Poradniki
Cel: siła
Opublikowane
5 lat temuon
Przez
dorian
Silny facet większości społeczeństwa kojarzy się z dużymi, napompowanymi bykami z siłowni. Silna kobieta – z osobą o posturze Agaty Wróbel. Oczywiście jest to po części uzasadnione – większa masa mięśniowa sprzyja podnoszeniu dużych ciężarów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy – zamiast zwiększać niepotrzebnie masę naszego ciała – zadbali o jakość a nie ilość mięśni. Dzięki temu możemy uzyskać podobne rezultaty co osoby ważące od nas o wiele więcej. To jest szczególnie istotne kiedy siłownia nie jest całym naszym życiem i uprawiamy inne sporty (np. bieganie, jazda na rowerze, wspinaczka) lub np. tańczymy (niekoniecznie na rurze ;-)) lub chociażby chcemy pojeździć z dzieckiem samochodzikiem w lunaparku nie ryzykując wyrzucenia na zbity pysk za popsucie autka swoją wagą.
Co wpływa na „siłę”?
Siła rozumiana jako zdolność do podnoszenia danego obciążenia czy wykonywania określonej pracy jest wypadkową trzech czynników: masy mięśniowej, gęstości (jakości) mięśni oraz naszych umiejętności kontroli układu nerwowego. W skrócie: generalnie osoba dysponująca dużą masą mięśniową powinna być w stanie wykonać większą pracę (podnieść/podrzucić większy ciężar) aniżeli osoba dysponująca mniejszą ilością mięśni. To nie jest jednakże regułą, ponieważ – jak wynika z niedawno opublikowanych wyników badań – u osób trenujących kulturystykę jakość mięśni, a więc zdolność wykonywania przez nich pracy, jest gorsza nawet niż u osób nietrenujących, a w porównaniu do sportowców trenujących sporty siłowo-wytrzymałościowe moc generowana przez 1 gram mięśni kulturysty była o 58% niższa [źródło], aniżeli u np. sprinterów. Wynika to ze stosowania metod treningowych nastawionych na wzrost masy mięśniowej zamiast na zdobywanie siły koniecznej do wykonywania określonej pracy – tutaj konieczne jest także opanowanie umiejętności odpowiedniego wykorzystania potencjału naszego układu nerwowego. Oczywiście kulturysta w dalszym ciągu jest silny, ale to nie oznacza że Ty – ważąc znacznie mniej od niego – nie możesz dojść do podobnych wyników w ćwiczeniach siłowych bez budowania nadmiernej masy mięśniowej.
Na ile jesteś silny/silna?
Jednym z podstawowych wskaźników jest wynik w martwym ciągu (1 RM – 1 powtórzeniowe maksimum). Zarówno w przypadku mężczyzny jak i kobiety – jeśli nie jesteś w stanie podnieść obciążenia o masie zbliżonej do wagi własnego ciała to znaczy że jesteś zwyczajnie słaby/słaba (oczywiście po opanowaniu techniki wykonywania martwego ciągu) i trzeba coś z tym fantem zrobić. W przypadku kobiet, bez specjalnej pomocy ze strony genów przy regularnym treningu całkiem realne jest osiągnięcie wyników przekraczających 150% masy własnego ciała, a w przypadku mężczyzn – 200%, nie nabierając przy tym sylwetki „pakera”. Oczywiście nie trzeba na tym poprzestawać – w końcu Lamar Grant przy wadze własnej 60 kg dźwigał ponad 300 kilogramów (5x masa własnego ciała), a na Youtube można znaleźć szereg filmów pokazujących normalnie wyglądających facetów dźwigających ciężary 4x BM czy dziewczyn podnoszących 3-krotną masę swojego ciała.
Ok, więc jak ćwiczyć żeby nabrać siły i „nie urosnąć”?
Kluczem jest odpowiedni dobór obciążenia, ilości powtórzeń oraz przerw między seriami. Pavel Tsatsouline rekomenduje w swoich książkach ograniczanie liczby powtórzeń do maksymalnie 5-ciu w serii, stosując jednocześnie przedłużone (3 do 5-cio minutowe) przerwy między kolejnymi seriami, przy czym ciężar wykorzystywany w trakcie ćwiczeń powinien być duży, i kształtować się w zakresie 75-90% naszego maksimum dla danej ilości powtórzeń. Taka zasada znajduje zastosowanie zarówno w przypadku martwych ciągów, jak i wyciskania żołnierskiego, przysiadów z obciążeniem oraz innych ćwiczeń. Dodatkowo należy w naszych planach ująć ćwiczenia kondycyjne, które pozwolą poprawić naszą wytrzymałość.
I nie mówię tu o ciotowatym nudnym cardio (chodzeniu czy truchtaniu na bieżni). Możesz trenować „swoją” dyscyplinę (chociażby kolarstwo – jazda na rowerze), lub – jeśli masz do dyspozycji kettle – robić sobie konkretne serie swingów lub rwania (to ostatnie – dla zaawansowanych). I nie musi to trwać długo – 10 minut snatchy z odpowiednio dobranym ciężarem zniszczy każdego. Podobnie zresztą jak wymagające drabinki swingów.
Przykładowe zestawy treningowe
Kilka zestawów (opartych o kettle) które wykorzystuję i sprawdziłem na sobie że „działają”. Każdy trening rozpoczynamy od dobrej rozgrzewki!
Zestaw 1:
- martwy ciąg ze sztangą (75-90% max na 5 powtórzeń)
- wyciskanie żołnierskie z kettlebell (military press, ciężar z którym dasz radę zrobić 5 powtórzeń)
- przysiad z 2 kettlebell (podobnie – ciężar z którym dasz radę zrobić 5 powtórzeń)
Zestaw 2:
- kettlebell swing oburącz (najcięższy kettlebell jakim jesteś w stanie wykonywać poprawnie to ćwiczenie, lub – jeśli masz same lekkie pod ręką – swing z dwoma kettlami).
- renegade row (jeśli nie wiesz co to jest – zobacz tutaj – dobierz dobrze obciążenie. Realnie nawet dla silnego faceta wykonywanie 5 powtórzeń „na rękę” obciązeniem 20 kg jest wymagające.
- thrustery z 2 kettlami (przysiad z kettlami z przodu, po czym wychodząc do góry wyciskamy je, korzystając z energii wyjścia w górę, nad głowę – zobacz tutaj)
Zestaw 3:
- martwy ciąg jednorącz (ciężki odważnik)
- wyciskanie naprzemienne 2 x kettlebell (obciążenie mniejsze „o jeden stopień” niż to, co używasz w military press – wideo)
- przysiad z 2 kettlebell
Całość wykonujemy przechodząc płynnie (bez dłuższych przerw) między ćwiczeniami. Wykonujemy 5 serii po 5 powtórzeń. W przypadku wyciskania żołnierskiego możemy w trakcie 1 i 3 serii wykonywać ćwiczenie wyłącznie ręką słabszą, w seriach 2 i 4 ręką silniejszą. W serii piątej wykonujemy ćwiczenia obiema rękami. W przypadku gdy nie dajemy radę wykonać wyciskania żołnierskiego w ostatnich powtórzeniach możemy się ratować wykonując push press. Przerwa między seriami: 3 do 5 minut.
Jak często ćwiczyć?
W dużej mierze zależy to od naszych zdolności regeneracji. Niektóre osoby są w stanie regularnie ćwiczyć 5-6x w tygodniu, ktoś inny po jednej sesji z zestawu będzie potrzebował 2-3 dni na dojście do siebie. Efekty zobaczymy już przy 2 sesjach treningowych tygodniowo, ale idealnie byłoby wykonywać 3 treningi w tygodniu. Między sesjami nastawionymi typowo na zyskiwanie siły możemy wykonywać ćwiczenia kondycyjne, jednak pamiętajmy o tym, aby zapewnić organizmowi możliwość regeneracji i nie zajeżdżać partii mięśniowych które szczególnie mocno „dostały” w czasie treningów siłowych.
Możesz także polubić
Poradniki
Pulsometry Bluetooth i ANT+ do Endomondo, Stravy i Map My Run
Opublikowane
3 tygodnie temuon
13 lutego, 2021Przez
dorian
Przez długie lata pulsometry które umożliwiały późniejsze przeanalizowanie przebiegu treningu były koszmarnie drogie. Popularność smartfonów i dostępność aplikacji treningowych zmieniły nieco ten stan rzeczy. Powszechne wprowadzenie obsługi standardów Bluetooth, ANT+ i Bluetooth SMART do nowoczesnych telefonów, i ich obsługa działających za pośrednictwem tych protokołów pulsometrów przez aplikacje treningowe – takie jak Endomondo Map My Run, Runtastic czy Strava pozwalają każdej trenującej osobie na tani i wiarygodny monitoring treningu. (więcej…)
Poradniki
Trening siłowy / funkcjonalny a kolarstwo
Opublikowane
2 miesiące temuon
16 stycznia, 2021Przez
dorian
Kolarstwo jest sportem utożsamianym bezpośrednio ze zdrowym stylem życia, i uważane jest za sport mający duże znaczenie prozdrowotne. W ogromniej większości jest to prawda, jest jednakże kilka przypadków w którym uprawianie kolarstwa osłabia Twój organizm. Często przywoływanym jest wpływ kolarstwa na gęstość kości. Wyniki badań opublikowane w BMC Medicine są bezwzględne: aż 2/3 spośród profesjonalnych lub regularnie ścigających się kolarzy cierpi na obniżoną gęstość kości (osteopenię), która jest wstępem do osteoporozy. Naukowcy wiążą te wyniki z adaptacją organizmu do wysiłku, gdzie lżejsza masa ciała przekłada się na lepsze wyniki, oraz z rodzajem wysiłku jakim jest kolarstwo (tzw. non-weight bearing excercise – ćwiczenia w których nie wykorzystujemy masy ciała).
Kolejnym, nie mniej ważnym aspektem jest negatywny wpływ kolarstwa na postawę, wynikający z długotrwałego przebywania w pozycji zamkniętej – siedzącej.
(więcej…)
Poradniki
Dobry kettlebell – jaki wybrać do domu (i do klubu)
Opublikowane
2 miesiące temuon
14 stycznia, 2021Przez
dorian
Czy można wykonać źle coś, co tak naprawdę jest tylko kawałkiem „czegoś ciężkiego” z rączką? Oczywiście że można. Mało tego – bardzo trudno – w zalewie wszechobecnej tandety – na rynku trafić na naprawdę dobre odważniki kettlebell które z jednej strony będą bezpieczne dla użytkowników (dobrze wykonane: zarówno sama jakość produkcji i użytych materiałów jak również kształt odważnika) a z drugiej będą trwałe i nie ulegną zniszczeniu podczas użytkowania. Artykuł skupia się na najpopularniejszych odważnikach żeliwnych i pochodnych, przeznaczonych do pracy jednorącz i oburącz. (więcej…)
Tagi
Ostatnie w dziale Trening


Trening siłowy / funkcjonalny a kolarstwo
Kolarstwo jest sportem utożsamianym bezpośrednio ze zdrowym stylem życia, i uważane jest za sport mający duże znaczenie prozdrowotne. W ogromniej...


Powrót po COVID-19 do treningu
Pojawienie się koronawirusa zmieniło nasze życie. Większość z nas, jak dotychczas, odczuwa głównie skutki które przyniosło zamykanie gospodarki w związku...


Niedotrenowanie vs przetrenowanie: jak rozsądnie planować treningi
Brak postępów siłowych, sylwetkowych czy kondycyjnych może być uzależniony od szeregu czynników, z których wiele opisałem w poprzednim artykule, w...
Popularne
- News2 miesiące temu
Powrót po COVID-19 do treningu
- Poradniki2 miesiące temu
Dobry kettlebell – jaki wybrać do domu (i do klubu)
- Sprzęt2 miesiące temu
Taśmy TRX – oryginał czy kopia ?
- Poradniki3 tygodnie temu
Pulsometry Bluetooth i ANT+ do Endomondo, Stravy i Map My Run
- Poradniki2 lata temu
Dlaczego przestaję mieć efekty?
- News11 miesięcy temu
Domowy Rip Trainer
- News11 miesięcy temu
Rzecznik MŚP wnioskuje o umożliwienie przedsiębiorcom z branży fitness prowadzenie działalności gospodarczej od 4 maja 2020 r.
- Trening2 miesiące temu
Niedotrenowanie vs przetrenowanie: jak rozsądnie planować treningi