Zarówno wydolność aerobowa, jak i siła oraz szybkość dziecka mają związek z wielkością szarej i białej istoty w mózgu. To z kolei wiąże się ze zdolnościami intelektualnymi.
Odpowiednia ilość ruchu w dzieciństwie może być ważna nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale także dla mózgu – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie na łamach „Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports”.
Odkryli oni, że dzieci, które można określić jako sprawne fizycznie miały więcej istoty szarej i białej w mózgu oraz ogólnie większe mózgi, niż dzieci zakwalifikowane jako mało sprawne.
Więcej istoty białej oznaczało przy tym lepsze zdolności poznawcze – szczególnie wyższą elastyczność poznawczą i lepiej działające tzw. funkcje wykonawcze niezbędne m.in. do kontroli zachowania.
Liczyła się zarówno wydolność aerobowa, jak i siła oraz szybkość.
„Wcześniejsze badania pokazały, że w czasie starzenia się mózg się kurczy, a ćwiczenia i sprawność fizyczna pomagają opóźnić ten fizjologiczny proces. Nasze badanie po raz pierwszy pokazuje, że w dzieciństwie, kiedy mózg rośnie i się rozwija, utrzymanie dobrego poziomu sprawności fizycznej wiąże się z lepszym ogólnym rozwojem mózgu”
– mówi kierujący pracami prof. Francisco B. Ortega.
„Uzyskane przez nas wyniki niosą ważne konsekwencje. Po pierwsze ocena sprawności dzieci w szkole nie tylko dostarcza informacji o ich zdrowiu fizycznym, jak wskazywały dotychczasowe badania, ale także o zdrowiu mózgu; po drugie rezultaty te otwierają drogę do dalszych badań nad tym, jak programy poprawiające sprawność dzieci mogą pomóc w rozwoju ich mózgów i zdolności mentalnych” – wyjaśnia naukowiec.
Więcej informacji na stronach:
autor: Marek Matacz