Sprawniejsze fizycznie to mądrzejsze dzieci.

Dzieci uprawiające sport
Foto @melissadoar / Twenty20

Zarówno wydolność aerobowa, jak i siła oraz szybkość dziecka mają związek z wielkością szarej i białej istoty w mózgu. To z kolei wiąże się ze zdolnościami intelektualnymi.

Odpowiednia ilość ruchu w dzieciństwie może być ważna nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale także dla mózgu – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie na łamach „Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports”.

Odkryli oni, że dzieci, które można określić jako sprawne fizycznie miały więcej istoty szarej i białej w mózgu oraz ogólnie większe mózgi, niż dzieci zakwalifikowane jako mało sprawne.

Więcej istoty białej oznaczało przy tym lepsze zdolności poznawcze – szczególnie wyższą elastyczność poznawczą i lepiej działające tzw. funkcje wykonawcze niezbędne m.in. do kontroli zachowania.

Liczyła się zarówno wydolność aerobowa, jak i siła oraz szybkość.

„Wcześniejsze badania pokazały, że w czasie starzenia się mózg się kurczy, a ćwiczenia i sprawność fizyczna pomagają opóźnić ten fizjologiczny proces. Nasze badanie po raz pierwszy pokazuje, że w dzieciństwie, kiedy mózg rośnie i się rozwija, utrzymanie dobrego poziomu sprawności fizycznej wiąże się z lepszym ogólnym rozwojem mózgu”

– mówi kierujący pracami prof. Francisco B. Ortega.

„Uzyskane przez nas wyniki niosą ważne konsekwencje. Po pierwsze ocena sprawności dzieci w szkole nie tylko dostarcza informacji o ich zdrowiu fizycznym, jak wskazywały dotychczasowe badania, ale także o zdrowiu mózgu; po drugie rezultaty te otwierają drogę do dalszych badań nad tym, jak programy poprawiające sprawność dzieci mogą pomóc w rozwoju ich mózgów i zdolności mentalnych” – wyjaśnia naukowiec.

Więcej informacji na stronach:

https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/206017

https://canal.ugr.es/uncategorized/children-who-are-physically-fitter-have-bigger-brains-new-study-finds/ (PAP)

autor: Marek Matacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować