Mięsień Pośladkowy Średni

mięsień pośladkowy średni

Umieszczony po zewnętrznej stronie biodra, mięsień pośladkowy średni (gluteus medius) to duży mięsień, który pomaga stabilizować miednicę i umożliwia prawidłową biomechanikę podczas chodzenia i biegania. Ten mięsień jest często pomijany w treningu na rzecz większego i bardziej znanego Mięśnia Pośladkowego Wielkiego (gluteus maximus), ale sprawny i silny m. pośladkowy średni jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania dolnych partii ciała.

Anatomia: Mięsień Pośladkowy Średni

Gluteus medius to duży, trójkątny mięsień, który wywodzi się z zewnętrznej powierzchni kości biodrowej i przyczepia się do krętarza większego kości udowej. Mięsień ten pomaga w wyprostowaniu i odwodzeniu bioder, a także stabilizuje miednicę podczas stania na jednej nodze. Jednym z widocznych znaków, że mięsień ten jest osłabiony jest wystąpienie tzw. objawu Trenbelenburga, czyli opadania miednicy po stronie przeciwnej podczas stania na jednej nodze czy chodzenia.

Ćwiczenia wzmacniające mięsień pośladkowy średni

Ćwiczenia, które pomogą nam wzmocnić gluteus medius będą wykorzystywały jego funkcje. Do najprostszych należą unoszenia nogi leżąc bokiem, odwiedzenia z gumą miniband, powerband oraz z wykorzystaniem wyciągu. dobrze sprawdzą się także ćwiczenia unilateralne, zarówno wykonywane z pomocą (np. zakrok z wykorzystaniem TRX, przysiad na jednej nodze z TRX), jak i masą własnego ciała (np. “krzesełko” w oparciu o ścianę jednonóż, wykonywanie “jaskółek”), oraz z obciążeniem.

Przykładowe ćwiczenie wzmacniające m. pośladkowy średni
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować