Aksamitna konsystencja i delikatny smak – to właśnie pascha, klasyczne ciasto wielkanocne, którego nie może zabraknąć na waszym stole podczas tego święta. Chociaż zwykle najczęściej królują na nim baby i mazurki, to właśnie pascha najgłębiej dotyka symboliki w tym szczególnym czasie. Jak ją przygotować, żeby stała się niezapomnianym deserem, który podbije serca bliskich, zasiadających do wspólnego świętowania? Poznajcie sekrety idealnej paschy!
Pascha a sernik – czym się różnią?
Mimo że głównym składnikiem obydwu tych ciast jest twaróg, nie należy mylić paschy z sernikiem. Zasadniczą różnicą między nimi jest to, że sernik piecze się w piekarniku, natomiast pascha przygotowywana jest bez pieczenia. Sernik na zimno z kolei ma nieco inną konsystencję i nie jest tak aromatyczny, jak pascha. Pascha nie posiada spodu, podczas gdy sernik, niezależnie od rodzaju, zazwyczaj występuje na kruchym cieście, herbatnikach lub biszkoptach. Inny jest także jej kształt, przypominający stożek, mający symbolizować grobowiec.
Dobry ser tajemnicą idealnej paschy wielkanocnej
Struktura paschy jest dość zwarta, dlatego wybór sera nie może być przypadkowy. Najlepiej zatem wybrać twaróg tłusty i niekwaśny. Oryginalna pascha przyrządzana była z sera uzyskanego poprzez podgrzewanie mleka i śmietany z roztrzepanym jajkiem. Gotowanie należy zakończyć dopiero wtedy, gdy mleko w garnku zetnie się na ser. Wówczas odcedza się go i pozostawia na noc, przyciskając talerzykiem. Ten sposób wymaga jednak więcej czasu i umiejętności. Gotowy twaróg kupiony w sklepie należy dwukrotnie zmielić i odsączyć nadmiar wody. Tylko gładka i aksamitna masa serowa zagwarantuje sukces w przygotowaniu tego wielkanocnego przysmaku.
Jak przygotować paschę krok po kroku?
Zanim zabierzecie się za ser, najpierw przygotujcie masę z żółtek, utartych z cukrem pudrem i śmietanką. Zmiksujcie ją i podgrzejcie do momentu zagotowania. Pascha smakuje tak wybornie także dzięki dodatkom. Rodzynki, migdały, drobno siekane orzechy i otarta skórka z pomarańczy – to one nadają jej wyrazu. Wystudzoną masę, zmielony ser oraz bakalie należy połączyć ze sobą, a następnie przełożyć na wyłożone gazą sito. Całość przyciskamy talerzykiem i odstawiamy na kilka godzin do lodówki. Po tym czasie gotową paschę przekładamy na paterę. Jej kształt będzie zależał od kształtu sitka. Jeśli chcecie uzyskać stożkową formę paschy, wybierzcie właśnie takie sito lub zwykły durszlak.
Czym udekorować wielkanocną paschę?
Dekorowanie paschy to już ostatni element w przygotowaniu tego wyśmienitego deseru. Tutaj wiele zależy od waszych preferencji oraz kreatywności. Najbezpieczniej będzie użyć do tego celu pozostałych bakalii. Wówczas zarówno smak paschy, jak i dekoracji będzie spójny. Można także pokusić się o inne rozwiązania. Kandyzowana skórka z pomarańczy lub wiśni, wiórki startej czekolady, jadalne płatki kwiatów lub same orzechy – nie bójcie się własnej inwencji, aby przyozdobić ją tak, jak lubicie!
Kiedy przygotować paschę, żeby smakowała najlepiej?
W wirze przygotowań świątecznych dobrze jest zaplanować wszystkie działania, żeby przede wszystkim zdążyć je wykonać, ale także – jak w przypadku potraw – żeby nabrały one odpowiedniego smaku lub się nie zepsuły. Paschę najlepiej przygotować dzień przed Wielkanocą. Z racji tego, że jest ona podawana na zimno, wszystkie składniki użyte do jej wykonania muszą mieć czas na schłodzenie. Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie jej w lodówce, aby nie przesiąkła zapachami innych świątecznych przysmaków.
Szukacie inspiracji na domowy, przepyszny deser wielkanocny? Przepis na paschę na stronie przepisy.pl jest szybki i prosty, a efekt z pewnością przejdzie wasze oczekiwania!