Aktywność fizyczna pomaga w leczeniu „długiego COVID’u”

Trening, bieganie - zdjęcie obrazujące trening biegowy

Mimo, iż nie został jeszcze opracowany medyczny standard leczenia tzw. długiego COVID (z ang. „long COVID”), nowo opublikowane badania sugerują, że ćwiczenia fizyczne mogą pomóc przerwać utrzymujący się w organizmie stan zapalny. To właśnie długo utrzymujący się po ustąpieniu większości objawów stan zapalny prowadzi m.in. do rozwoju cukrzycy i depresji pojawiających się nawet kilka miesięcy po wyzdrowieniu.

„Wiemy, że tzw. long COVID może powodować depresję oraz zwiększać poziom glukozy we krwi do punktu, w którym zaczyna się rozwijać cukrzycowa kwasica ketonowa, czyli potencjalnie zagrażający życiu stan występujący u osób z cukrzycą typu 1 – mówi dr Candida Rebello z Pennington Biomedical Research Center, główna autorka publikacji. – Ćwiczenia mogą temu zaradzić. Pomagają one pozbyć się stanu zapalnego, który prowadzi do podwyższonego poziomu glukozy we krwi oraz rozwoju i progresji cukrzycy oraz klinicznej depresji”.

Badaczka dodaje także, że nie dysponujemy dokładnymi informacjami ile osób cierpi na długi COVID. Dotychczasowe informacje są bardzo rozbieżne i wahają się od 15 do 80 procent zarażonych osób, a poznanie dokładnej liczby może okazać się niemożliwe.

Długi COVID wywołuje coś, co amerykańskie Centra Kontroli i Profilaktyki Chorób definiują jako „zestaw różnorakich wyniszczających objawów”. Zalicza się do nich m.in. mgłę mózgową, bóle mięśni i przewlekłe zmęczenie, mogące się utrzymywać miesiącami po ustąpieniu objawów choroby. Do tej grupy zaliczana jest także cukrzyca i depresja, których występowanie u osób po przebyciu COVID-19 jest znacznie częstsze aniżeli u osób, które uniknęły zachorowania.

„Zdarza się też tak, że jakaś osoba przejdzie COVID-19 bardzo łagodnie, ale sześć miesięcy później, długo po ustąpieniu kaszlu czy gorączki, rozwija się u niej cukrzyca”

– podkreśla dr Rebello.

Ćwiczenia fizyczne sposobem na pozbycie się „long covid”

Badacze zalecają minimum 30 minut wysiłku fizycznego dziennie jako jeden ze sposobów na pozbycie się objawów długiego COVID. Jak zaznaczają, nie chodzi tutaj nawet o bardzo intensywny wysiłek. Wystarczy spacer, trucht lub lekki trening siłowy . A u osób niezdolnych do wykonania 30-minutowej sesji treningowej „na raz”, nawet podzielenie jej na dwa 15-minutowe bloki może pomóc w uporaniu się z problemami.

„Wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna jest kluczowym elementem zdrowego życia. Już wcześniejsze badania wykazały, że ćwiczenia mogą być wykorzystywane do przerwania reakcji łańcuchowej zapalenia, która m.in. prowadzi do wysokiego poziomu cukru we krwi, a w efekcie do rozwoju lub progresji cukrzycy typu 2”

– dodaje współautor artykułu dr John Kirwan.

Badacze wysnuli tezę, że ćwiczenia fizyczne przeciwdziałają neuropsychiatrycznym i endokrynnym następstwom długiego COVID poprzez indukowanie uwalniania czynników przeciwzapalnych, które pośrednio wspierają homeostazę mózgu i zwiększają wrażliwość na insulinę

W powrocie do aktywności fizycznej po COVID może być przydatny opublikowany wcześniej na łamach portalu artykuł „Powrót do treningu po COVID

Artykuł omawiający wyniki badania ukazał się w piśmie „Exercise and Sport Sciences Reviews” (http://dx.doi.org/10.1249/JES.0000000000000284).

Na podstawie depeszy PAP Nauka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować