Garmin udostępnił rejestrowanie EKG w Fenixie 7 Pro i Epix’ie 2 Pro

raport HRV w Garmin Fenix 7 Pro
Fenix 7 Pro dostał – oprócz monitorowania HRV – także funkcję rejestrownai EKG

W ostatniej aktualizacji zegarków, Garmin udostępnił funkcję rejestrowania rytmu zatokowego (EKG) w zegarkach Fenix 7 Pro i Epix 2 Pro. Nie jest to wielkim zaskoczeniem – już we wpisie sprzed miesiąca mówiącym o pojawieniu się tej funkcji w Venu 3 przewidywałem, że długo na tę funkcje nie przyjdzie nam czekać. Zarejestrowanie EKG w zegarku jest możliwe po zaktualizowaniu oprogramowania do wersji 19.41. Zegarek sam poprowadzi przez konfigurację funkcji i pomoże zarejestrować pierwszy zapis.

ekg
Wynik pomiaru EKG za pomocą zegarka Fenix 7 Pro Solar

Funkcjonalne zbliżenie do Fenixa 8

Udostępnienie rejestrowania rytmu zatokowego jest kolejnym elementem przybliżającym funkcjonalnie Fenixa 7 Pro i Epixa 2 Pro do najnowszej generacji zegarków Garmina. Oczywiście żadna aktualizacja nie poprawi rozdzielczości ekranu i nie wymieni go na AMOLED’a (w przypadku zmiany z Fenixa 7 Pro), ani nie doda komputera nurkowego. Można jednak założyć, że biorąc pod uwagę bardzo wysokie pokrewieństwo techniczne między zegarkami (ten sam układ GPS, i ten sam czujnik tętna Elevate V5), większość funkcji z nowej generacji zegarków znajdzie drogę do starszych modeli producenta.

A te aktualnie są dostępne w bardzo dobrych cenach. Fenixa 7 Pro można znaleźć już za około 2500 złotych (Ceneo), a Epixa 2 Pro najtaniej w chwili pisania artykułu można było zamówić z niemieckiego Amazona – przy obecnym kursie euro zegarek z przesyłką wychodzi około 2630 złotych. Jeśli interesuje Cię długoterminowy test Fenixa 7 Pro, sprawdź ten artykuł.

Co daje pomiar EKG?

Pomiar EKG w zegarku to praktyczna funkcja, pozwalająca na monitorowanie pracy serca w dowolnej chwili. Umożliwia szybkie wykrycie nieprawidłowości, takich jak arytmia czy nietypowe zmiany w rytmie serca, mogące być sygnałem do wizyty u lekarza. Dzięki temu rozwiązaniu osoby aktywne fizycznie mogą lepiej kontrolować reakcje swojego organizmu na wysiłek, a osoby obciążone ryzykiem chorób serca zyskują łatwy sposób na obserwację swojego zdrowia.

Pomiar nadgarstkowy nie zastąpi całodniowego pomiaru EKG w formie Holtera, może być jednak cenną funkcją w przypadku, w którym mamy wątpliwości co do stanu naszego mięśnia sercowego.

Jeśli artykuł jest dla Ciebie wartościowy, i chciałbyś czytać więcej podobnych treści na stronie bez wszechobecnych reklam, zobacz jak możesz wesprzeć działanie portalu. Dzięki osobom robiącym zakupy przez linki afiliacyjne, patronów i osoby „stawiające kawę” Fitnessowy.NET może działać bez reklam i śmieciowych treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować