Nowy system oceniania dla pistoletów do masażu

pistolety do masażu
Nowy system ocen pistoletów do masażu pozwoli łatwiej porównywać urządzenia między sobą

Cześć. Jako że na stronie / blogu (zwał jak zwał) jest już wiele testów pistoletów do masażu, a kolejnych kilka urządzeń czeka w kolejce na przetestowanie, postanowiłem ujednolicić system oceniania pistoletów. Z założenia ma ułatwić porównywanie urządzeń pomiędzy sobą, a także sprawić że wyniki testów będą powtarzalne. Nowy system oceniania zostanie zastosowany też do wcześniej przetestowanych pistoletów (w miarę możliwości), a tam gdzie nie będę mógł go zastosować – zostanie dodana odpowiednia notatka.

Jak wygląda nowy system?

W ramach nowego systemu każdy z pistoletów otrzyma oceny w czterech kategoriach: skuteczność, funkcjonalność, jakość wykonania oraz wrażenia z użytkowania. Pierwsze trzy kategorie mają charakter obiektywny, ostatnia – subiektywny. W każdej z kategorii urządzenie może zdobyć ocenę od 0 do 10, a składowe ocen wyglądają następująco:

Ocena skuteczności

Na skuteczność urządzenia wpływa jego moc, która mierzona będzie przez parametr stall force, czyli siły wymaganej do zatrzymania urządzenia, oraz skok głowicy masującej, który będzie mierzony za pomocą suwmiarki. W każdej z kategorii urządzenie będzie mogło zdobyć maksymalnie 12 punktów, a wynik sumaryczny zostanie podzielony przez dwa. W przypadku gdyby wynik uzyskany przekroczył 10, zostanie zaokrąglony w dół do tej wartości.

Punktacja za moc

  • w przypadku urządzeń, które uzyskają parametr stall force poniżej 4 kg, urządzenie uzyska 10 punktów ujemnych
  • w przypadku pistoletów, które uzyskają powyższy parametr na poziomie 4-5 kilogramów, urządzenie otrzyma 5 punktów ujemnych
  • urządzenie które uzyska parametr na poziomie 6 kilogramów, uzyska 1 punkt w tej kategorii
  • każdy kolejny kilogram nacisku wymagany do zatrzymania pistoletu oznacza 0,5 punktu więcej (urządzenie zatrzymujące się przy sile nacisku 10 kilogramów uzyska w takim wypadku 3 punkty)
  • Maksymalną liczbę punktów w kategorii (12) uzyska urządzenie o parametrze stall force przekraczającym 30 kilogramów.

Jako że nie posiadam laboratorium testowego, ocena tego parametru będzie wykonywana z użyciem dostępnego w studiu sprzętu: wagi elektronicznej Tanita, na której położony będzie napompowany beret stabilizujący. Wykonam 3 testy w odstępie minuty, w czasie których urządzenie ustawione w najmocniejszym dostępnym trybie pracy zostanie przyłożone do beretu. Nacisk przy którym głowica masująca się zatrzyma będzie zapisany, a średnia z 3 pomiarów wzięta jako wynik testu. Każde z urządzeń będzie naładowane do maksimum tuż przed wykonaniem testu.

Ocena skoku głowicy

Tutaj rozróżniamy wartość uzyskanej oceny od rodzaju pistoletu do masażu. Dla miniaturowych pistoletów, takich jak np. Pulsio Air, urządzenie o zmierzonym skoku głowicy na poziomie 5 mm otrzyma 2 punkty, a każdy kolejny milimetr skoku głowicy podnosi tę ocenę o 2 punkty.

W przypadku większych / klasycznych pistoletów do masażu (przykładem może być Medcursor MG01 czy Renpho Reach) urządzenie o zmierzonym skoku głowicy wynoszącym 5 milimetrów otrzyma 1 punkt, a każdy kolejny milimetr skoku oznacza dodatkowy punkt.

Przykładowa kalkulacja

Duży pistolet do masażu X uzyskał wynik w teście stall force na poziomie 15 kilogramów przy zmierzonym skoku głowicy na poziomie 12 milimetrów. Jego sumaryczna ocena punktowa wynosi: 5,5 punkta za moc oraz 8 punktów za skok głowicy. Suma uzyskanych punktów wynosi 13,5, po podzieleniu na dwa ocena końcowa to 6,75.

Ocena funkcjonalności urządzenia

Na funkcjonalność urządzenia wpływa wiele czynników. Do najważniejszych należą liczba dostępnych trybów urządzenia – optymalnie powinno być to 5-6, liczba i rodzaj głowic masujących dołączonych do urządzenia, obecność ewentualnych przedłużek ułatwiających masowanie oraz etui transportowego. Ważny jest też sposób ładowania – czy jest to port USB-C, czy dedykowana ładowarka? Kalkulacja oceny wygląda następująco:

  • liczba dostępnych trybów: 3 = 1 pkt, 4=2 pkt, 5-8= 3 pkt, powyżej 8 = 2 punkty.
    Większa liczba trybów (np. 20 lub 99 w niektórych “chińczykach”) bardziej utrudnia użytkowanie niż ułatwia korzystanie z urządzenia.
  • liczba dołączonych głowic masujących: 3 = 1 pkt, 4 = 2 pkt, 5 i więcej = 3 punkty.
    W praktyce zwykle korzystamy z 2-3 głowic podczas pracy – odpowiednika “palca”. głowicy kulistej i głowicy z płaską powierzchnią kontaktu z ciałem. Przydaje się czasem głowica podwójna (w kształcie litery Y), jednak wiele “dużych” zestawów posiada dublujące się końcówki.
  • głowice specjalne: +1 punkt za każdą głowicę dołączoną w zestawie.
    Głowice z funkcją grzania lub chłodzenia, aluminiową/stalową powierzchnią styku z ciałem lub też głowice tłumiące zwiększają możliwości urządzenia. Przykładowo, głowica z aluminiową powierzchnią świetnie sprawdza się przy stosowaniu olejków do masażu. Głowica tłumiąca z kolei świetnie sprawdza się przy rozluźnianiu mięśni karku
  • przedłużka: +1 punkt za obecność przedłużki ułatwiającej masaż pleców lub innych, trudnodostępnych miejsc.
  • etui transportowe: dodatkowy punkt za dołączenie go do zestawu
  • ładowanie przez port USB-C: dodatkowy punkt za brak konieczności stosowania dedykowanej ładowarki
  • dołączone instrukcje do masażu: 1 punkt za papierową rozpiskę punktów spustowych, dodatkowy 1 punkt za dołączoną aplikację

Maksymalna ocena możliwa do osiągnięcia to 10.

Jakość urządzenia

Tutaj stosuję odwrotną ocenę. Z założenia, każde testowane urządzenie powinno być wysokiej jakości i otrzymać notę 10 punktów. Jednak z doświadczenia wiem, że nie zawsze tak jest, stąd też ta nota może ulec obniżeniu poprzez:

  • słabą jakość plastików (zadziory, trzeszczenie w dłoni) – o maksymalnie 2 punkty
  • niską jakość głowic masujących (zadziory, wchłanianie w głowicę naskórka) – o maksymalnie 2 punkty
  • przedwczesne wyłączanie podczas masażu: urządzenie powinno być w stanie wytrzymać minimum 10 minut ciągłego masażu. Każda rozpoczęta minuta pracy mniej oznacza 2 punkty ujemne.
  • wydawanie przez pistolet niepokojących dźwięków (pojawiająca się “grzechotka”, luźne elementy latające w środku) – o maksymalnie 3 punkty
  • zauważalne “grzanie” się urządzenia – o maksymalnie 2 punkty
  • inne problemy występujące podczas pracy – uznaniowo, zależnie od skali problemu (maksymalnie 10 w przypadku, gdy urządzenie zepsuje się podczas testów)

Wrażenia z użytkowania

Ocena wrażeń z użytkowania jest oceną subiektywną, na którą wpływa łatwość obsługi pistoletu do masażu, hałas przez niego generowany, funkcjonalność dołączonych akcesoriów oraz ewentualnych aplikacji. Dla wielu osób to może być najważniejsza informacja – jak, poza suchymi danymi technicznymi, sprawuje się dany pistolet? Czy wystarcza do rozluźniania mięśni? Czy nie jest zbyt ciężki, ręka się nie poci na jego rękojeści lub też czy został wyposażony w funkcję będącą faktycznym game-changerem?

Wprowadzenie systemu ocen

Część urządzeń przeze mnie testowanych została albo przejęta przez moich klubowiczów, albo odesłana do producenta (jeśli się nie sprawdzały), dlatego nie dla każdego z urządzeń będę w stanie zaktualizować ocenę. Tam gdzie będzie to niemożliwe, pojawi się odpowiednia adnotacja.

W pierwszej kolejności zaktualizowane zostaną wyniki pistoletów Medcursor MG01, obu modeli Renpho oraz Pulsio Air, jako sprzętu który mam cały czas dostępny do użycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować