Morfologia – gdzie wykonać badanie i dlaczego warto badać się regularnie?

morfologia krwi
Morfologia krwi jest kluczowym badanie, nie tylko dla sportowców

Dbając o swoje zdrowie warto pamiętać o ważnym elemencie zdrowego trybu życia, czyli badaniach profilaktycznych. Jednym z podstawowych badań, które może nawet uratować życie, jest morfologia krwi. Dowiedz się, na czym polega to badanie, przekonaj się, dlaczego warto wykonywać je regularnie i sprawdź, gdzie możesz oddać próbkę krwi do badania.

Czym jest morfologia i na czym polega?

Morfologia, określana także potocznie jako badanie morfologiczne krwi, to proste badanie, które polega na laboratoryjnej analizie próbki krwi pobranej od pacjenta. W czasie analizy w laboratorium diagnostycznym dokonuje się m.in.:

  • określenia liczby krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów) oraz płytek krwi (trombocytów);
  • obliczenia średniej objętości krwinki czerwonej, średniej masy hemoglobiny w krwince oraz średniego stężenia hemoglobiny. Ich wartość jest pochodną 3 głównych parametrów: liczby krwinek czerwonych (RBC), stężenia hemoglobiny (HGB) i wartości hematokrytu (HCT);
  • określenia liczby oraz procentowego udziału białych krwinek różnego typu.

W celach profilaktycznych morfologię warto wykonywać raz do roku. Natomiast osoby chore, kontrolujące przebieg i leczenie choroby, powinny poddawać się temu badaniu zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Dlaczego warto regularnie wykonywać morfologię?

Wiele schorzeń może rozwijać się w organizmie, długo nie dając żadnych niepokojących symptomów. Pojawienie się objawów może świadczyć o ich zaawansowanym stadium, przez co szanse na skuteczne leczenie maleją. Morfologia pomaga wcześnie wykryć wiele schorzeń, dając pacjentowi możliwość podjęcia leczenia w momencie, gdy szanse na całkowite wyleczenie choroby bądź spowolnienie jej rozwoju i załagodzenie objawów są znacznie wyższe. Schorzenia, które można wykryć, analizując wyniki morfologii krwi, to m.in.:

  • choroby serca i układu krążenia;
  • choroby nowotworowe;
  • niedokrwistość lub nadkrwistość;
  • niedobory minerałów i witamin;
  • stany zapalne, infekcje bakteryjne i zakażenia wirusowe;
  • zaburzenia krzepliwości.

Należy pamiętać, że interpretacja wyników powinna być dokonywana przez lekarza, który przeprowadzi też wywiad medyczny z pacjentem. 

Jak przygotować się do morfologii?

Wykonywanie badań profilaktycznych wymaga od pacjenta pewnego przygotowania, które pozwoli na uzyskanie wiarygodnych wyników. Co zrobić, aby prawidłowo wykonać badanie krwi, jak się do niego przygotować?

Najważniejszym elementem przygotowania do badania krwi jest bycie na czczo, 12 godzin po ostatnim posiłku. Jest to tym łatwiejsze, że optymalnym czasem na pobranie krwi są godziny poranne, między 7 a 9, dlatego około godziny 19 pacjent może zjeść lekką kolację. Przed badaniem można wypić szklankę niegazowanej wody. Ważne jest też, aby pacjent na 2–3 dni przed badaniem unikał spożywania alkoholu bądź przyjmowania innych używek (ograniczyć należy też picie kawy). Bezpośrednio przed pobraniem zalecany jest piętnastominutowy odpoczynek w pozycji siedzącej.

Osoby, które na co dzień przyjmują leki, swoją poranną porcję powinny zażyć dopiero po oddaniu próbki krwi, chyba że lekarz zalecił inaczej. Ewentualne inne zalecenia przed morfologią dotyczą osób chorych i powinny być przekazane przez lekarza prowadzącego w momencie zlecania badania.

Gdzie wykonać morfologię krwi?

Jeśli chcesz sprawdzić ogólny stan swojego zdrowia i wykonać morfologię, możesz udać się do najbliższego Punktu Pobrań ALAB laboratoria. Znajdują się one w bardzo dogodnych lokalizacjach na terenie niemal całego kraju. Wystarczy zapisać się na badanie przez internet i dokonać płatności online, a następnie w wybranym Punkcie Pobrań oddać próbkę krwi do analizy laboratoryjnej. Wyniki morfologii krwi oraz innych badań wykonanych w ALAB laboratoria możesz odebrać wygodnie przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować