Top 5: najlepsze zajęcia fitness dla zupełnie początkujących

zajęcia fitness dla początkujących

Rozpoczęcie przygody z treningiem przyniesie wiele dobrych zmian w życiu każdego człowieka. Często taka przygoda zaczyna się właśnie od wybraniu się na zajęcia fitness w swoim lokalnym klubie fitness. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami, mogą mieć jednak problem z wybraniem odpowiedniej formy aktywności. Wśród wielu różnych zajęć obecnych w grafikach większych klubów, wybranie odpowiednich zajęć na początek może okazać się bardzo trudne, dlatego z myślą o takich osobach przygotowałem poniższy poradnik.

Dzięki niemu poznasz 5 zupełnie różnych, ale równie dobrych zajęć dla osób początkujących. Starałem się w kilku zdaniach zawrzeć opis danej formy fitness oraz informację, kto najlepiej skorzysta na danym rodzaju treningu. Zapraszam do lektury

Trening funkcjonalny – wprowadzenie do świata treningu siłowego

Trening funkcjonalny to wszechstronna forma aktywności, która poprawia ogólną sprawność fizyczną i wzmacnia mięśnie wykorzystywane w codziennych czynnościach. Zajęcia te kładą nacisk na ćwiczenia z wykorzystaniem własnego ciała, sprzętu takiego jak hantle, kettle czy piłki. Obecnie odbywają się w niemal każdym klubie fitness, i są organizowane często w formie treningu obwodowego. Sam prowadziłem tego typu zajęcia przez ponad 3 lata w klubach sieci Fitness Academy, i widziałem na własne oczy jak zmieniał sylwetkę i sprawność uczestników.

Trening funkcjonalny może mieć wiele różnych oblicz – w tym treningu obwodowego

Dla osób początkujących, które w dłuższej perspektywie czasu planują samodzielny trening na siłowni, ten rodzaj treningu może się świetnie sprawdzić. Z jednej strony pozwoli nauczyć się podstawowych ćwiczeń siłowych pod okiem wykwalifikowanego (miejmy nadzieję) instruktora, a z drugiej – pozwoli spalić nieco kalorii budując jednocześnie masę mięśniową.

Z dobrym instruktorem trening tego typu powinien dać rewelacyjne efekty – ćwiczenia w większości przypadków są łatwo skalowalne, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnego poziomu sprawności i zwiększanie intensywności z czasem. Podczas zajęć uczestnicy pracują nad koordynacją, równowagą, siłą i wytrzymałością, co przekłada się na lepszą efektywność wykonywania codziennych zadań i zmniejsza ryzyko kontuzji.

Bodypump – praca nad siłą i wytrzymałością przy rytmicznej muzyce

Bodypump to dynamiczne zajęcia grupowe oparte na treningu siłowym, które cieszą się bardzo dużą popularnością na całym świecie. Używając lekkich ciężarów z dużą liczbą powtórzeń, uczestnicy pracują nad wszystkimi głównymi grupami mięśniowymi, co sprzyja kształtowaniu sylwetki ciała i poprawie wydolności. Dla nowicjuszy Bodypump jest dobrym wyborem, ze względu na wykonywanie uproszczonych wariantów podstawowych ćwiczeń z małym obciążeniem. To sprawia, że w większości przypadków tego typu zajęcia są bezpieczne.

W przypadku zajęć poza klubami licencjonowanymi Les Mills, zwykle instruktorzy zapewniają dokładne wskazówki techniczne, poprawiając technikę jeśli trzeba. Nieco inaczej sprawa się ma, jeśli zajęcia są organizowane w licencjonowanym klubie. Tutaj instruktor zawsze jest przed trenującymi, pokazując ćwiczenia, jednak nie możemy tutaj liczyć na podejście prowadzącego i indywidualną korektę.

Ważną cechą tych zajęć jest fakt, że obciążenie można dostosować do indywidualnych możliwości. Każda sesja trwa zazwyczaj około godziny i jest ułożona w taki sposób, aby maksymalizować spalanie kalorii. W licencjonowanych klubach, wykonywany do muzyki układ Bodypump nie zmienia się przez kilka miesięcy, a w tym czasie uczestnicy mogą zwiększać obciążenie – progresując w ten sposób swój trening.

Pilates – godny uwagi nie tylko wtedy, gdy bolą nas plecy

Pilates to forma ćwiczeń koncentrująca się na wzmacnianiu korpusu naszego ciała, czyli mięśniach brzucha, pleców, pośladków i bioder. Zajęcia te pomagają w budowaniu siły mięśni stabilizujących, poprawie postawy, elastyczności i równowagi. To kapitalne zajęcia dla osób, które wykonują pracę siedzącą, walczą z powracającym bólem pleców czy czują się mocno “zastane” w swoim ciele.

pilates to świetna opcja
W Pilatesie instruktor/nauczyciel często koryguje podopiecznych w sposób bezpośredni.

Dla początkujących ćwiczących Pilates jest ma dodatkową zaletę – ćwiczenia wykonywane są w spokojnym tempie, a każdy ruch jest precyzyjny i kontrolowany. Co więcej, zdecydowana większość instruktorów tej formy zajęć to bardzo doświadczeni instruktorzy. To z kolei minimalizuje ryzyko kontuzji i zwykle przekłada się na lepsze rezultaty.

Regularna praktyka Pilatesu może przynieść ulgę osobom cierpiącym na bóle pleców, i bioder, a także poprawić mobilność i elastyczność ciała. Pilates jest także polecany dla tych, którzy chcą poprawić swoje wyniki w innych dyscyplinach sportowych, ponieważ rozwija świadomość ciała oraz zdolność do głębokiej koncentracji.

Zumba – więcej niż taniej

Zumba to energetyczne zajęcia taneczne, które łączą w sobie elementy aerobiku z różnorodnymi stylami tańca latynoamerykańskiego. To doskonały wybór dla osób początkujących, które chcą spalić dużą ilość kalorii przy dobrej muzyce. Podstawowe kroki są dość proste i łatwe do naśladowania, a atmosfera zajęć jest wyjątkowo przyjazna i niezobowiązująca.

zumba dla początkujących
Zumba to przede wszystkim zajęcia taneczne, nastawiona na spalanie dużej ilości kalorii

Zumba nie tylko sprzyja poprawie kondycji i spalaniu kalorii, ale także pozytywnie wpływa na nastrój dzięki swojej energicznej formie i społeczności, która często tworzy się wokół tego rodzaju zajęć.

Indoor Cycling, czyli robimy formę na lata

Zajęcia rowerowe były jednymi z pierwszych, które prowadziłem w swojej karierze trenersko-instruktorskiej. Były to też pierwsze zajęcia, na które trafiłem jeszcze jako klubowicz. Mają najniższe wymagania jeśli chodzi o umiejętności spośród wszystkich zajęć fitness, i pozwalają się rozruszać na początku przygody treningowej.

zajęcia fitness dla początkujących - indoor cycling
Zajęcia Indoor Cycling odbywają sięzawsze przy muzyce – warto więc wybrać klub z dobrym nagłośnieniem

To dobra opcja dla osób walczących z nadwagą – Indoor Cycling pozwala spalić kilkaset kalorii w ciągu godzinnych zajęć, nie obciążając przy tym stawów. To też świetny trening zimowy dla biegaczy i rowerzystów, którzy trenują po to, by poprawić swoje wyniki sportowe w kolejnych sezonach. Ze względu na swoją charakterystykę, zdecydowanie polecam łączenie tych zajęć z jeszcze minimum jedną formą fitnessu. Dobrze sprawdzą się przy tym wspomniane w pierwszym akapicie treningi funkcjonalne, ale też zajęcia z kettlebell czy treningi z TRX. Właśnie to ostatnie połączenie (rowerki + TRX) było moim pierwszym zestawem zajęć na które regularne chodziłem.

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować