich niewielką masę cząsteczkową [2]. Decydując się na zakup suplementu kolagenowego na skórę, należy wybierać preparaty zawierające kolagen typu I, ponieważ to właśnie on dominuje w tkance skóry.

Suplementy dla ćwiczących mężczyzn

Mężczyźni regularnie uprawiający sport – niezależnie od dyscypliny – powinni zwracać uwagę nie tylko na formę, ale także na zdrowie układu ruchu. Intensywny i długotrwały wysiłek może prowadzić do powstawania mikrouszkodzeń w obrębie chrząstki stawowej, których regeneracja może być ograniczona. Z czasem może to prowadzić do powstawania stanów zapalnych i wpływać na komfort ruchu.

Kolagen na stawy

W trosce o zdrowie stawów mężczyźni mogą rozważyć suplementację preparatami zawierającymi kolagen typu II. Warto zadbać o to, aby w składzie preparatu znalazły się też ekstrakty z kurkumy i imbiru ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Kurkumina będąca głównym składnikiem czynnym kurkumy wykazuje właściwości przeciwutleniające na poziomie porównywalnym z witaminami C i E [3].

Witaminy z grupy B na energię

Do regularnych treningów niezbędna jest też witalność. Energii do działania dostarcza przede wszystkim zbilansowana dieta o odpowiedniej gęstości kalorycznej. Dodatkowo, w okresach zwiększonej intensywności wysiłku, warto rozważyć przyjmowanie suplementów diety zawierających kobalaminę, czyli witaminę B12, niacynę, witaminę B3 i pirydoksynę, witaminę B6. Wspierają one utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego, redukują uczucie zmęczenia i znużenia oraz pomagają w funkcjonowaniu układu nerwowego [4].

Magnez na prawidłową pracę mięśni

Osoby aktywne fizycznie mogą rozważyć suplementację magnezem, zwłaszcza w przypadku zwiększonego zapotrzebowania związanego z intensywnym wysiłkiem. Magnez to pierwiastek biorący udział m.in. w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, układu nerwowego oraz w utrzymaniu równowagi elektrolitowej. Niewystarczająca podaż tego składnika może przyczyniać się do występowania skurczów mięśni i uczucia zmęczenia [5].

Wsparcie dla mężczyzn aktywnych seksualnie

Dla mężczyzn, którzy chcą wspierać utrzymanie aktywności seksualnej, ważne jest dbanie o prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego oraz zdrowie prostaty. W tym kontekście warto rozważyć suplementację L-argininą. Wspomaga ona produkcję tlenku azotu wyzwalającego rozszerzenie naczyń krwionośnych, jako śródbłonkowy czynnik rozkurczający [6].

Z kolei o zdrowie prostaty i układu moczowego pomagają zadbać takie składniki, jak wyciąg z palmy sabałowej, pokrzywy, czy olej z pestek dyni. Duże znaczenie ma też odpowiednio wysoka podaż pierwiastków – cynku, selenu i manganu – oraz przyjmowanie przeciwutleniaczy, jak witaminy E, C i A.

Suplementację dla mężczyzn po 30. roku życia zawsze trzeba dopasowywać do indywidualnych potrzeb. Innego wsparcia potrzebuje osoba planująca powiększenie rodziny, innego zaś sportowiec, który regularnie ćwiczy.

Bibliografia:

  1. Nowicka-Zuchowska A., Rola kolagenu w organizmie, Lek w Polsce, vol. 30, nr 03’20 (346);
  2. Inacio PAQ, Chaluppe FA, Aguiar GF, Coelho CF, Vieira RP. Effects of Hydrolyzed Collagen as a Dietary Supplement on Fibroblast Activation: A Systematic Review. Nutrients. 2024;16(11):1543. Published 2024 May 21;
  3. Przybylska S., Kurkumina – prozdrowotny barwnik kurkumy, Probl Hig Epidemiol 2015, 96(2): 414-420;
  4. Hanna M, Jaqua E, Nguyen V, Clay J. B Vitamins: Functions and Uses in Medicine. Perm J. 2022;26(2):89-97;
  5. Jędrzejek M. i in., Stosowanie preparatów magnezu w praktyce lekarza rodzinnego, Lekarz POZ 2/2021;
  6. Menafra D, de Angelis C, Garifalos F, et al. Long-term high-dose L-arginine supplementation in patients with vasculogenic erectile dysfunction: a multicentre, double-blind, randomized, placebo-controlled clinical trial. J Endocrinol Invest. 2022;45(5):941-961.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować