Agmatyna: czym jest? Czy warto suplementowąć?

agmatyna

Agmatyna jest pochodną aminokwasu argininy, która zyskała popularność na rynku suplementów diety ze względu na potencjalne korzyści w zakresie poprawy wyników sportowych, funkcji poznawczych i łagodzenia bólu. Uważa się, że działa ona jako agonista pewnych receptorów w mózgu, modulując ich aktywność w celu poprawy nastroju, zmniejszenia niepokoju i poprawy koncentracji[1]. Ponadto agmatyna została zbadana pod kątem jej zdolności do zwiększenia przepływu krwi i dotlenienia mięśni. To właściwości suplementów, które mogą potencjalnie prowadzić do zwiększenia wydajności sportowej i poprawy regeneracji.

Zalety suplementacji agmatyną

Główne zalety związane z suplementacją agmatyną to potencjalna poprawa wyników sportowych, polepszenie nastroju i zdolności poznawczych i złagodzenie bólu. Pod względem wydajności sportowej, agmatyna może pomóc zwiększyć przepływ krwi i dotlenienie mięśni, co potencjalnie może prowadzić do poprawy wydajności i szybszej regeneracji. Te właściciwości jednak nie były traktowane w badaniach priorytetowo. Co więcej, część badań sugeruje, że skuteczność suplementacji agmatyną w kontekście poprawy wyników sportowy jest niewielka[2].

Znacznie lepiej udokumentowane są właściwości agmatyny w zakresie poprawy koncentracji, nastroju i zdolności poznawczych.

Wady Agmatyny

Podstawowym minusem związanym z suplementacją agmatyną jest… brak dowodów na jej skuteczność, przynajmniej w kontekście wyników sportowych. Chociaż istnieją pewne badania, które sugerują, że agmatyna może przynieść korzyści stosującym je sportowcom, to ich wiarygodność jest obniżona przez małe grupy testowe oraz mało jednoznaczne wyniki.

Niestety nadal testy nad tym suplementem są w początkowej fazie i potrzeba więcej informacji, zanim będzie można wyciągnąć jakiekolwiek jednoznaczne wnioski.

Posumowanie: czy warto stosować agmatynę?

Główne korzyści płynące z suplementacji w kontekście sportowym związane są z potencjałem do zwiększania produkcji tlenku azotu. Tlenek azotu jest naturalnym środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, co oznacza, że zwiększa przepływ krwi w całym organizmie. Może to prowadzić do poprawy wydajności podczas ćwiczeń, ponieważ zwiększony przepływ krwi może dostarczyć więcej tlenu i składników odżywczych do pracujących mięśni. Trzeba sobie jednak powiedzieć, że na rynku jest szereg suplementów, których skuteczność w tym zakresie została znacznie lepiej udowodniona. Przykładem może być tutaj chociażby arginina, której agmatyna jest pochodną.

Z drugiej strony, suplementacja tym środkiem może mieć również skutki uboczne. Niektórzy ludzie mogą doświadczyć bólu głowy, nudności lub biegunki jako efekt zażycia nadmiernych dawek agmatyny. Dodatkowo, przyjmowana w dużych dawkach agmatyna może powodować wzrost poziomu kortyzolu, co może prowadzić do występowania okresów niepokoju i stresu.

Źródła:

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17927294/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6090881/

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów, z których najprostszym jest dokonanie dowolnego zakupu na Amazon za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Więcej sposobów wspierania rozwoju strony znajdziesz w dziale wsparcie..
Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować