6 powodów dla których warto trenować z pulsometrem

trening z pulsometrem
Pulsometr przydatny jest nie tylko podczas biegania

Istnieje szereg powodów, dla których warto kupić i używać monitora tętna podczas treningu, a korzyści z jego stosowania zauważą tak sportowcy zawodowi jak i amatorzy. W poniższym zestawieniu poznasz 6 powodów, dla których warto ćwiczyć z pulsometrem nie tylko podczas biegania

1. Lepiej oszacujesz swój poziom intensywności

Pulsometry dostarczają cenne informacje zwrotne na temat tego, jak ciężko pracujesz, i w której strefie tętna się znajdujesz. Jest to pomocna informacja, niezależnie od tego, czy próbujesz utrzymać określone tętno w celu spalania tłuszczu, próbujesz poprawić swoją wydolność w określonym zakresie czy po prostu chcesz policzyć kalorie spalone podczas treningu.

2. Łatwiej policzysz spalone kalorie

Zarówno w przypadku treningu z aplikacją producenta zegarków sportowych, jak i innymi – np. Stravą czy innym pomocnikiem treningowym, pulsometr pomoże sprawdzić ile mniej więcej spaliliśmy kalorii podczas wysiłku. Nie są to oczywiście idealnie dokładne dane, bo większość urządzeń i aplikacji przeszacowuje wydatek energetyczny o 25-30%, jednak wiedząc o ile te dane są przekłamane łatwiej policzyć faktycznie spalone kalorie[1].

Pulsometr pomaga policzyć kalorie
Pulsometr pomaga policzyć spalone podczas wysiłku kalorie, jednak musimy wziąć poprawkę na to, że większość urządzeń przekłamuje wynik, zawyżając go o 25-30%

3. Możesz użyć monitora tętna, aby pomóc Ci prawidłowo się rozgrzać.

Rozgrzewka jest ważna, aby pomóc organizmowi przygotować się do ćwiczeń i uniknąć kontuzji, jednak wiele osób ma problem z jej prawidłowym wykonaniem. Część rozgrzewa się zbyt intensywnie, a druga grupa – wręcz przeciwnie. Często zdarza się, szczególnie przed treningiem siłowym, że ćwiczący “lunatykuje” na rozgrzewce i nie podnosi tętna i temperatury swojego ciała wystarczająco. Pulsometr może w tym przypadku pomóc sprawdzić, czy osiągnęliśmy wymagany poziom intensywności.

4. Lepiej ocenisz swój poziom wytrenowania i regenerację.

Monitory tętna mogą pomóc Ci zobaczyć, jak szybko Twoje tętno wraca do normy po wysiłku. Ta informacja może być pomocna w ocenie tego, jak dobrze się regenerujesz oraz w jakiej formie jesteś. Cenną informacją jest np. tętno spoczynkowe, które możemy zmierzyć tak dzięki zegarkom sportowym monitorującym nasze tętno przez cały dzień, jak i dzięki taniemu pulsometrowi Bluetooth.

5. Unikniesz wpadki na zawodach

Podczas zawodów – niezależnie, czy to bieg na 5 kilometrów czy wyścigi szosowe – łatwo poddać się emocjom i przeszarżować na starcie. Dzięki regularnym treningom z pulsometrem i monitorowaniu tętna podczas zawodów, łatwiej będzie Ci zarządzać swoją energią podczas startu i uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania.

6. W miarodajny sposób zobaczysz swoje postępy

Trenując sporty takie jak kolarstwo czy bieganie możemy łatwo zobaczyć, czy poruszanie się z określoną prędkością jest dla nas mniej czy bardziej wymagające. Wystarczy porównać nasze tętno podczas wysiłku o tej samej intensywności sprzed kilku miesięcy by zobaczyć postępy treningowe, lub regres – jeśli taki wystąpił.

Jeśli zastanawiasz się, jaki pulsometr kupić – w wyborze odpowiedniego monitora tętna Bluetooth pomoże Ci ten poradnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować