Agmatyna: czym jest? Czy warto suplementowąć?

agmatyna

Agmatyna jest pochodną aminokwasu argininy, która zyskała popularność na rynku suplementów diety ze względu na potencjalne korzyści w zakresie poprawy wyników sportowych, funkcji poznawczych i łagodzenia bólu. Uważa się, że działa ona jako agonista pewnych receptorów w mózgu, modulując ich aktywność w celu poprawy nastroju, zmniejszenia niepokoju i poprawy koncentracji[1]. Ponadto, agmatyna została zbadana pod kątem jej zdolności do zwiększenia przepływu krwi i dotlenienia mięśni, co może prowadzić do zwiększenia wydajności sportowej i poprawy regeneracji.

Zalety suplementacji agmatyną

Główne zalety związane z suplementacją agmatyną to potencjalna poprawa wyników sportowych, polepszenie nastroju i zdolności poznawczych i złagodzenie bólu. Pod względem wydajności sportowej, agmatyna może pomóc zwiększyć przepływ krwi i dotlenienie mięśni, co potencjalnie może prowadzić do poprawy wydajności i szybszej regeneracji. Te właściciwości jednak nie były traktowane w badaniach priorytetowo. Co więcej, część badań sugeruje, że skuteczność suplementacji agmatyną w kontekście poprawy wyników sportowy jest niewielka[2].

Znacznie lepiej udokumentowane są właściwości agmatyny w zakresie poprawy koncentracji, nastroju i zdolności poznawczych.

Wady Agmatyny

Podstawowym minusem związanym z suplementacją agmatyną jest… brak dowodów na jej skuteczność, przynajmniej w kontekście wyników sportowych. Chociaż istnieją pewne badania, które sugerują, że agmatyna może przynieść korzyści stosującym je sportowcom. Niestety nadal testy nad agmatyną są w początkowej fazie i potrzeba więcej informacji, zanim będzie można wyciągnąć jakiekolwiek definitywne wnioski.

Posumowanie: czy warto stosować agmatynę?

Główne korzyści płynące z suplementacji uagmatyną w kontekście sportowym związane są z jej zdolnością do zwiększania produkcji tlenku azotu. Tlenek azotu jest naturalnym środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, co oznacza, że zwiększa przepływ krwi w całym organizmie. Może to prowadzić do poprawy wydajności podczas ćwiczeń, ponieważ zwiększony przepływ krwi może dostarczyć więcej tlenu i składników odżywczych do pracujących mięśni.

Z drugiej strony, suplementacja tym środkiem może mieć również skutki uboczne. Niektórzy ludzie mogą doświadczyć bólu głowy, nudności lub biegunki jako efekt zażycia nadmiernych dawek agmatyny. Dodatkowo, przyjmowana w dużych dawkach agmatyna może powodować wzrost poziomu kortyzolu, co może prowadzić do niepokoju i stresu.

Źródła:

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17927294/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6090881/

Jeśli uważasz że materiały zawarte ma stronie są wartościowe, i chcesz przeczytać więcej ciekawych materiałów, możesz wesprzeć Fitnessowy.NET na kilka różnych sposobów: kupując mi kawę, zostając patronem lub też dokonując zakupów np. na Amazon na za pośrednictwem linków umieszczonych na portalu. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce wsparcie. Dzięki przychodom z tych źródeł serwis jest bezpłatny i pozbawiony irytujących reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować