10 tysięcy kroków dziennie – często możemy przeczytać lub trafić w telewizji na wezwania do wykonania takiej ilości kroków regularnie. Wydaje się to dużo, choć w rzeczywistości oznacza przejście tylko około 6 kilometrów w ciągu doby. Nawet jeśli nie masz zamiaru pokonywać takiego dystansu pieszo, warto monitorować naszą codzienną aktywność, w tym pokonywane kroki.. Oto 5 powodów, dla których warto liczyć kroki.
Liczenie kroków jest prostym sposobem na monitorowanie aktywności
Śledzenie wykonywanych na co dzień kroków jest jednym z najlepszych sposobów monitorowania naszej aktywności poza sportowej. W dzisiejszych czasach wielu z nas pracuje przed komputerem lub za biurkiem i spędza długie godziny w pozycji siedzącej. To z kolei powoduje, że bez dodatkowego bodźca nasze mięśnie zanikają, spada nasze zapotrzebowanie kaloryczne, a przez to łatwiej nabrać dodatkowych kilogramów. Regularne liczenie kroków pozwala nam ocenić realnie poziom naszej aktywności i ilość spalanych w ciągu dnia kalorii (większość zegarków sportowych i smartwatchy oferuje takie funkcje)
Motywacja do ruchu
Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak niewiele się w ciągu dnia ruszamy. Liczenie pokonanych kroków pozwala nam zweryfikować poziom aktywności, i dążyć do ustalonego przez nas poziomu. Wiele zegarków zapewnia dodatkowe “wezwania” motywacyjne do wykonania określonego zadania. Nawet testowany przeze mnie obecnie, budżetowy Amazfit GTS 2 Mini wysyła wezwania do ruchu, gdy zbyt długo pozostajemy bezczynni.
Chodzenie jest dobre dla zdrowia
Udowodniono naukowo, że wykonywanie codziennie około 10 tysięcy kroków wiąże się ze znacznym zmniejszeniem ryzyka chorób układu krążenia, w tym zawału i ataku serca, redukuje ryzyko wystąpienia 13 rodzajów raka oraz demencji[1]. Taka ilość kroków pozwala także wydatnie zwiększyć wydatek energetyczny, przez co pomaga nam utrzymać prawidłowy poziom wagi.
Warto wiedzieć, że tak chodzenie jak i bieganie może przyczynić się do zwiększenia gęstości kości, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy
Więcej ruchu to mniej stresu
Wiele badań naukowych pokazało, że wraz ze wzrostem poziomu aktywności fizycznej spada poziom odczuwanego stresu i niepokoju. To z kolei przekłada się na lepsze samopoczucie, bezcenne dla utrzymania zdrowia tak psychicznego jak i fizycznego. Dlatego choć czasem nie będzie nam się chciało już się ruszać, to gdy zobaczymy na ekranie smartwatcha czy zegarka sportowego niską liczbę kroków, warto będzie wyjść na spacer by je nadrobić.
Spacer poprawi sen i regenerację
Regularna aktywność fizyczna może pomóc Ci lepiej spać w nocy. Licząc swoje codzienne kroki, możesz upewnić się, że masz wystarczającą ilość aktywności fizycznej, a Twój organizm będzie odpowiednio dotleniony. Swego czasu prowadzono także badania nad wpływem pokonywania 10 tysięcy kroków na jakość i ilość snu u osób zmagających się z bezsennością. Badania wykazały pozytywny wpływ chodzenia, a osoby realizujące cel zasypiały łatwiej i wcześniej aniżeli przed próbą.
Jak liczyć kroki?
Liczenie kroków możliwe jest na kilka sposobów. Część telefonów komórkowych ma aplikacje monitorujące zdrowie, które mogą zliczać kroki wykonywane w ciągu dnia. Minusem tego rozwiązania jest stosunkowo niska dokładność tego rozwiązania i możliwe szybsze rozładowywanie baterii telefonu, ale plusem – zerowy koszt działania.
Nieco lepszą opcją jest liczenie za pomocą zegarka sportowego lub smartwatcha. O ile najprostsze i najtańsze opaski często oferują bardzo niską dokładność, jednak wcale nie musimy wydawać dużych pieniędzy na opaskę, która będzie po prostu działać. Kilka budżetowych propozycji to między innymi:
- Amazfit GTS 2 Mini – około 290 złotych – obecnie testowany, poza liczeniem kroków, pomiarem tętna i wbudowanym GPS, oferuje także pulsoksymetr, dość dobry monitoring snui bardzo dobry czas pracy na baterii. Pełny test będzie opublikowany w przyszłym tygodniu.
- Xiaomi Mi Band 6 NFC – około 200 złotych – jedna z najtańszych na rynku opasek smart oferująca płatności zbliżeniowe przez NFC. Niestety bez GPS
- Garmin Venu SQ – od około 700 złotych – jeden z najlepszych zegarków Garmina w relacji cena do jakości. Poza monitorowaniem kroków, tętna i snu oferuje płatności zbliżeniowe, dość długą pracę na baterii oraz możliwość sterowania muzyką (lub odtwarzanie jej z zegarka – w wersjach Music).
Inną opcją liczenia kroków jest zainwestowanie w dedykowany krokomierz. To było popularne rozwiązanie kilka lat temu, jednak obecnie, w dobie wysokiej dokładności zegarków sportowych, takie urządzenia odeszły już do lamusa.
Umieszczone w artykule linki mają charakter afiliacyjny. Fitnessowy.NET może otrzymać prowizję od zakupów dokonanych za ich pośrednictwem, to z kolei sprawia że serwis jest pozbawiony reklam i darmowy. Inne metody wsparcia działania strony opisane są w zakładce “wsparcie“