Brad Schoenfeld – trener, naukowiec i autor

Brad Schoenfeld podczas konferencji
Brad Schoenfeld podczas konferencji Aspetar

Brad Schoenfeld to prawdziwa ikona w świecie treningu siłowego i bodybuildingu. Znany jest przede wszystkim ze swojej naukowej pracy nad hipertrofia mięśniową oraz technikami treningowymi. Urodzony w 1962 roku w USA, zyskał uznanie nie tylko jako trener personalny, ale przede wszystkim jako naukowiec i szkoleniowiec. Swoją renomę zdobył publikując liczne badania naukowe oraz pisząc książki, które stały się kanonem wiedzy na temat efektywnego budowania masy mięśniowej.

Jego metody treningowe, oparte na starannie przeprowadzonych badaniach, w wielu aspektach zrewolucjonizowały podejście do treningu siłowego. Schoenfeld mimo przekroczenia 60 roku życia nadal jest aktywnym badaczem i szkoleniowcem. Poza pełnieniem funkcji profesora na Lehman College w Bronksie, pracuje także jako dietetyk sportowy drużyny NHL – New Jersey Devils oraz regularnie publikuje kolejne badania naukowe. Poza powyższym, Brad Schoenfeld uczestniczy w różnego rodzaju szkoleniach i sympozjach, dzieląc się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Początki kariery

Brad Schoenfeld jako młody człowiek wykazywał ogromne zainteresowanie biomechaniką i fizjologią ludzkiego ciała, co stało się fundamentem dla jego przyszłej kariery. Swoją drogę zawodową rozpoczął jako trener personalny, pomagając osiągać podopiecznym ich cele treningowe. Dość szybko czasie zauważył, że sukces w tej dziedzinie wymaga zrozumienia procesów, które zachodzą w naszym ciele w trakcie treningu i regeneracji po nim. To skłoniło go do kontynuowania nauki na uniwersytecie, gdzie obronił doktorat.

Naukowe podejście drogą do sukcesu

Decydującym punktem w karierze Schoenfelda było połączenie jego praktycznego doświadczenia z treningiem personalnym z naukowym podejściem do kulturystyki i fitnessu. Jego naukowa ciekawość i zaangażowanie w badania przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Schoenfeld jest autorem i współautorem ponad 270 badań i opracowań naukowych[1], koncentrujących się na wpływie różnych rodzajów treningu siłowego na hipertrofię i siłę mięśniową. Wiele z nich należy do najczęściej cytowanych opracowań w zakresie treningu siłowego. Przykładowo, badanie nad mechanizmami rządzącymi hipertrofią mięśniową, i ich wpływem na trening siłowy z 2010 roku było cytowane ponad 1800 razy[2].

Brad Schoenfeld jako autor

Brad Schoenfeld jest autorem licznych publikacji książkowych, które traktują o różnych aspektach treningu siłowego i hipertrofii. Część z książek jest kierowana do trenerów, jednak większość z wydawnictw równie dobrze może być użyteczna dla trenujących rekreacyjnie.

Dotychczasowym, największym sukcesem wydawniczym jest książka “The M.A.X. Muscle Plan“. Jest to kompleksowy przewodnik pokazujący, jak maksymalizować wzrost masy mięśniowej. Obecnie w sprzedaży jest druga edycja tej książki, adresowanej tak do trenujących jak i trenerów. Niestety nie została dotychczas przetłumaczona na język polski, a angielskie wydanie można zamówić na Amazon za około 130 złotych.

Kolejną ciekawą pozycją wydawniczą jest książka “Science and Developement of Muscle Hypertrophy, adresowana do zaawansowanych trenujących, kulturystów oraz trenerów personalnych. Niestety trudno dostępna w Polsce, najłatwiej ją kupić przez amerykański Amazon czy to w wersji na Kindle czy też papierowej.

Trenerów personalnych może zainteresować książka “Advanced Personal Training“, która została opracowana przez Brada oraz Paul’a Hough. To dość świeże wydanie – 2021 rok – opiera się na aktualnej wiedzy naukowej w dziedzinie treningu siłowego i sposobach wykorzystania tej wiedzy w treningu personalnym. Możemy ją zamówić przez księgarnię Empik (280 zł) lub na polskim Amazonie (214 zł w chwili pisania artykułu)

Obecna Działalność

Aktualnie Brad Schoenfeld kontynuuje swoją działalność jako naukowiec i wykładowca akademicki. Poza tym realizuje się jako mentor i szkoleniowiec dla trenerów, przemawiając na konferencjach, prowadząc warsztaty oraz uczestnicząc w panelach dyskusyjnych. Jego obecność w mediach społecznościowych i regularne publikacje w specjalistycznych czasopismach sprawiają, że wciąż pozostaje on aktywnym i wpływowym głosem w społeczności naukowej zajmującej się treningiem siłowym i hipertrofią.

Brad Schoenfeld angażuje się również w działalność mentoringową, pomagając młodym naukowcom i trenerom w rozwijaniu ich karier, co świadczy o jego nieustającym zaangażowaniu w przekazywanie wiedzy i promowanie zdrowego stylu życia.

Umieszczone w artykule linki mają charakter afiliacyjny. Fitnessowy.NET może otrzymać prowizję od zakupów dokonanych za ich pośrednictwem, to z kolei sprawia że serwis jest pozbawiony reklam i darmowy. Inne metody wsparcia działania strony opisane są w zakładce “wsparcie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować