Trening siłowy poprawił efektywność wspinania

wspinanie

W niedawno opublikowanym badaniu, grupa naukowców pochyliła się nad zagadnieniem wpływu treningu siłowego (ukierunkowanego na poprawę wyników wspinaczkowych) na wydajność wspinania, i porównanie go z wspinaczami nie wykonującymi dodatkowego treningu siłowego. W tym celu badacze wykonali meta-analizę dostępnych badań, pochylających się nad tym zagadnieniem, i na podstawie pięciu zakwalifikowanych prac badawczych stwierdzili, że trening siłowy w dużym stopniu pozytywnie oddziaływał na wydajność wspinaczy.

W badaniu sprawdzano aspekty kluczowe dla wspinania

Ogólna metaanaliza wykazała poprawę wyników testów związanych ze wspinaczką po treningu siłowym specyficznym dla wspinaczki w porównaniu z samym wspinaniem (SDM = 0,57, 95%CI = 0,24-0,91). Dalsze analizy wykazały, że siła palców (SDM = 0,41, 95%CI 0,03-0,80), szybkość rozwijania siły (SDM = 0,91, 95%CI = 0,21-1,61) oraz wytrzymałość przedramienia (SDM = 1,23, 95%CI = 0,69-1,77) uległy poprawie w wyniku treningu oporowego zginaczy palców w porównaniu z treningiem wspinaczkowym.

źródło:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9806751/

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować