Skontaktuj się z nami

News

Mały fast food po treningu? Nie szkodzi!

Opublikowane

on

road-cycling-585248_1280Naukowcy z Uniwersytetu Montana sprawdzili, czy jest różnica w regeneracji poziomu glikogenu u sportowców wytrzymałościowych jeśli po wysiłku sportowcy zamiast produktów typowo zorientowanych sportowo (napoje izotoniczne, powerbary) zjedli małe porcje fast foodów (hamburgery, frytki etc.). Wyniki opublikowanego w International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism testu nie wykazały, aby spożyty po treningu posiłek wpłynął na tempo regeneracji.

Sposób przeprowadzenia badania

W badaniu brało udział 11 wytrenowanych kolarzy, którzy została losowo przydzieleni do dwóch grup, z których jedna bezpośrednio po treningu oraz po upłynięciu 2 godzin spożywała sportowe produkty regeneracyjne, a druga w tym czasie jadła małe porcje fast foodów o podobnych wartościach odżywczych (węglowodany, białka, tłuszcze). Sam trening obejmował 90-cio minutową jazdę na rowerze nastawioną na uszczuplenie zasobów glikogenu w organizmie. Po 4 godzinnym okresie regeneracji, w trakcie której siedmiokrotnie pobierano krew celem pomiaru poziomu glukozy we krwi obie grupy wykonywały próbę czasową na 20 kilometrowej trasie. Po kilku dniach powtarzano próbę zamieniając posiłki obu grupom .

Wyniki testu

Wyniki przeprowadzonego badania nie wykazały różnicy między regeneracją poziomu glikogenu a spożywanym posiłkiem. Co więcej, również czas przejazdu próby czasowej nie różnił się  znacząco w obu testach. Analizując wyniki badań naukowcy stwierdzili, iż nie ma znaczących różnic dla naszego organizmu co zjemy bezpośrednio po wysiłku i w czasie regeneracji po wysiłkowej między jedzeniem typowo pro-sportowym jak i fast foodami, tak długo, jak długo zachowamy odpowiednie proporcje składników odżywczych. W przypadku badania uczestnikom w trakcie posiłku przydzielono na każdy kilogram masy ciała średnio 1.54 gram węglowodanów,  0.24 gram tłuszczu i 0.18 gram białka, co odpowiada 115 g węglowodanów, 18 g tłuszczu oraz 13,5 g białka i  około 670 kaloriom dla osoby ważącej 75 kg.

źródło:International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie
Kliknij by skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

News

Powrót po COVID-19 do treningu

Opublikowane

on

Pojawienie się koronawirusa zmieniło nasze życie. Większość z nas, jak dotychczas, odczuwa głównie skutki które przyniosło zamykanie gospodarki w związku z pandemią, jednak z każdym tygodniem przybywa osób, które przeszły tę chorobę w sposób mniej lub bardziej objawowy.

Do napisania artykułu skłoniły mnie moje doświadczenia w pracy z Klientami po przebytym COVID-19. Mam nadzieję że jego treść będzie przydatna tak dla trenujących, jak i dla trenerów pracujących z osobami po infekcji koronawirusem. Bazą są zarówno moje doświadczenia, jak i informacje zebrane w ankiecie od aktywnych sportowo osób które przeszły potwierdzoną testem infekcję COVID-19.

(więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

News

Polska Federacja Fitness wzywa do walki o odszkodowania

Opublikowane

on

Polska Federacja Fitness, zrzeszająca właścicieli obiektów sportowych, instruktorów i trenerów wzywa do walki o odszkodowania za bezprawne zamknięcie branży sportowej przez rząd. Branża fitness jest jedną z najmocniej dotkniętych przez pandemię koronawirusa – podczas pierwszego lockdownu kluby fitness były zamknięte od 13 marca do połowy czerwca, a ponowne zamknięcie przyszło wraz z początkiem drugiej fali zachorowań.

(więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

News

Rzecznik MŚP wnioskuje o umożliwienie przedsiębiorcom z branży fitness prowadzenie działalności gospodarczej od 4 maja 2020 r.

Opublikowane

on

W dniu 18 kwietnia 2020 r. Rzecznik MŚP działając na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 10 oraz art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców wskazał, aby wyznaczono datę 4 maja 2020 r., dla przedsiębiorców z branży fitness, prowadzących baseny, siłownie, łaźnie, sauny w celu umożliwienia prowadzenia działalności gospodarczej w tych zakresach. (więcej…)

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0
Kontynuuj czytanie

Popularne